Kayın mantarına ilgi artıyor

Bu haber 05 Mayıs 2013 - 20:29 'de eklendi ve 910 kez görüntülendi.

kayinmantari1321354645Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından iki yıldır tütüne alternatif ürün kapsamında üretimi gerçekleştirilen ‘Kayın Mantarı’ üretimi çevre illerden de talep gelmeye başladı.
Haber Merkezi
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Kayın mantarı üretim kültürünün Muğla’da tam olarak yerleştiğini belirtirken, çevre illerden gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerine de Kayın mantarı üretimi konusunda bilgilendirme yapıldığını açıkladılar.
Kayın mantarı üretimi konusunda uzmanlaşmış bir kadro ile üreticilere hizmet verildiğini belirten Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, “Türkiye ’de bu konuda İl Müdürlüğümüze müracaatlar ve geziler düzenlenmeye başlandı. Komşumuz Aydın’daki üreticilerinin kayın mantarı üretimi konusunda Aydın İl Müdürlüğüne gelen yoğun taleplerinden dolayı bu konuda bilgi sahibi olmak ve yetiştiriciliğini öğrenmek amacıyla Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi, Bahçe Biriminde görevli Ziraat Mühendisleri Gülden Volkan, Recep Metin ve Kamil Özdemir İl Müdürlüğümüze geldiler. Müdürlüğümüz teknik elemanlarının, Aydın İl Müdürlüğü teknik elemanları ile Kayın mantarının kaynatılarak kompost hazırlığı, misel ekimi ve önceden hazırlanan temiz ve nemlendirilmiş odalara yerleştirilmesi ve tüm aşamaları Merkez Yaraş Köyünde uygulamalı olarak yapıldı” dedi.
Aydın İl Müdürlüğü Teknik elemanları Gülden Volkan, Recep Metin ve Kamil Özdemir, kayın mantarının yapımını çok iyi öğrendiklerini, Muğla’daki çalışmaları beğendiklerini ve Aydınlı çiftçilerle kayın mantarı konusunda çalışma yapacaklarını belirttiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.