Kayalıklarda mahsur kaldılar

Bu haber 28 Nisan 2014 - 19:51 'de eklendi ve 551 kez görüntülendi.

kayaliklardamahsur165165165Fotoğraf çekmek için yamaca tırmanan 3 kişi, AKUT’un 12 saatlik çalışması sonucu kurtarıldı

Haber Merkezi

Fethiye’de yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için yamaca tırmanan 3 kişi, mahsur kaldıkları yerden AKUT ekibinin 12 saatlik çalışmasıyla kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre; Fethiye’de tatile gelen Metin Demirci, Selçuk Demir ve Uğur Kaya isimli üç arkadaş Kayaköy Mahallesi’nde bir otele yerleşti. Yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için Kayaköy’den yola çıkan 3 kişi, Gemiler Koyu mevkisine gitti. Manzarayı daha yüksekten fotoğraflamak için Soğuksu mevkiindeki yamaca tırmanan ve geri dönemeyen üç arkadaş, jandarmadan yardım istedi.

Bölgedeki sarp arazi koşulları nedeniyle mahsur kalanlara ulaşamayan jandarma, AKUT Fethiye ekibinden takviye talep etti. 8 kişilik bir ekiple bölgeye gelen AKUT, yaklaşık 15 kilometre yürüyerek mahsur kalanların yakınındaki bir alana ulaştı. AKUT ekipleri, kayalık arazi nedeniyle yanlarına gidemediği 3 kişiyi, yaklaşık 60 metre aşağından halatlar yardımıyla yakarı çekerek kurtardı.

Yaklaşık 12 saat süren kurtarma operasyonu sonunda Kayaköy’e gelen AKUT ekipleri ve mahsur kalan vatandaşlar, su içip bir süre dinlendi.

AKUT Fethiye operasyon lideri Fatih Işık, yaptığı açıklamada, yamaçta mahsur kalan 3 kişiyi yaklaşık 12 saat süren operasyonla kurtardıklarını söyledi. Işık, mahsur kalanların patikadan ayrılarak fotoğraf çekmek için deniz seviyesinden yaklaşık 200 metre yamaca tırmandıklarını aşağı inemeyince de jandarmaya bilgi verdiklerini vurguladı. Jandarmadan gelen ihbar üzerine Kayaköy’e geldiklerini ve yaklaşık 15 kilometrelik yürüyüşten sonra yamaçta mahsur kalan 3 kişinin 60 metre yukarısındaki bir alana ulaştıklarını belirten Işık, ilk olarak halatlar yardımıyla mahsur kalanların yanına ulaşıp sağlık durumlarını kontrol ettiklerini ifade etti.

Mahsur kalan Selçuk Demirci “fotoğraf çekmek için çıktık yamaçtan tekrar aşağı inemeyince mahsur kaldıklarını ve yardım istedik. Telefon ile bulunduğumuz yerin koordinatını AKUT ekiplerine gönderdik ve AKUT ekipleri yerlerimizi tespit etti diyen Selçuk Demirci, yeterince fotoğraf çekebildiklerini ancak AKUT’u bunun için yorduğumuz için çok üzgünüz dedi. AKUT operasyon sorumlusu Fatih Işık, mahsur kalanları 60 metre aşağından halatlar yardımıyla yukarı çektik kurtarma işi bittikten sonra dönüş yoluna geçtik. Operasyonu yaklaşık 12 saatte tamamlayabildik. Arazi koşulları çok zordu ama 8 kişilik AKUT ekibimiz ile 3 vatandaşımızı kurtardık” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.