“Karşı Beyaz, Karşı Beyaz”

Bu haber 06 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.070 kez görüntülendi.
Hasan Tellihasantelli@hamlegazetesi.com.tr
Her Telden

Bugün Muğla’da yer yeşil gök beyaz olacak. 1967 yılında üç güzide kulübün birleşmesiyle kurulan Muğlaspor bugün sezonu açıyor. 2013-2014 yılı sezon açılışını 6 Eylül Cuma (bugün) saat:16.00 da Muğla Atatürk Stadyumunda yapılacak. Sezon açılışı programının ardından BAL Liginde mücadele eden Muğlaspor PTT1. Lig temsilcisi Fethiyespor’un A-2 takımı ile hazırlık maçı oynayacak. Bugüne kadar toplamda altı hazırlık maçı yapan Muğlaspor bu karşılaşmaların üçünde mağlup olurken üçünde de galip geldi.
***
Geçtiğimiz sezonu borç ödeyerek ligde kalma mücadelesi veren Muğlaspor yeni sezona şampiyonluk parolasıyla başlıyor. 1990-1993 yıllarında Muğlaspor forması giyen Levent Bayraktar’ı takımın başına getiren Muğlaspor transfer döneminde sessiz ve derinden götürdüğü çalışmaları sonucu eksikliği hissedilen mevkileri yedekleriyle birlikte doldurdu. Yıllarca Manisaspor başta olmak üzere Adana Demirspor, Şekerspor gibi takımların kalesini koruyan Hasan Sarıkaya’yı da Kaleci Antrenörlüğüne getiren Muğlaspor savaşarak şampiyon olmak isteyen bir takım oluşturdu.
***
Teknik patron Levent Bayraktar Muğla’ya gelişini anlatırken; “Ben ilk profesyonelliğimi yaşadığım takımıma hizmet etmeye geldim” demişti. İşin açığı imza töreninin ardından bizler yerel basın olarak Levent hocayı yalnız bıraktık. Birçok kez okuyucularımızdan bu konularda eleştiriler almamıza rağmen sabırla bekledik. Bizim asıl amacımız Muğlaspor’u yalnız bırakmak değildi. Bizim amacımız yeni oluşan teknik kadroyu baskı altına almadan istedikleri arzuladıkları takımı kurmaları konusunda rahat kalmalarını sağlamaktı. Sanırım Yönetim de bizler gibi düşündü ki teknik kadronun istediği transferler yapıldı.
Yapılan tüm transferlerde Levent hocanın bizzat araya girerek rakamları minimum seviyeye çektiğini hep duyduk gördük.
***
Geçtiğimiz Salı akşamı Levent hoca ve Kaleci antrenörü Hasan hoca ile bir dost meclisinde bir araya geldik. Kendileri bizleri sadece imza töreninde gördüğü için tanımıyordu. Muğlaspor’un iki hocası bir ortamda bulunurda orada Muğlaspor’dan başka bir şey konuşulur mu? Tabi ki konuşulmaz.
***
1990’lı yılların Muğlaspor’undan başlayarak bugünkü duruma kadar her şey konuşuldu. Hepsini yazmaya kalkarsam sanırım bir sonraki sezon açılışına kadar devam eder. O kadar uzun yazmayacağım ama önemli noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum. Levent hoca söze “bizim amacımız ligde kalmak olamaz. Ben bunun için görev üstlenmem. Benim hedefim şampiyonluk olmalıdır” diye başladı. Belki de bizlerin en çok duymayı istediği cümleydi bunlar. Sohbette bizlerle bulunan gazeteci arkadaşlarım Mustafa İnci ve İlkay Yıldız’la göz göze geldik. Ardından da Levent hoca ile. Ben levent hocanın gözlerinde inanan azimli bir bakış gördüm.
***
Yeni yapılan takviyelerle savaşan ve gelişen bir takım kurduklarını anlatıyordu Levent hoca ki tam o sırada kaleci antrenörü Hasan hoca söze girdi, “Ben Manisaspor’da oynarken Muğlaspor deplasmanına gelirken dizlerimiz titrerdi. Biz öyle bir Muğlaspor oluşturuyoruz ”dedi. Şaşkınlığımı koruyamadım. Hasan hoca Ptt 1. Lig takımı Manisaspor’da görev yaparken neden şimdi burada diye sormaya hazırlanırken ben sormadan o cevapladı. “Ben 1. Lig takımını bırakarak bal liginde bir takıma gelmedim aslında ben Muğlaspor’a geldim “ dedi. Muğlaspor’un Bal liginde olması değil isminin ve kendinin büyük kulüp olması onu buraya getirmiş, tabi ki birde Levent hocanın telefonu.
***
Bugün takımı ilk kez bende sizlerle izleme imkanı bulacağım. Gençlerin yanı sıra takımda ağabey görevi yapacak takviyelerde var. Levent hoca ile sohbetin belki de en önemli sırrı savaşan ve yetiştiren bir takımdı. Bunu açmasını istedim kendisinden. Leven hoca önce oturduğu sandalyede biraz toparlanarak; “Bakın süper ligde dört büyükler sadece savaşan başarı için çarpışan takımlardır. Gençlerbirliği ise yetiştiren bir takımdır. Muğlaspor yetiştiren bir takım olarak Türkiye futbol tarihine ismini yazdıran ender takımlardan biridir. Bizim hem yetiştiren hem de sportif başarı için savaşan bir takım yaratacağız. Yeterki Muğlaspor severler bizleri yalnız bırakmasın” dedi.
***
Bugün sezonu açacak olan Muğlaspor’un 1967 yılında kurulduğu dönemdeki ruhu yeniden yakalayarak kentin özlediği başarıları hepimize yaşatmasını diliyorum. Herkesin üzerine düşeni yapacağına inanıyorum. Formasında kur yer kalmayana kadar çabalayan futbolcunun yanında onları aralıksız destekleyen taraftarları ile başarı dolu bir sezon diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.