Kayaköy meclis gündeminde

Bu haber 28 Ekim 2014 - 21:41 'de eklendi ve 1.523 kez görüntülendi.

kayaaaCHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla’nın Fethiye İlçesindeki mübadele yıkımına uğramış efsanevi Kayaköy’ün (Levissi) imara açılmasını ve turistik tesis yapılmasını TBMM’ne taşıdı. Kayaköy’ü turizm devlerinden Anemon’un aldığı öne sürülürken, Milletvekili Aldan, “Karaköy’de otel yapımı için izin alan firmalar hangileridir?” diye sordu.
Özcan Özgür
CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan Muğla’nın Fethiye ilçesindeki mübadele yıkımına uğramış 5 bin yıllık efsanevi Kayaköy’ün (Levissi) imara açılmasını ve turistik tesis yapılmasını TBMM’ne taşıdı. Kayaköy’ü turizm devlerinden Anemon’un aldığı öne sürülürken, Milletvekili Aldan, “Karaköy’de otel yapımı için izin alan firmalar hangileridir?” diye sordu.
Türk Yunan dostluk köyü olacaktı
Mübadele’de Rumların Türkiye’den ayrılması sonucu boşalan ve senelerce terk edilmiş halde kalan Kayaköy (Levissi) için özellikle Mimarlar Odası tarafından bu güne kadar pek çok kurtarma ve yaşatma projesi yapıldı. O projelerin başında da Kayaköy’ün “Dünya Barış Köyü” veya “Türk Yunan Dostluk Köyü” olarak kullanılması ve yaşatılması yer almıştı.
UNESCO tarafından 2 kilise ve çok sayıda şapel ile sivil mimarlık örneği 736 bina “Anıtsal Yapı” ilan edilmişti.
Tarihi geçmişi milattan önce 3 bin yıllarına kadar ulaşan ve antik dönemlerde ‘Karmylassos’ olarak bilinen ve Rumların “Levvissi”si Kayaköy’deki 2 kilise ile 3 evin de geçmiş yıllarda röleve çizimleri Mimarlar Odası tarafından yapılmış ve restorasyon için TÜRSAB’ın söz verdiği maddi kaynağı beklerken, Kültür ve Turizm Bakanlığı rüya köyün turizme ve imara açılmasına karar verdi.
İhalede belirsizlik
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında 2013 yılı başlarında imzalanan protokolle Kayaköy’de tarihi kalıntıların yer aldığı bölge turizme açılırken, diğer bölgeye de kısmi inşaat serbestliği getirildi. Yeni düzenleme sonrasında Kayaköy’e 300 yatak kapasiteli otel yapılması da kararlaştırıldı. Proje kapsamında Kayaköy’ün üçte birlik kısmını kapsayacak oteli işleten firma, tarihi köyün kalan kısımlarının da onarımını sağlayacak. Yok olmaya yüz turmuş Rum evleri aslına uygun olarak onarılarak turizme kazandırılacak. Bu bağlamda daha önce çıkılan ihalelere katılımcı bulunamadığı için proje hayata geçirilememişti.
Anemon mu aldı?
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kayaköy için geçtiğimiz günlerde yeni bir ihale kararı aldı ve ihalenin 23 Ekim’de açık artırma usulü ile yapılacağı, ihale ile tarihi köye 300 yataklı turizm tesisi yapılacağı duyuruldu. Ancak ihale tarihinin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen herhangi bir açıklama yapılmadı. 220 dönümlük araziyi kapsayan projenin toplam maliyetinin 30 milyon TL olarak öngörülürken, ihale için 2 firmanın teklif verdiği öğrenildi. İhaleye katıldığı belirtilen turizm devi ANEMON’un ihaleyi aldığı öne sürüldü.
İmza kampanyası
Bu arada internette “Belinda de L.” İsmi ile “Eşsiz tarih ve kültürümüzü yok edecek Kayaköy ihalesinin durdurulmasını talep ediyoruz!” başlıklı imza kampanyası başlatıldı.
https://secure.avaaz.org/en/petition…ltural_Kayakoy adresi ile açılan site aracılığı ile
“Kayaköy Dostları” tarafından başlatılan kampanyayla imar izninin iptal edilmesi isteniyor.
Kayaköy TBMM’de
Kayaköy ile ilgili 23 Ekim’de ihale yapılıp yapılmadığı belirsizliğini korurken CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan TBMM Başkanlığı’na başvurarak Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yanıtlanmak üzere soru önergesi verdi. Önergesinde “Fethiye’ye bağlı Kayaköy, geçmişi M.Ö 3000’lere dayanan tarihi bir yerleşim alanıdır. 3. Derece Sit Alanı ilan edilen Kayaköy için şimdi ise hem restorasyon hem de imar kararı alınmış durumdadır. Ancak, gerek Karaköy sakinleri gerekse tarih, doğa ve çevre dernekleri, alınan kararla Karaköy’de yeni otellerin inşa edileceği, tarihi bir mekan ve 3. Derece Sit alanı kabul edilen Karaköy’ün tahrip edileceği yönünde endişelerini dile getirmektedirler. Bu çerçevede, Karaköy’ün korunması için çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve imza kampanyaları yapılmaktadır.” Diyen Milletvekili Aldan sorularını şöyle sıraladı:
“1- 10 Eylül 2014 tarihinde alınan restorasyon kararı ile ne yapılmak istenmektedir? 2 – Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında 2013’te imzalanan protokol kapsamında imara açılması planlandığı, 3. Derece Sit Alanı ilan edilen Kayaköy için bazı firmalara otel yapımı için izin verildiği iddiaları doğru mudur? 3 – Karaköy’de yeni oteller yapılması yönünde bir karar alınmış ise bunun gerekçesi nedir? Böyle bir kararın Karaköy’ün tarihi dokusunu bozmaması için ne gibi önlemler alınmaktadır? 4 – Karaköy’de otel yapımı için izin alan firmalar hangileridir?”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.