Kaya Mezarları çok mu önemli?

Bu haber 07 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 872 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Okyanusları aşıp gelen ve dünyada nesli tükenmekte olan Caretta caretta deniz kaplumbağalarını Dalyan’da koruma altına alabildik ve bu alanda başarılı olmakla kalmayıp, dünyaya da örnek olduk; ama aynı yerdeki Kaya Mezarlarını korumayı beceremiyoruz!
Önemli…
Dalyan’a gelenler hem Carettaları hem de Kaya Mezarlarını görmeye geliyorlar. Dalyan’da Carettaları her zaman görmek mümkün değil, ama Kaya Mezarları her zaman orada.
Nevarki daha ne kadar orada olacakları da belli değil!..
Kaya Mezarlarını geleceğe taşıyamıyorsak, Dalyan’ı taşıyabilir miyiz?…
 
xx      xx      xx
Kaya Mezarlarının erimekte olduğunu söyleyen ilk kişi mezarların ait olduğu Kaunos’ta Kazı Başkanlığı yapan Arkeolog Prof. Dr. Cengiz Işık’tır.
Kaya Mezarlarına sahip çıkılacağını söyleyen ilk yetkili de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç olmuştur.
Bakan Koç, Dalyan Kanalı’nda, kanalın ilk ve halen tek güneş enerjisi ile hareket eden teknesi Kardak’ta mezarların restorasyonu için gerekli kaynağı yaratacağı sözünü verirken ben de o teknedeydim…
 
xx      xx      xx
Aradan sanırım bir 5 yıl geçti.
Kazı Başkanı halen Prof. Dr. Cengiz Işık… Cengiz hocanın feryadı devam ediyor…
Geçen 5 yılda, erimeye devam eden Kaya Mezarları için hiçbir şey yapılamadı.
Dalyan Kanalı’nın çevre ve gürültü kirliliği kaynağı tekneleri güneş enerjili Kardak’a nispet edercesine deltayı kirletmeye, kanalın canlılarını ürkütmeye devam ediyor…
Sanıyorum bir 5 yıl daha böyle gider.
Kaya Mezarları bir 5 yıl daha direnebilir mi?
 
xx      xx      xx
Geçen 5 yılda Dalyan’da değişen bir şey yok, ama Kültür Turizm Bakanı değişti.
Yeni Bakan Ertuğrul Günay… O da “Sözümüz söz” dedi. Hatta Kaya Mezarlarına fazla yaklaşılıp, zarar verilmemesi için biraz uzağına “Seyir Terası” yapılması talimatı da verdi.
Umutlandık… “Umut, memedin ekmeği” denir. Ye Dalyan ye…
 
xx      xx      xx
Şimdi bir de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi Arkeolog Altan Türe çıktı ortaya. Türe, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ‘Turistler daha iyi görsün’ diye yaptırmak istediği ahşap seyir teraslarından da hemen vazgeçilmesi gerektiğini savunuyor.
1970-71 yılları arasında Kaunos harabelerinde görev yapan DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Altan Türe, 2 bin 500 yıllık tarihe dayanan ve turistlerin en büyük ilgi odaklarından birisi olan Dalyan Kaya Mezarları’nın her geçen gün biraz daha yok olmasının en önemli nedenlerinden birisinin gürültü kirliliği olduğunu söylüyor.
Mezarların oyulduğu kayanın kireç taşından bir yüzeyi bulunduğunu ve yer yer çatlaklar meydana geldiğini belirtip, koşulların hızla değişmesi nedeniyle tehlikenin boyutlarının büyüdüğünü anlatan Türe şöyle devam ediyor:
“Örneğin havadaki sülfür miktarının baca gazları nedeni ile artması, belki Yatağan Termik Santrali’nden yapılan baca gazlarından gelen sülfür ile teknelerin egzozlarından çıkan gazlarla kireç taşı üzerinde tahripler meydana gelmeye başladı. Bu tahripler doğal çatlakların içerisine sızan asit biçimine girdi. Havadaki nem ile birleşen sülfür, sülfürik asit oluşturur ve kireç taşının can düşmanıdır. Bunun yanı sıra bir pilot dostumuz çok ilginç bir tez getirdi ki çok mantıklı. Bu çevrede bazen çekimler için bazen de turist gezdirmek için sık sık helikopterler geçiyor ve Kaya Mezarları’nın çok yakınlarına sokuluyorlar. Bunların pervanelerinin yarattığı vibrasyon da bu tahribatı hızlandıran nedenlerden biri.”
 
xx      xx      xx
Dalyan’da turistlerin Kaya Mezarlarını uzaktan görebilmeleri için “Seyir Terasları” yapıldı mı bilmiyorum. Bildiğim, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un Kaya Mezarları’nın restorasyonu için 5 yıl önce verdiği sözün unutulmuş olması. Ardından bir söz de bu günün Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın verdiği sözün, hala “söz” olarak kaldığı…
Birilerinin anımsatması gerekiyor.
Biz anımsatıyoruz.
Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay, sayın Muğla Valimiz Fatih Şahin, Dalyan’ın Kaya Mezarlarının bir 5 yıl daha beklemeye tahammülü yok…
 
xx      xx      xx
Seyir terasına gelince…
Altan Türe, “Turistin gereğinden fazla yaklaşması ve sokulması biz arkeologları rahatsız eder. Zaten denge zor sağlanmış yapılardır. Bence kanalın karşı tarafında belediyenin yapmış olduğu çok güzel bir park alanı var. Oraya teleskoplar yerleştirilebilir ve insanların kaya mezarlarını detaylı olarak incelemesi temin edilebilir. Kesinlikle burada bir platform yapılıp doğal peyzajın bozulmasına karşıyım. Bu beni ürpertiyor.” diyor.
Bu da Dalyan Belediyesi’nin işidir. Çok zor olmasa gerek…
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.