Kayaköy’de kiliseler can güvenliği nedeniyle kapatıldı

Bu haber 11 Temmuz 2013 - 9:58 'de eklendi ve 1.145 kez görüntülendi.

kiliselerkapandi12316548946513Fethiye’de en çok ziyaret edilen ören yerlerinden olan Kayaköy’de bulunan iki kilise bakım ve onarımsızlıktan can güvenliği tehlikesi yarattığı gerekçesiyle ziyarete kapatıldı. Kiliselerin gerekli restorasyon çalışmalarının yapılmasının ardından ziyarete açılacağı bildirilirken henüz restorasyon için ödenek ayrılmadığı da öğrenildi.
Haber Merkezi
Fethiye’de en çok ziyaret edilen ören yerlerinden olan Kayaköy’de bulunan iki kilise bakım ve onarımsızlıktan can güvenliği tehlikesi yarattığı gerekçesiyle ziyarete kapatıldı. Kiliselerin gerekli restorasyon çalışmalarının yapılmasının ardından ziyarete açılacağı bildirilirken henüz restorasyon için ödenek ayrılmadığı da öğrenildi.
Hemen her yıl en az 50 bin kişinin ziyaret ettiği Kayaköy’deki Aşağı Kilise ile Yukarı Kilise aşırı yağmur rüzgar ve depremler nedeniyle iyice metruk hale geldi. 18. yüzyılda Anadolu’da yaşayan Rumlar ve Türkmenler tarafından kullanıldığı öğrenilen kiliseler Rumlardan kalma yaklaşık 800’e
yakın metruk vaziyetteki evlerin arasında bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının ardından 1926 yılında başlayan ve 1940 yılına kadar devam eden mübadele ile Rumlardan kalan kiliseler bakımsızlık ve restorasyon yapılmaması nedeniyle devamlı çürüyor. Zaman zaman ziyaretçilerin başlarına tuğla ve benzeri kaya parçasının düşmesi yüzünden iki kilise de ziyaretçilere kapatıldı. Önceki yıllarda ve geçtiğimiz aylarda Rum Patriği Barteleomas’ın da ziyaret ederek duada bulunduğu kiliselerde Yunanistan’dan ve Rodos’tan gelen Rumlar ayin yapıyordu. Kiliselerin kapısına, bu kilise ve avlusu restorasyon bakım ve onarım nedeniyle can güvenliğinin sağlanması amacıyla 1 Mayıs 2014 tarihine kadar ziyarete kapatılmıştır. Yazısı asılırken Kayaköy’ü gezmeye gelenler kiliselerin kapalı utulmasına anlam veremediklerini söylediler. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada kiliselerin can güvenliği nedeniyle ziyarete kapatıldığını belirterek, “2 kilise de restorasyon yapılması gerekiyor. Orada can güvenliği olmayınca insanları tehlikeye atamayız. Müze Müdürlüğü bu nedenle kiliseleri kapatmak zorunda kaldı. Kiliseler restorasyon yapılıp tekrar ziyarete açılacaktır. Kayaköy kiliseleri ve evleriyle özellikle yabancıların ilgisini çekmektedir” dedi. Kaymakam Ekrem Çalık, Kayaköy’deki tarihi evlerin bir bölümünün turizme açılması için Ankara’da ihalesinin yapıldığını belirterek, “Kültür ve Turizm Eski Bakanımız Ertuğrul Günay görevdeyken açıklamıştı. 300 yataklı olarak ihalesi yapılan bu projede evlerin bir kısmı restore edilecek. Bir kısmı da aynen bırakılacak” diyerek, “Bakanlığımız ve TÜRSAB kiliseleri restore ederse Kayaköy’e daha fazla talep gelecektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.