Kavaklıdere Belediyesi En Başarılı! « Hamle Gazetesi

Kavaklıdere Belediyesi En Başarılı!

Bu haber 16 Ocak 2018 - 0:55 'de eklendi ve 3.907 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Şu ana kadar iki belediye başkanı hesap verdi: Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün…

Başkan Gürün hesabını geçen yılın son günlerinde “yazılı” olarak verdi. Başkan Demir de geçen hafta sonunda basın toplantısı düzenledi.

Bende davet edilmiştim, gidemedim.

Kavaklıderelilerin büyük ilgi gösterdiği toplantıda Başkan Demir 3 yılın hesabını vermiş. Bana da gidemediğim için “yazılı metin” göndermiş.

AK Parti Kavaklıdere İlçe Başkanı Volkan Alpözen, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi İsa Gün, AK Parti Kavaklıdere Kadın Kolları Başkanı Hürdevs Aktaş, Kavaklıdere Eski Belediye Başkanı Nuray Bozyer, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ümit Alper, MHP İlçe Başkanı Nazmi Can’ın da hazır bulunduğu toplantı AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ün katılımıyla “gövde gösterisine” dönüşmüş…

 

xx           xx           xx

Kavaklıdere’nin AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Demirgövde gösterisi” yapmayı hak ediyor. Kavaklıdere neredeyse il merkezinde olmayana bile sahip hale geldi.

Tabi arkasında “iktidar gücü” var… Böyle denebilir…

Ancak Muğla’da AK Partili Köyceğiz ve Seydikemer Belediyeleri de var!

Bu üç belediyenin AK Partili olduğunu bilmeyen biri Kavaklıdere için AK Partili, ötekiler için “muhalif” belediyeler olduklarını söyleyebilir.

Oysa bir belediyenin, belediye başkanının başarılı olması için iktidardan olması gerekmiyor!

Gerekseydi “Komünist Başkan” diye ünlenen Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve “Topuklu efe” diye tanınan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i hiçbir zaman tanımayacaktık…

 

xx           xx           xx

Muğla’dan örnek vermek gerekirse; arkasında “iktidar gücü” olmadığı gibi, aynı partiden olmalarına rağmen Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini değil, kösteğini gören Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ı da tanımıyor olabilirdik…

Dursun Kaplan’ın deyişi ile “Özel ve Güzel Marmaris de, KÖMÜR yakmak yasak, DİLENCİ yasak, SEYYAR satıcı yasak, yere TÜKÜRMEK Yasak, Sokakta ÇEKİRDEK yemek yasak, yere ÇÖP ve SİGARA atmak yasak…”… Burada yaşanır da, yaşlanılır da…

Kaplan paylaşımlarında “Marmaris’e sahip çıkmak burada yaşayan herkesin görevi, bu yasaklara uymayanları lütfen 153 belediye zabıtasına bildirin” uyarısını da ihmal etmemiş…

Muğla il merkezinde uyaran filan yok! Kavaklıdere’de de uyaran yok, ama Marmaris kadar temiz…

 

xx           xx           xx

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Muğla‘nın Büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından yüzde 51 oy oranı ile göreve geldiği günden bugüne kadar Kavaklıdere‘de yapılan yatırımlar hakkında sadece basına değil, Kavaklıdere halkına da hesap verdi.

Belediye mülkü Yüksel Özkan Sosyal Tesislerinde düzenlen ‘Halk Bilgilendirme’ toplantısında konuşan Başkan Demir, “Belediye Başkanı seçilmemin ardından geride bıraktığımız yaklaşık 4 yılda, hangi projelerimize hayat verdiğimizi, hangi projelerimizi beceremediğimizi, hedefte hangi projelerimizin olduğunu vatandaşlarımız ile paylaşmak istedik. Kısacası bizlere yetki ve görev veren siz Kavaklıdere halkına 2014’ten 2017’ye neler yaptığımızın hesabını vermek için buradayım” dedi.

Muğla basını böylesine ilk kez tanıklık etmiş olmalı…

Kavaklıdereliler de Başkanın böylesini ilk kez görmüştür.

Tabi o kadar da değil. Belediye Başkanları öyle ya da böyle, bir şekilde hesap verirler. Verirler de siz hiç “beceremediklerini, yapamadıklarını” anlatan gördünüz mü?

Başkan Demir “Kavaklıdere-Kale yolunu açacağız” demiş, açamamış. “Ama Milletvekillerimizin yardımıyla açacağız” diyor…

 

xx           xx           xx

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde yüzde 51’lik oy oranı ile Muğla’da en yüksek oyu alarak seçilen belediye başkanı olmanın omuzlarına ayrı bir yük yüklediğini belirten Başkan Demir için “Muğla’nın en kırsal ilçesi olmasına rağmen mali disiplini oluşturarak proje odaklı çalışmalarının çevre yerleşim yerlerinde gıptayla izlendiğini” söylemek haksızlık olur mu?

Ki Aydın’ın Bozdoğan, Muğla’nın Menteşe, Yatağan ilçelerinden komşu köylerden Kavaklıdere’ye bağlanmak isteyenler olduğunu belirten Başkan Demir 3 yılı değerlendirirken şöyle anlatmış:

Muğla’nın büyükşehir statüsü kazanması ile birlikte Kavaklıdere’nin 3 belde belediyesi yanında 8 köyümüzün tüzel kişilikleri kapatılarak Kavaklıdere Belediyesi sınırlarına dahil edildi. Seçildiğimiz günden beri hiç ayrım etmeden eşit hizmet ediyoruz. Seçimlerinden sonra Kavaklıdere ilçesinin en çok ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberliğe ağırlık verdik. İlçenin 15 farklı mahallesi arasında ‘şu mahalle bize oy verdi, bu mahalle bize oy vermedi’ ayrımına girmedik. Büyükşehir Yasası ile birlikte ilçe belediyelerinin yetki ve kaynaklarının neredeyse tamamının büyükşehir belediyelerine geçmesi, ayrıca İller Bankası paylarının yüzde 40 kısmını da Büyükşehir’e gönderiyor olmamız öteki ilçelerle birlikte bizimde elimizi kolumuzu bağladığı bir gerçektir. Ancak biz seçilen ve görevde olan yönetim olarak bahane üretme hakkımızın olmadığı bilinciyle hareket ediyoruz.

Başkanı bu ifadeleri için kutlamak lazım. Şikayet edip ağlayanları biliyoruz…

 

xx           xx           xx

Başkan Demir yerel seçimlerinden sonra yaptıklarını 3 Ana Başlık altında anlatmış; 1- Hizmet Belediyeciliği Çalışmaları. 2- Merkezi Hükümet Desteği İle Yürütülen Çalışmalar. 3- Sosyal-Kültürel Belediyecilik.

HİZMET BELEDİYECİLİĞİ ÇALIŞMARI; Düğün Salonu. Yol yapımları. Yeni İşyerleri, Halı Saha, Basketbol ve Voleybol Sahaları. Yolcu durakları. Büz ve Menfez Çalışmaları. İstinat Duvar yapımları. Yerküpe Piknik Alanı Düzenlemesi. Küçük İbrahim Vural Evi Restorasyonu. Sokak Temizlik ve Badana Çalışmaları. Çocuk Oyun Grupları. Kırma Eleme Tesisi. Salkım Rüya Camii.

HÜKÜMET VE BAKANLIK DESTEKLİ ÇALIŞMALARI; Kavaklıdere Meslek Yüksek Okulu. TOKİ Konutları. Kurucuova, Menteşe, Çamlıbel, Çayboyu, Merkez, Ortaköy, Salkım, Çamlıyurt Göletleri. Karayolları Çalışmaları; Kavaklıdere-Kale yolu yapılamadı. Spor Salonu Yapımı. Dere Çalışmaları.

 

xx           xx           xx

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir 3 yılda yaptıklarını ve yapamadıklarını anlatırken, yeni projeleri de anlatmış. Başkan Demir önümüzdeki dönemde hayata geçirmek istedikleri projeleri de şöyle anlatmış:

Şehit Başsavcı Mustafa Alper Meslek Yüksekokulu, Merkezde Modern Kapalı Pazar Yeri, Yüzme Havuzu, Salkım Düğün Salonu, Nebiler-Kuyualan Düğün Salonu, Çayboyu Orta Mahalle Düğün Salonu, Merkez Atatürk Ortaokulu Düğün Salonu, Çamlıyurt Düğün Salonu, Menteşe Çim Saha, Ortaköy, Derebağ ve Çavdır Halı sahaları, Atatürk Esenpark düzenlemesi, Çayboyu Mehmet Ağa Konağı restorasyon çalışması, Çamlıbel Mahalle İçi Köprüsü’nün genişletilmesi, Kavaklıdere Küçük Sanayi Sitesi, Menteşe, Çamlıbel ve Çayboyu göletleri, Çayboyu Mahallesi Şehir Geçişi Bulvarı, Gökçay Dere Islahı 2. Etap çalışması, Menteşe Mahallesi TOKİ konutları, Menteşe Çamlıbel karayolları genişletilme çalışması.

Kavaklıdere düne kadar Muğla’da en çok göç veren ilçe iken bu göç alıyor, hatta geri dönen Kavaklıdereliler olduğu söyleniyor…

 

xx           xx           xx

Benim asıl dikkatimi çeken Kavaklıdere Belediyesi’nin gelir-giderinin hesabının verilmiş olması. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin hesap veren yazılı metninde böyle bir şey var mı merak ediyorum. Ele alırken bakarız. Özellikle bizim adımıza, yani Muğla adına ne kadar, neden borçlandıklarını çok merak ediyorum.

Başkan Demir, Gelir-Gider hesabını “2014-2017 Öz Kaynakların Bütçeye Oranı”, “2014-2017 Bütçe/Borç Yükü”, “2014-2017 Gelirin Gideri Karşılama Oranı”, “2014-2017 Personel Giderlerinin Bütçeye Oranı”, “2014-2017 Personel Bilgileri” ve “2014-2017 Belediyemizin Bugün İtibariyle Banka ve Çek Hesap Türü” başlıkları altında verilmiş.

Kavaklıdere Belediyesi’ni kutluyoruz…

Bakarsınız Hillerima Antik Kenti kazı çalışmaları ve düzenlemesi çalışmalarının başlamasını sağlarlar. Bakırcılığın satışının yapıldığı Kavaklıdere’yi yeniden üretiminde yapıldığı yer haline getirildiğini, başta mermerden hediyelik biblo ve eserlerin, halı ve kilimlerin üretildiği atölyeler kurulduğunu da görürüz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.