Kardeş şehirden ilk ziyaret

Bu haber 30 Eylül 2013 - 9:34 'de eklendi ve 659 kez görüntülendi.

kardessehirziyareti1321365451Datça ile 1992 yılında kardeş şehir protokolü imzalayan Fransa’nın Buxerolles kentinden gelen heyet Belediye Başkanı Şener Tokcan’ı ziyaret etti.
Haber Merkezi
Datça ile Buxerolles arasındaki ilişkiler 1992’den bu yana karşılıklı heyetlerin gidip gelmesiyle bir zaman sürdü. Bu ilişkilerin hatırası olarak da Datça’da bir sokağa Buxerolles adı verildi. Daha sonra bir süreliğine yaşanan kopukluklardan, sonra 2011 yılında gelen davetler üzerine Datça Belediyesi’nden bir heyet Buxerolles’e giderek orada misafir oldu. Bu yıl Mayıs ayında yapılan “Akdeniz’den Ege’ye Yürüyüşüne” Buxerolles’ten gelen bir grubun katılması ve 14 yıl aradan sonra Buxerolles’ten bir heyetin gelmesi ilişkileri canlandırdı. Fransız heyette yer alan misafirler daha önce çoğu Buxerolles’e gitmiş olan ailelerin yanında ağırlanıyor.
Datça Belediyesi’nin daveti üzerine Türkiye’ye gelen Buxerolles Belediye Başkanı Jean Louis Chardonneau ve Kardeş Şehir Komitesi Başkanı Maryvonne Lacourcelle başkanlığındaki heyet Belediye Başkanı Şener Tokcan’ı ziyaret etti.
Ziyaretleri için Buxerolles heyetine teşekkür eden Başkan Tokcan, “14 yıl aradan sonra ilçemize gelen delegasyona tekrar teşekkür ederim. Uzun bir süredir kopukluk yaşayan ilişkiler tekrar canlandı. 2011 yılında halktan ve belediyeden kişilerin yaptığı ziyarete katılamadığım için çok üzüldüm. Belediye başkanı olarak olmasa da bu kenti mutlaka ziyaret edeceğim. Avrupa’dan zaman zaman kardeş şehir olma teklifleri geliyor ama ‘Bizlere tek bir kardeş şehir yeter’ diyerek bu teklifleri nazikçe reddediyoruz” diye konuştu.
Buxerolles Belediye Başkanı Jean Louis Chardonneau da, “Buxerolles’in bu kalabalık grubuyla Datça’da olmaktan mutluyum. Benim için Datça’ya gelmek birçok sebepten dolayı çok önemli. 2006’da ilk kez eşimle birlikte Datça’ya geldim. Belediye başkanı olarak değil bir vatandaş olarak çok önemsiyorum. Fransa ile Türkiye arasında bir köprü vazifesi görecektir. Belediye başkanı olarak da bu ilişkilerin kuvvetlendirilmesi için çalışıyorum. Fransa ile Türkiye arasında kardeş şehirlilik pek gelişmemiş, Buxerolles ve Datça’dan hareket ederek bunun gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bizi ağırladıkları için teşekkür ediyorum, Yaşasın Datça, yaşasın Buxerolles” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.