Kaval kemiğinden çene yapıldı « Hamle Gazetesi

Kaval kemiğinden çene yapıldı

Bu haber 14 Ekim 2017 - 1:00 'de eklendi ve 2.838 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nişancı ve ekibi tarafından ateşli silah yaranması sonucu alt çenesini kaybeden bir vatandaşa mikrocerrahi serbest doku aktarımıyla kaval kemiğinden alt çene yapıldı.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nişancı ve ekibi tarafından ateşli silah yaranması sonucu çenesini kaybeden bir vatandaşa mikrocerrahi serbest doku aktarımıyla kaval kemiğinden alt çene yapıldı.

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde yaşayan Y.K. isimli vatandaş yaklaşık bir ay önce av tüfeğinin ateş alması sonucu yüzünden yaralandı. Meydana gelen olayda Y.K. av tüfeğinden çıkan saçmalar alt çenesini parçaladı. Fethiye’de ilk tedavisinin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Aaraştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edilen Y.K. hayati tehlikeyi atlattı. Kısa sürede eski sağlığına kavuşan Y.K., Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nişancı ve ekibi tarafından kaval kemiğinden alt çene yapıldı.

Hastasının av tüfeği ile yakın mesafeden yaralandığını kaydeden Prof. Dr. Mustafa Nişancı, “Yüz ve çenenin shotgun olarak bilinen bu tür silahlar ile yaralanması, tek kurşun atan yivli namlulu silahlara kıyasla çok daha ciddi ve şiddetli doku kayıpları ile sonuçlanmaktadır. Prensip olarak, yüz ve çenenin böyle yüksek enerjili yaralanmalarını takiben erken dönemde göz gibi hayati organların kurtarılmasına ve geride sağlam kalan yumuşak dokuların çökmesini önlemeye yönelik ilk, acil girişimleri yapılır. Hasta hayatı tehlikeyi atlattıktan sonrada, fonksiyonel ve kozmetik restorasyonu amaçlayan onarıcı ve düzeltici ameliyatları başlar. Biz de, hastamızda yüz ve çene ateşli silah yaralanmaları tedavi prensiplerine uygun olarak, erken dönemde uygulanan ilk ameliyatında; desteğini kaybeden göz titanyum mesh ile desteklenmiş, geride sağlam kalan yüz ve çene kemikleri titanyum plaklar ile tespit edilerek yüz ve çenenin konturları korunmuştur. Yoğun bakım servisimizin de itinalı bakımı ile uzun bir yoğun yoğun bakım sürecini takiben hastamız hayati tehlikeyi atlatmış ve onarıcı ve düzeltici ameliyatlarına başlanmıştır” dedi.

Nişancı açıklamasına şöyle devam etti:

“Biz, bu hastamızda halk dilinde kaval kemiği olarak bilinen bacak kemiğini üzerindeki deri adası ile birlikte alarak mikrocerrahi yöntemler ile hastanın çenesine aktarıp, kaybettiği alt çene kemiği, ağız içi ve yanak mukozasını ve yanak derisini eş zamanlı, üç boyutlu olarak onardık. Bu ameliyat teknik olarak ilimizde üzerindeki deri adası ile beraber kaval kemiğinin kullanıldığı, ilk üç boyutlu alt çene rekonstrüksiyonu niteliğini taşımaktadır. Bu şekilde üç boyutlu yüz ve çene onarımları, ileri mikrocerrahi yöntemler ile kombine serbest doku aktarımlarını gerektirmektedir ve ancak yetişmiş ekibe sahip, donanımlı büyük tıbbi merkezlerde yapılabilmektedir. Bundan sonraki süreçte, uygun dönemlerde planlanan operasyonlar ile hastamızın üst çene kemiği desteği sağlanarak fonksiyonel restorasyonu tamamlanacak ve estetik restorasyonuna başlanacaktır” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Nişancı, ayrıca, “Yöre halkımızın tabiatla iç içe yaşamayı seven yapıları ve turizm bölgesi olmamızdan kaynaklanan motor ve araç kazalarının görülme oranının yüksekliği nedeniyle böyle ciddi yüz ve çene yaralanmaları ile sıkça karşılaştıklarını ve yeni hastanemizde bu tür komplike yüz ve çene onarımlarını rutin olarak gerçekleştirebilecek donanım, ekip ve bilgi birikimine sahip olduklarını” söyledi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, ilk kez Muğla’da böyle bir ameliyatın gerçekleştirildiğini belirterek, “Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanemizin bölge insanımızın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek seviyeye ulaştıran hekimlerimize ve ekiplerimize teşekkür ederim. Bu uygulamanın ilimizde ilk defa yapılması noktasında sağlık alanında gelişen ve sürekli yeniliklerin uygulandığı ve kendi kendine yetebilen bir Muğla hayalimizin ilk adımlarını attığımızı gösteriyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.