Kaya mezarları için ilaç

Bu haber 10 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.092 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın “duyarlılığını” CHP’den bilirim de doğrusu bu kadarı beni şaşırttı.
Köyceğiz-Dalyan’ın sembollerinden biri haline gelen Kaya Mezarlarının eriyip gittiği haberleri basında yer alalı daha çok olmadı.
Muğla Valiliği’nin düzenlediği “1. Muğla Arkeolojik Kazılar ve Yüzey Araştırmaları Sempozyumu”nda Kaunos Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık’ın, kaya mezarları ile ilgili adeta yalvaran sözlerini dinledikten sonra kaleme aldığımız haberlerin hemen ardından Bakan Günay’ın Dalyan’a gelmesi her türlü taktire değer.
Bir de Kaya Mezarları’nın derdine derman olundu mu her türlü taktirimiz Bakan Günay’ındır…
 
xx           xx           xx
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, önceki gün plansız, programsız, habersiz Dalyan’daydı.
Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık eşliğinde, beraberinde Kültür ve Turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Recep Yüksel ile Köyceğiz, Ortaca, Dalyan kaymakam ve belediye başkanları olduğu halde Kaunos harabelerini gezdi. Antik Tiyatro’nun restore edilen girişinin açılışını yaptı.
Umarız bir gün Bakan Günay, “Kaunos Arkeopark”ının açılışını yapar.
O gün Prof. Dr. Cengiz Işık’ın bayram ettiği, Türkiye arkeolojisinde çok büyük bir adımın atıldığı gün olacaktır.
Ama Kaya Mezarlarını kaybettikten sonra neye yarar…
 
xx           xx           xx
Kaya Mezarları kaybedilecek mi?
İşte Bakan Günay’ın yanıtı:
“Türkiye’nin önemli kültür miraslarından olan Kaya Mezarlarının eriyip gitmesine izin vermeyeceğiz, Gerekli çalışmaların yapılması için bilim insanları ile ne yapılması gerekiyorsa yapılacak.”
Bakan ‘yapılacak’ diyorsa yapılacaktır.
Sanıyorum, bundan 4 yıl önceydi; 2005… Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Muğla’daydı…
Dalyan’a da gidildi. Tekne ile yapılan gezide ben de vardım. Bakan Koç benim Cumhuriyet Gazetesi temsilcisi olduğumu öğrenmiş ve şakalaşmıştık. O sırada kendisinden Kaya Mezarları ile ilgili söz almıştık.
“Hemen 25 milyar lira gönderiyorum” demişti.
Gelmedi…
Umarız, Bakan Günay’ın sözü de Bakan Koç’un sözünden değildir!
 
xx           xx           xx
400 yıllık kral mezarları doğa koşulları, insan tahribatı ve mezarların yapıldığı kireç taşının dayanaksızlığı nedeniyle adeta eriyor.
“Türkiye’de mezardan çok ne var ki… Bir tanesi de olmayıversin” diyenler olacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı “Kaya Mezarları” gibi bir sembolü koruyamıyorsa, ötekilerini nasıl koruyabilir, müzeler kurup, ziyarete açık, düzenlenmiş ören yerleri yaratabiliriz…
xx           xx           xx
Bakan Günay’ın ziyareti sırasında Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, kayaların erimesini engelleyecek bir ilaç bulunmasını istemiş.
Prof. Dr. Işık, Caretta caretta deniz kaplumbağalarıyla birlikte Dalyan’ın simgesi haline gelen ve kayalar içine oyulmuş, M.Ö. 3 ve 4’ncü yüzyıllarda dönemin kralı, eşi, yakın askerleri, hizmetçileri, ayrıca soylular, zenginler, kahramanlar için yapılmış olan mezarlarla ilgili şöyle demiş:
“Bu mezarlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu tehlike dünün, bugünün değil. Yüzyıllardır doğal olaylar ve atmosferdeki asit yağmurları nedeniyle bugünlere kadar geldi. Çok emek ve çaba sarf ettik fakat mezarlardaki erimeyi durduramadık. Bunun için bir ilaç bulunması gerekir. Bu ilaç kayalardaki dokuyu ve görüntüyü bozmaması gerekir. Zaman bizden çok daha hızlı ilerliyor. Kaya mezarları, gözlerimizin önünde eriyor. Her yıl bir parçasını kaybediyoruz”
Erimeyi önleyecek kimyasal bulunursa, sorun çözülür mü?
Elbette çözülür, ama Prof. Dr. Işık “Bu kimyasal mezar taşlarının renklerini değiştirmemeli de” diyor.
İnsanın “Ah hocam, sen erimeyi önleyecek kimyasalı bul da …” diyesi geliyor.
 
xx           xx           xx
Biz gazeteciler, Bakan Günay’ın Ağustos sonunda bir açılış için Muğla’ya gelip, Yatağan’da Stratonikeai antik kentinde incelemelerde bulunmasını bekliyorduk.
O, Dalyan’a geldi. Yatağan’a da gelecektir…
Umarız, kaya mezarlarının erimesini engelleyecek kimyasal bulunur da, Bakan Günay bir daha Muğla’ya kaya mezarlarının son durumunu görmek için gelir ve gelmişken; Muğla Müzesi’nin, Milas Müzesi’nin, Eskihisar Acık Hava Müzesi’nin ve Kaunos Arkeopark’ının açılışını da yapar.
Bu mümkün olur mu?
Kaya mezarları kurtarıldıktan sonra neden olmasın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.