Kayaköyü isminin kayı olarak değiştirilmesi için referandum yapılacak

Bu haber 04 Mart 2015 - 0:34 'de eklendi ve 505 kez görüntülendi.

kayakoyyyyFethiye’nin Kayaköyü Mahallesi’nin isminin “Kayı” olarak değiştirilmesi için Fethiye Belediye Meclisine verilen dilekçenin ardından toplanan İmar ve Diğer İşler Komisyonu üyeleri referandum yapılması kararı alınca belediye meclisi de bu karara uydu.
Haber Merkezi
Fethiye’nin Kayaköyü Mahallesi’nin isminin “Kayı” olarak değiştirilmesi için Fethiye Belediye Meclisine verilen dilekçenin ardından toplanan İmar ve Diğer İşler Komisyonu üyeleri referandum yapılması kararı alınca belediye meclisi de bu karara uydu.
Buna göre belirlenecek bir tarihte turizm merkezi de olan Kayaköyü’nde isminin “Kayı” olarak değiştirilmesi için referandum yapılacak. Belediye Meclisinde Kayaköyü Mahallesi’nin bitişiği ve komşusu olan Keçiler Mahallesi’nin isminin de Karakeçililer olarak değiştirilmesi isteği belediye meclisinde oy birliği ile kabul edildi.
Fethiye Belediye Meclisi Belediye Başkanı Behçet Saatcı başkanlığında toplanarak gündemindeki maddeleri görüştü. Geçtiğimiz belediye meclis toplantısında gündeme gelen İmar ve Diğer İşler Komisyonuna gönderilen Kayaköyü’nün isminin “Kayı” olarak, Keçiler Mahallesinin isminin de Karakeçililer olarak değiştirilmesi ile ilgili konu belediye meclisinde bir kez daha görüşülüp tartışılıp karara bağlandı.
Kayaköyü Mahallesi sakinlerinden Eren Fehmi Eroğlu’nun Kayaköyü Mahallesi isminin “Kayı” olarak değiştirilmesi talebinin ilgili komisyonda görüşüldüğünü belirten CHP’li Belediye Meclis Üyesi Zafer Doğan, “Tüm Dünya Kayaköyü olarak biliyor. Eğer Kayı olarak hemen değiştirilirse turizm açısından bir zorlanma olabilir. İnsanların Kayı ismine yavaş yavaş alışması gerekiyor. Bunun için Kayı isminde değişik etkinlikler yaparak yavaş yavaş değişim sürecini tamamlatmak gerekiyor. Komisyon olarak mini referandum yapılmasını öneriyoruz” dedi. Belediye Meclis üyeleri komisyon kararını olumlu bularak Kayaköyü Mahallesinde mini referandum yapılmasını oy birliği ile kabul etti.
Keçiler Mahalle Muhtarı Ercan Gökçe’nin Keçiler Mahallesi isminin “Karakeçililer” olarak değiştirilmesi talebini de değerlendiren meclis komisyon başkanı CHP’li Zafer Doğan, “Keçiler Mahallesinin isminin “Karakeçililer” olarak değiştirilmesinin bir sakıncası yoktur. Orada yaşayan halka da sorduk. Halk da değişmesinden yana” dedi. Bunun üzerine yapılan oylama da “Keçiler Mahallesinin isminin “Karakeçililer” olarak değiştirilmesi oy birliği ile kabul edildi. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Kayaköyü isminin “Kayı” olarak değiştirilmesi talebinin referanduma gidecek olması “Hayır” demek anlamına gelmez. Kararı referandum da orada yaşayan halk verecek” dedi. Nüfusu yaklaşık 500 olan Kayaköyü’nün isminin “Kayı” olarak değiştirilmesini talep eden öğretmen Eren Fehmi Eroğlu, “Bugün isimleri hatalı olduğu için değiştirilmesini talep ettiğimiz Keçiler Mahallesinin ismi Karakeçililer olarak değişti. Kayaköyü’nün ismini değişmesi için de referanduma gidilmesi kararı alındı. Yurt içinde herkes Kayaköyü olarak biliyor ama, yurt dışında Kayaköyü olarak değil Levissi ve Gostvilla olarak biliniyor. İsimlerin değişmesinin turizm açısından bir problem olmayacağını düşünüyoruz. Şimdi referandum tarihinin belirlenmesini bekliyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.