Kayaköy otel değil, Barış Köyü olmalı

Bu haber 06 Aralık 2014 - 0:39 'de eklendi ve 591 kez görüntülendi.

kayakoyCHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde seçim bölgesi olan Muğla’nın turizm konusundaki eksikliklerini gündeme getirdi. Otel yapılmak üzere ihaleye çıkarılan Kayaköy ile ilgili olarak “Kayaköy otel değil, Barış Köyü olmalı” dedi.
Özcan Özgür
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde seçim bölgesi olan Muğla’nın turizm konusundaki eksikliklerini gündeme getirdi. Otel yapılmak üzere ihaleye çıkarılan Kayaköy ile ilgili olarak “Kayaköy otel değil, Barış Köyü olmalı. Kayaköy’e dokunmayın” dedi.
ANAP iktidarları döneminden beri “Türk Yunan Dostluk Köyü” veya “Dünya Barış Köyü” olarak restore edilmesi gündemde olan Fethiye’nin mübadelede boşalmış Rum Köyü Kayaköy (Levissi) için söz alan Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e “Kayaköy’ün AKP döneminde de barış köyü olması gündemde oldu. Şimdi öğrendiğimiz ve duyduğumuz kadarıyla, Kaya Köyün içerisine 300 yataklı otel yapılacağı söyleniyor. Lütfen yapmayın. Eğer otel yapılacaksa da yer Kayaköy olmasın, başka bir yer verilsin. Bu değeri yok etmeyin.” diye seslendi.
Kaçakçılık envanteri
Muğla’ya yılda 3 milyon turist geldiğini belirten Milletvekili Demir, “İstanbul ve Antalya’dan sonra turistlerin en çok geldiği bölge olmasına rağmen Muğla’da maalesef bir müze yok. Bu gerçekten hepimiz için büyük bir ayıp” diyerek tarihi eserlere sahip çıkılmasını istedi.
Türkiye’de tarihi eserlerin korunmadığını ve kazı çalışmalarının yeterince desteklenmediğini savunan Milletvekili Demir, Ksantos antik kentinden hırsızlıklara dikkat çekerek, “Muğla’da şimdiye kadar kaç tarihi eser çalınmıştır? Bu konuda bir envanter çıkarılmakta mıdır?” diye sordu.
Turizmden 100 milyar dolar
Muğla’nın 3 T’si tarih, turizm, tarımdan sadece turizm potansiyelinin doğru değerlendirilmesi halinde 100 milyar dolar gelir sağlanabileceğine işaret eden Milletvekili Demir şöyle devam etti:
“Muğla Turizm Açısından Önemli Bir Potansiyel Taşımaktadır. Muğla Antik Karya’dan Likya’ya, Leleglerden Osmanlıya, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bin 476 kilometre uzunluğunda kıyısı, mavi bayraklı birçok limanı olan Muğla, Türkiye ve dünya çapında büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Eğer biz Muğla’nın 3 T’sinin, yani tarih, turizm, tarımda sadece turizm potansiyelini kullanırsak yıllık 100 milyar dolar gelir elde edebiliriz.”
Latmos
Bakan Çelik’ten Muğla’ya daha çok sahip çıkılmasını isteyen Muğla Milletvekili Demir, Bafa Gölü’ndeki Latmos antik kentinin korunması için Milli Park olarak ilan edilmesi gereğini bir kere daha anımsattı. Bu konuda geçtiğimiz sene kanun teklifi verdiğini de anımsatan Milletvekili Demir, “Burada çok değerli kaya mezarları bulunmakta. Dünyada örneğine az rastlanan mağara resimleri burada bulunuyor. Latmos dünyada örneğine az rastlanan tarihî ve kültürel bir değerdir ve aynı zamanda da bir doğa harikasıdır. İçerisinde yer alan figürleri ve resimleriyle de dünyada bir ilki oluşturmaktadır, ama koruyamıyoruz. Yüzlerce demeyeyim ama en azından 50-60 tane orada çimento üretimi için açılan taş ocakları buraları darmaduman ediyor. Lütfen oraya sahip çıkalım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.