Kavaklıdere’nin çehresini değiştiriyorlar « Hamle Gazetesi

Kavaklıdere’nin çehresini değiştiriyorlar

Bu haber 17 Haziran 2016 - 0:20 'de eklendi ve 558 kez görüntülendi.

ELLERİNİN HAMURU İLE ERKEK İŞİNE GİRDİLER KAVAKLIDERE BELEDİYESİNDE TOPLUM YARARINA PROGRAMLARI (TYP) KAPSAMINDA ÇALIŞAN KADINLAR, ERKEK İŞİ OLARAK BİLİNEN KİLİKLİ PARKE DÖŞEMESİ YAPARAK 6 AYDA 40 BİN M2 KİLİTLİ PARKE DÖŞEDİLÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Muğla Çalışma ve İş Kur İl Müdürlüğü’nce sağlanan kaynaklar ile Kavaklıdere Belediye Başkanlığı bünyesinde Toplum Yararına Programları (TYP) Kapsamında çalışan kadın işçiler yaptıkları çalışmalar ile Kavaklıdere’nin çehresini değiştiriyor.

Kavaklıdere Belediye Başkanlığı ile Çalışma ve İş Kur Muğla İl Müdürlüğünce yürütülen TYP kapsamında, Kavaklıdere Belediyesinde 6 aydır çalışan 55 işçinin 29’u kadın işçiden oluşuyor. 29 kadın TYP işçisi, 6 ayda Kavaklıdere’de sokak temizliği, camilerin temizlik ve bakımı, okul bahçe düzenlemesi, ağaç dikim çalışması, sokak badana çalışması ve yaşlıların ev temizliklerinin yapılmasına kadar pek çok alanda çalışma yaptı.
Kavaklıdere Belediyesinde TYP kapsamında çalışan 29 kadın işçinin yaptığı en önemli çalışmaların başında kilitli parke döşemesi geldi. 29 kadın ve erkek işçiler 6 ay içerisinde Kavaklıdere’nin 15 değişik mahallesinde yaklaşık 40 bin m2 kilitli parke taşı döşemesi yaparak belediye çalışmalarına büyük katkı sağlarken, yaşadıkları kent ve mahallenin daha modern hale gelmesine ön ayak oldular.
Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, toplum yararına çalışma programı kapsamında İş Kur Muğla İl Müdürlüğü ile yaptıkları protokol çerçevesinde her yıl kadın ve erkek işçi çalıştırdıklarını açıkladı. Demir, “Çalışma ve İş Kurumu Muğla Müdürlüğü ile yaptığımız protokol çerçevesinde her yıl düzenli olarak TYP kapsamında Belediyemiz bünyesinde işçi çalışıyor. Bu proje ile hem iş ve meslek sahibi olmayan kadın ve erkek vatandaşlarımız yılın belli ayları iş sahibi oluyor, hem de ilçemiz ve mahallelerimiz daha güzel görünüme kavuşuyor. Kadınlarımız iş ayrımı yapmadan çalışıyor. Özellikle erkek işi olarak bilinen kilitli parke döşeme konusunda büyük katkı sağladılar” dedi.
Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli, son bir yıl içinde Toplum Yararına Programı kapsamında 5 bin 100 kişinin değişik iş kollarında çalıştığını söyledi. Sarıyerli; “Bakanlığımızın yıllık ayırdığı ödenek miktarı ne kadar olursa, o kadar fazla işçi istihdam ediyoruz. Toplum Yararına Programı çerçevesinde bir işçiyi yılda en fazla 9 ay çalıştırabiliyoruz. Gelenek ödenek miktarı bizim için önemli. Muğla’da değişik kurum ve kuruluşlarda çalışan TYP işçileri hem aile bütçelerine katkı sağlıyorlar, hem de ülke ekonomisine de katkı veriyorlar. Bir işçiye ücreti asgari ücret ödemesi yapılıyor. Geçtiğimiz yıl Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Fidanlık Müdürlüğünde Bin 200 işçi 4 milyon 600 bin fidan üretimi yaptı. Bu fidanlar ülkemizin değişik illerine gönderildi” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.