Katil zanlısına ceza yağdı

Bu haber 09 Aralık 2015 - 9:08 'de eklendi ve 917 kez görüntülendi.

MANŞET (2)Katil zanlısına ceza yağdı

Muğla’da 2013 yılında Sakar Tepe mevkiinde bulunan seyir terasında araba içinde boşanmak üzere olduğu eşi Sedef Berberoğlu ile yanında bulunan Abdullah T.’yi öldüren katil zanlısı Lütfi Sefa B. planlayarak ve tasarlayarak cinayet işlemek suçundan bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemenin kararı ile adliyeden sevinç gözyaşları içinde çıkan Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan adalet yerini buldu derken, ailenin avukatı Kemal Ertuğrul ise mahkeme kararını Türkiye’de yaşanan kadın cinayetlerine yönelik emsal bir karar olduğunu söyledi.

Kadir Tamer

Muğla’da 2013 yılında boşanmak üzere olduğu eşini ve yanında bulunan bir kişiyi kasten ve tasarlayarak öldürmek suçundan öldürmekten Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan katil zanlısı L.S.B. ömür boyu hapis cezası aldı.

İki yıldan bu yana Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında acılı anne Gülender Kan’ı Kadın Cinayetlerini Durduracağız üyeleri yalnız bırakmadı. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti 13 Eylül 2013 tarihinde gece saatlerinde meydana gelen olayda Lütfi Sefa B. park halindeki otomobil içerisinde boşanmak üzere olduğu eşi Sedef Berberoğlu’nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet, aynı araç içinde bulunan Abdullah T.’yi öldürmekten müebbet, araç içinde bulunan ve saldırıdan yara almadan kurtulan Okan D.’yi öldürmeye teşebbüs etmekten 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Meydana gelen olayla ilgili olarak mahkeme heyeti Lütfi Sefa B.’yi olayı planlayarak ve tasarlayarak işlediği gerekçesi ile herhangi bir indirim uygulamadı.

Mahkeme salonundan sevinerek çıktı

Mahkemenin kararı ile birlikte duruma salonundan çıkan Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan, adalet yerini buldu diyerek adliye binasında önünde gazetecilere açıklamada bulundu. Kızının fotoğrafına sarılarak gözyaşları içerisinde açıklama yapan Gülender Kan, “Adalet yerini buldu. Kızımın katili hak ettiği cezaya çarptırıldı. Biliyorum kızım mahkemenin verdiği bu karar ile geri dönmeyecek ama adalet yerini buldu. Artık kızımdan kalan evladımı rahatlıkla büyütebilirim. Bundan sonra tüm çabamı bunun için harcayacağım. Kızımı kaybettim ama ondan bana melek gibi bir yavrum kaldı. Adalet yerini buldu. Bundan sonra rahat uyuyacağım. Katiller en ağır cezayı alacaklar. Zor günlerimde bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Emsal bir karar 

Öldürülen Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan’ın avukatı Kemal Ertuğrul, kadına şiddet olaylarının arttığı bir dönemde Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararın emsal bir karar olduğunu belirterek, “Sanık hakkında müvekkilimiz Sedef Berberoğlu için tasarlayarak yakın akrabayı öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Abdullah Tekin’i kasten öldürme suçundan müebbet, Okan Dural’ı ise eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi” dedi.

Bu konuda en önemli sonucun Muğla Adliyesi’nin bütün Türkiye’ye emsal teşkil edecek bir karar imza atması olduğunu ifade eden Ertuğrul, “Bu kararın kadına karşı şiddetin Türkiye’de önlenebilmesi yolunda çok önemli bir kilometre taşı olduğuna inanıyorum. Bu kararın da bundan sonra bu ülkede kadına karşı eylem yapmayı düşünen insanlara da bir ders olacağı düşüncesindeyim” diye konuştu.

Mahkeme tahrik indirimi kullanılmadı 

Bu arada Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi Sedef Berberoğlu ve Abdullah T’yi öldüren

Katil zanlısı Lütfi Sefa B. için ceza indiriminde bulunmadı. Mahkeme kararında Lütfi Sefa B.’nin boşanmak üzere olduğu eşi ile aralarında boşanma davasının uzun süreden bu yana devam etmesi, aralarında evlilik ilişkisinin devamını getirecek bağ bulunmadığı, boşanma davası devam eden ve fiili birliktelikleri sona eren çiftin ayrılık aşamasında başka biri ile ilişkisinin tahrik hükümleri oluşturmayacağı ve bu nedenle sanık hakkında TCK’nın 29. maddesinin (tahrik indirimi) uygulanmasına yer olmadığı yer aldı.

Olay

13 Eylül 2013 tarihinde gece saatlerinde Lütfi Sefa B. Muğla-Marmaris Karayolu Sakartepe rampaları üzerindeki seyir terasında 48 NR 960 plakalı otomobilde bulunan ayrı yaşadığı eşi Sedef B, Okan D, (31) ve Okan D.’nin yeğeni olduğu öğrenilen Abdullah T’ye. (18) pompalı tüfekle ateş etti. Zanlı önce araca ateş ettikten sonra, ardından eşinin ve ön koltukta oturan Abdullah T.’nin yanına gelerek 7 el ateş etti. Açılan ateş sonrası Sedef B. ile yanında bulunan Abdullah T. başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden aldığı kurşun sonrası ağır yaralandı. Olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen Sedef B. ve Abdullah T. Kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Eşini öldüren katil zanlısının hedefindeki ismin Okan D. olduğu öğrenilirken, Okan D. araçtan kaçmış ve Akyaka Jandarma ekiplerinin olay yerine gelmesiyle ortaya çıkmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.