Kasım’da Erken Seçim

Bu haber 20 Ağustos 2015 - 22:46 'de eklendi ve 1.163 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Bilindiği gibi ülkemiz 7 Haziran’da sandığa giderek, 25. Dönem Milletvekillerini belirlemek üzere seçimini yapmıştı. Seçim sonucunda dört partili bir meclis tablosu oluşmuş ancak %41 oy alan AK Parti tek başına hükümeti kuracak sayıya ulaşamamıştı. Güvenoyu alabilmek için 18 milletvekiline ihtiyaç duyan AK Parti, bir bakıma kıl payı seçimi kaybetmiş oldu.

Seçim sonrasında partiler her seçim sonunda olduğu gibi kazananın kendileri olduğunu sırayla ilan ettiler. Meclis’te oluşan tablo her ne kadar uzlaşmayı zorunlu kılsa da uzlaşma kültürü noksan olan siyasetimiz çözüm üretemedi. Siyasetimiz ilk kez seçim sonrası koalisyon hükümeti kuramadan, Anayasa gereği seçime gitmeye hazırlanıyor. Muhtemelen seçim meydanlarında partiler yine birbirlerini uzlaşmazlıkla suçlayarak, seçmeni ikna etmeye çalışacaklardır.

Koalisyon Arayışları başlıklı yazımda; demokrasi ve uzlaşı kültürünün bir ülkede gelişmesi açısından koalisyonun fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmiştim. Aynı zamanda ülke siyasi tarihimizde koalisyonların istikrarsızlığı, siyasal ve ekonomik krizleri çağrıştırdığını vurgulayarak, bu kez uzlaşma çıkmasını dilemiştim. Üstelik güvenoyu için sadece 18 milletvekilinin destekleyeceği AK Parti’li bir koalisyon olasılığını güçlü ihtimal olarak görüyordum.

Öte yandan CHP’nin ısrarla vurguladığı, AK Parti’yi dışarda tutacak 3 partili koalisyon hükümetinin siyaseten doğru olduğuna katılıyorum. Siyasetin doğası gereği 13 yıllık AK Parti hükümeti aldığı oya rağmen tek başına hükümet kuracak sayıya ulaşmadığına göre seçmen diğer partilere görev vermiştir. Seçim sonucu bu biçimde okunabilir ve gereği yapılabilir. Bu noktada MHP’nin tavrı belirleyici oldu. Daha seçimin ilk sonuçları alındığı akşam, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hemen erken seçim isteyerek böyle bir blokta yer almayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise seçim sonrası hemen görevi vermemekle suçlanmaya başladığı dönemde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanının oluşmasını beklemekle aslında partilere yaklaşık 1 aylık süre vermiş oldu. Partiler bu dönemi sağlıklı tartışmalarla ve uzlaşı arayışlarıyla iyi değerlendirebilirlerdi. Bu süreç AK Parti’ye yaradı. Önce Meclis Başkanlık seçiminde adaylarının kazanmasını sağladılar ardından da AK Parti’siz hükümet kurulamayacağını kamuoyuna izah ettiler. Ya da kamuoyu partilerin tutumları nedeniyle buna ikna oldu. Nitekim 9 Temmuz’da AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 63. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini kurma görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. Böylece Anayasa’da zikredilen 45 günlük takvim işlemeye başladı. Süre 23 Ağustos Pazar günü doluyor ama ortada koalisyon hükümetine dair herhangi bir umut, bir ışık kalmadı tüm senaryolar adım adım tüketildi.

Aşağı yukarı seçim sonrası yaşanan siyasi gelişmeleri özetlemiş oldum. Artık siyasi kulislerde erken seçimin nasıl yapılacağı tartışılmaya başladı. Yeni seçilen milletvekillerinin yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği, partilerin adayları hangi yöntemlerle belirleyeceği merak edilmeye başlandı. AK Parti ise 12 Eylül’de Genel Kurulunu toplayarak, yeni bir vitrinle seçime gitmeye hazırlanıyor. Aynı zamanda partiyi sıkıntıya sokmaya başlayan 3 dönem kuralının bu seçimde rafa kaldırılacağı dillendiriliyor.

Anayasaya göre seçimin 90 gün içinde yapılması gerekiyor ama Yüksek Seçim Kurulu, bu sürenin daraltılabileceğini açıkladı. Bu durumda Ekim sonu ya da Kasım başı seçimin gerçekleşmesi bekleniyor. Ülke siyasetindeki gelişmelerden fazla etkilenmeyen, yerel seçim dinamiklerinin daha geçerli olduğu ilimizde ise mevcut milletvekillerinin tekrar aday olup olmayacakları merak ediliyor. CHP ilk sıra adayının ilk kez seçilmesi nedeniyle tekrar aday yapılması beklenirken diğer iki milletvekilinin devam edip etmeyeceği CHP çevrelerinde tartışılıyor. AK parti milletvekillerinin durumu da yine merak konusu. MHP ise her zaman ki gibi sükûnetini koruyor. Haftaya devam edelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.