Katlı otopark ve özel idare binasını yıkacağız

Bu haber 17 Eylül 2013 - 17:29 'de eklendi ve 1.373 kez görüntülendi.

otoparkiyikacam13213165413021616544113121CHP Menteşe Belediye Başkanı aday adayı Mehmet Altınay, projeleri arasında Kurşunlu Caminin bulunduğu bölgenin koruma altına alınması gerektiğine yer verdiğini belirterek, “Kurşunlu Camiinin etrafını boşaltarak bu caminin çevresini rahatlatmamız lazım. Şu anda yapılmış olan otopark ile İl Özel İdareye ait bina, Kurşunlu Camii çevresinde koordinatlara uymayan bir otoparktır. Eğer o alanın otoparka ihtiyacı varsa modern ve ideal kentçilik anlamında yer altına inip otoparkı oraya yapmak ve Kurşunlu Camii gibi bir merkezi turizme kazandırmak lazım” dedi. Mehmet Altınay bu açıklaması ile Menteşe Belediye Başkanı olması durumda belediyeye ait katlı otopark ile İl Özel İdaresi’ne ait binanın yıkılacağı sinyallerini verdi.
Kadir Tamer
CHP Menteşe Belediye Başkanı aday adayı Mehmet Altınay, düzenlediği toplantı ile İl Genel Meclisi Üyeleri İbrahim Şimşek ve Salih Ercan’ın yanı sıra Mehmet Altınay’ın ekip arkadaşları ile birlikte Muğla’da yapmak istediği çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Toplantıda çalışma arkadaşlarını tanıtan Mehmet Altınay “Muğla CHP merkez ilçesinde belediye başkan aday adaylığının startını vermiş bulunmaktayız. Halil İbrahim Saguş, emekli öğretmen arkadaşımız Şerif Şavk, Mimar Ertuğrul Aladağ, Salih Ercan, Canan Ercan ve yine İl Genel Meclisi üyeleri arkadaşlarımızın devamında da İbrahim Şimşek, Serdar Şatırlar ve Osman Uslu arkadaşımız aramızda” dedi.
Kamulaştırma yapılarak yıkılmalı
Muğla’nın tarihi değerleri bulunan bir turizm kenti olduğuna dikkati çeken Altınay, bu anlamda önemli çalışmalar yapmak istediğini söyledi.
Bu anlamda Muğla’nın en can alıcı koordinatlarının Kurşunlu Camii ve çevresi olduğuna dikkati çeken Altınay, “Kurşunlu Cami eski bir eser. Ancak geçen zaman içinde etrafında birçok yapışlaşma yapılmış. Kurşunlu Camiini başka bir yere taşıma şansımız yok. Ancak bugün bütün büyük ülkelerde, geçmişine eski eserlerine sahip çıkan ülkelerde olduğu gibi bizim bu camiinin etrafını boşaltarak bu caminin çevresini rahatlatmamız gerekiyor” dedi.
Kurşunlu Camii yakınında bulunan katlı otopark ile Özel İdareye ait bina koordinatlara uygun olmayan yapılar olduğuna dikkati çeken Altınay konuşmasına şöyle devam etti:
“Bizim görüşümüze göre o otoparkın ve Özel İdare binasının kamulaştırılıp, yıkılarak meydan haline getirilmesi doğru bir yöntemdir. Eğer o alanın otoparka ihtiyacı varsa modern ve ideal kentçilik anlamında yer altına inip otoparkı oraya yapmak ve Kurşunlu Camii gibi bir merkezi turizme kazandırmak gerekmektedir. Ardından o bölgeye küçük çok nezih kafelerimizi koyacağız. Cumhuriyet Meydanıyla Kurşunlu Camisinin bulunduğu meydanı bu sayede bileştirebiliriz. Bu meydanın etrafına kent dokusuna uygun iş yerleri yapacağız. Vatandaşlarımızın oturabileceği, çayını kahvesini içebileceği alanlar oluşturacağız. Bunun yanında belirlediğimiz tur operatörlerine bu alanda yapacağımız büroları kiralayarak bu insanların Muğla için çalışmasına fırsat vermek istiyorum.”
Aladağ neden aday olmadığını açıkladı
CHP’den Menteşe Belediye Başkanlığı aday adaylığı için ismi geçen Mimar Ertuğrul Aladağ düzenlenen toplantıda Mehmet Altınay’ın aday adayı olmasının ardından kendi adaylığından vazgeçtiğini söyledi.
Mimar Ertuğrul Aladağ şunları söyledi:
“Mehmet Altınay’ın adaylığını açıkladığı anda ben kararımı verdim. Benim bu insana destek vermem gerekiyor. Çünkü adaylıklarını açıklayanlar arasında tek farklı söylemde bulunan, yani özellikle bizim için gezi parkı anlamında bir içerik taşıyan eski garaj meselesine açıkça değinen ve eleştirel bakan ve adaylık konuşması sırasında Muğla’ya gelecek bir vizyon katabilecek bir his yakaladım. Mehmet Altınay, yatırımcı ve iktisatçı veya kapital dünyanın içinde anılmıyor. Mehmet Altınay’ın mütevazı bir başkan olabileceğini gördüm. Çünkü politika yapmıyor ve içten davranıyor. Bu nedenle kendisinin ekibinde yer aldım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
BURAK ZEYBEK 19 Eylül 2013 / 09:24

Yanlış düşünce yanlış söylem bence siz şimdiden Muğlamızın ihtiyaçlarını bilmiyor,göremiyorsunuz.Onun için yol yakınken hiç yarışa bile girmeyin.Muğlamız için kimin iyi olacağı konusunda biraz daha net düşünebileceğiz bu açıklamadan sonra.