Kelebekler Vadisi’nde festivale onay yok « Hamle Gazetesi

Kelebekler Vadisi’nde festivale onay yok

Bu haber 19 Mayıs 2013 - 22:23 'de eklendi ve 2.328 kez görüntülendi.

kelebeklervadisineizinyok123134654313Özel bir firma tarafından sanal ortamda Fethiye’nin Kelebekler Vadisi’nde düzenlendiği ileri sürülen ‘Çadır Festivali’ ile ilgili Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 1 Nolu Tabiat Varlıkları Bölge Komisyonundan izin çıkmadı.
Haber Merkezi
Özel bir firma tarafından sanal ortamda Fethiye’nin Kelebekler Vadisi’nde düzenlendiği ileri sürülen ‘Çadır Festivali’ ile ilgili Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 1 Nolu Tabiat Varlıkları Bölge Komisyonundan izin çıkmadı. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlken Uyar, 13 Mayıs tarihinde toplanan komisyonun festivali düzenleyecek firma tarafından yapılan izin başvurusunu incelediklerini belirtirken, ekolojik dengenin korunması için böyle bir festivali izin verilmediğini açıkladı.
Kelebekler Vadisi işletmecisi tarafından yapıldığı ileri sürülen organizasyon Mayıs ve Haziran aylarında iki aşamalı yapılacaktı. Mayıs ayının 24,25 ve 26 Mayıs tarihlerinde yapılacak festival için Bedük, Hayko Cepkin ve Göksel sahne alacaktı. 2, 3 ve 4 Haziran tarihlerinde yapılacak olan etkinlikte ise Pamela, Feridun Düzağaç ve Atiye’nin sahne alacağı açıklandı. İnternet ortamında yapılan duyuruda, festival için giriş ücreti ise 135 TL olarak belirlendi.
Mayıs ve Haziran aylarında toplam 8 gün ve 6 gece sürmesi beklenen festival için Kelebekler Vadisi’ne ikişer kişilik yaklaşık 200 çadırın kurulması öngörülürken, sanatçıların sahne alacağı platformun ise deniz üzerine kurulmasının düşünüldüğü açıklandı.
Kelebekler Vadisi’nde yapılması planlanan Çadır Festivali’nde sahneye çıkacağı duyurulan Feridun Düzağaç, çevrecilerin tepkisi üzerine festivale katılmayacağını Twitter hesabından duyurdu. Feridun Düzağaç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, festivalde yer almayacağını duyurdu. Düzağaç attığı tweet’te, “Kelebekler Vadisi festivaline katılmıyorum. Evrensel ve vicdani duruşum budur. Soyadımı da çok severim, arz ederim” ifadelerini kullandı.
ÇEVRECİLERDEN TEPKİ
Fethiye’nin Ölüdeniz Beldesi’ne bağlı Uzunyurt Köyü sınırları içinde yer alan Kelebekler Vadisi’nde yapılması düşünülen festival ile ilgili olarak başta TEMA Fethiye Temsilciliği olmak üzere çok sayıda çevreci kuruluş Fethiye Kaymakamlığı’na başvurarak festivalin iptal edilmesini istedi. Kendisine özgü endemik bitki türleri barındıran, 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan ve kapalı bir coğrafyaya sahip vadide böyle bir etkinliğin organize edilmesinin doğal hayatı olumsuz etkileyeceğini belirten çevrecilerin böyle bir festivale tepki gösterdi.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Uyar, izin için yapılan bvşurunun komisyonda değerlendirildiğini belirterek, “Son günlerde kamuoyunda gündeme gelen, Kelebekler Vadisi’nde festival ve konser organizasyonu düzenlemek üzere İl Müdürlüğümüze müracaat yapıldı. Ancak Kelebekler Vadisinin 1. derece sit olması sebebiyle müracaat müdürlüğümüz 1 Nolu Tabiat Varlıkları Koruma Bölge komisyonumuzca 13 Mayıs 2013 tarihinde değerlendirilmiş ve yapılan değerlendirme sonucunda alınan kararla söz konusu festival ve konser organizasyonunun yapımının uygun olmadığına karar verilmiştir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.