Kardan Afrodit Heykeli…

Bu haber 13 Ocak 2017 - 0:00 'de eklendi ve 1.035 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla il merkezi uzun yıllar böyle bir kar yağışı almamıştı.

Elbette Köyceğiz’de Sandras Dağı, Seydikemer’de Eren Dağı Muğla’nın karlıklarıdır. Buralara her kış kar düşer ve bazen Nisan’a kadar karın kalkmadığı olur.

İl merkezinde Yılanlı-Göktepe, Kavaklıdere’de Gökçukur karlıklarını da yabana atmamak lazım.

Kar yağışı alan tek şehir merkezimiz il merkezidir. Ancak kar yağdığı gün kalkar. Bu hafta yağan karın benzerini uzun yıllar görmedim. Yıllar önce ilkokul sıralarında iken görürdük.

Bir seferinde Zeybek Sineması’nın önüne kardan Afrodit’in çıplak heykeli yapılmış, günlerce orada kalmıştı…

Ben Dumlupınar İlkokulu’nda okumuştum. Akyol’dan okula bata çıka gider gelirdik. Bugünün çocukları şanslı… Kat tatili diye bir şey var. Galiba o tatili de bilgisayar başında geçirdiler. Yetenekleri yok mu ne, pek kardan adam da göremedik…

xx           xx           xx

Karabağlar Yaylası için hep “Her yerde yaylalara çıkılır. Sadece Muğla’da inilir” deriz.

Oysa bölgemizin daha “kum-deniz-güneş” kültürü ile henüz tanışmadığı yıllarda Milas’ın, Söke’nin, Ula’nın ağaları “yazlanmak” için Muğla’ya çıkarlarmış.

Yani Karabağlar çıkılan bir yaylada olmuş.

Aslına bakarsanız Muğla il merkezinin kendisi bir yayla…

İklimler değişiyor.

Galiba Muğla il merkezi geçmişini anımsamaya başladı. Karlı kış günlerine dönüyor.

Kim bilir günlerce kar yağışı aldığımız günlerde olur da, bakarsınız Sandras’ın suyuna muhtaç olmaktan kurtuluruz…

xx           xx           xx

Çocukluğumda kar yağdığında köy yolları günlerce kapanırdı.

Yakın zamana kadar yolları kapanan köylerimiz az değildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı olduğu alanlardan birinin “ulaşım” olduğunu söyleyebiliriz. Ulaşım Daire Başkanlığı karla sınavını başarı ile verdi, veriyor…

Yollarda güvenli olduğu için kardan adam yapmak için hafta sonları karlıklara çıkılıyor.

Özellikle Bodrum ve Marmaris’ten hafta içi de turlar yapılıyor.

Marmaris’ten sabah midibüsle yola çıkılıyor. Akyaka Azmaklarında kahvaltı alınıyor. Yılanlı-Göktepe arasında nerede yoğun kar var, orada konaklanılıyor…

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü mü olur, Muğla Büyükşehir Belediyesi mi olur, her kim olursa sanıyorum yol boyunca “piknik noktaları” düzenlemesi yapması yerinde olur.

Kar ve doğa ile haşır neşir olduktan sonra öğle saatlerinde mangalda balık-ekmek yapılıyor. Ardından karda doğa yürüyüşü gerçekleştiriliyor. Saat 15.00-16.00 gibi Akyaka’ya iniliyor, hava açıksa gün batırılıyor…

Ben bildim bileli 12 ay turizm yapamamaktan şikayet ederiz, peki bu ne?

xx           xx           xx

Bu hafta sonunda Göktepe yolunda trafiğe dikkat etmekte yarar var.

Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece il merkezine yağan kar 11 santimi buldu. Yılanlı-Göktepe güzergahında yer yer 20 santime ulaştığı söyleniyor.

Yarın ve özellikle Pazar günü kar keyfi ziyaretçileri çok olacaktır.

Geçen hafta sonunda da kar topu oynamak için kimi Köyceğiz’i, kimileri de Seydikemer’i tercih etti. Elbette bu hafta sonunda oraları da ziyaretçisiz kalmayacaktır.

Sandras’ın, Eren’in karı hiç tükenir mi?

Köyceğiz’in 900 rakımlı Ağla ve Çövenli yaylalarında kar kalınlığının 30 santimetreye kadar ulaştığı söyleniyor. Sandras Dağı beyazlar içinde Sakar’dan bile görülüyor.

Geçen hafta sonunda birçok kişi bölgeye akın ederek beyaz örtünün keyfini çıkardı. Bu hafta sonu da çıkaracaklardır.

Muğla‘da 1 günde 2-3 mevsimi aynı anda yaşayabiliyorsunuz.

Sandras Dağı’nda, Ağla Yaylası’nda karla oynarken, çok değil yarım saat ötede İztuzu ve Sarıgerme sahillerinde de bahar tadında güneşli ve güzel bir günle karşılaşmak mümkün.

Peki kış turizmi, 12 ay turizm nerede?

xx           xx           xx

Benim bildiğim Sandras ve Eren DağlarınıDoğa Sporları” ve “Kış Turizmi” penceresinden bakarak keşfeden ilk idareci Muğla’nın “Muğlalı” diyebileceğimiz vali yardımcılarından Av. Ali Haydar Küçük’tür…

Çok emek verdi, mücadele etti…

Dönemin Valisi Dr. Lale Aytaman’ın projelerindendir:

Sandras Dağı Doğa Sporları Merkezi”, “Eren Dağı Kış Sporları Merkezi” ve “Akyaka-Ortaköy-Yılanlı Doğa Sporları Merkezi”…

Bu üç proje o yıllarda hayata geçirilebilmiş olsaydı, bugün Muğla Turizmi çok farklı bir mecrada emin adımlarla ilerliyor olabilirdi…

Muğla, çoktan ülkemizin 12 ay turizm yapılan ilk ili olabilirdi…

Başta “Orman bürokrasisi” olmak üzere bürokrasi hazretleri aşılamadı.

Bugün artık “Akyaka-Ortaköy-Yılanlı Doğa Sporları Merkezi” projesini hayata geçirmek zor. Proje’nin Ortaköy’ü yok artık bugün… Ama Sandras ve Eren Dağları orada öylece duruyor…

xx           xx           xx

Vali Dr. Lale Aytaman’dan sonra Sandras Dağı projesi bir daha gündeme getirilmedi.

Eren Dağı’nda ise yol alındı.

Şimdi kapalı olan İl Özel İdaresi tarafından orada iyi kötü bir kayak tesisi yapıldı.

Eren Dağı ile en çok ilgilenen yönetenlerden biri de şimdi Denizli Valisi olan dönemin Muğla Valisi Ahmet Altıparmak olmuştu.

Eren Dağı Kayak Tesisi Vali Altıparmak sayesinde açılmıştı.

Vali Altıparmak Antalya Valisi olup gidince Eren Dağı Kayak Tesisi unutuldu…

Seydikemer’in Temel Mahallesi’ndeki 2 bin 860 metre rakımlı Eren Dağı Kayak Merkezi bugün ilgi bekliyor.

Fethiye’ye yaklaşık 1 saat mesafedeki Eren Dağı Kayak Merkezinde kar kalınlığı 35–40 santimi bulurken tesisin kullanılamaması üzüntü yaratıyor.

Muğla’da kayak yapılan yer olmasa da kayak sporu ile ilgilenenlerin sayısı pek de az değil… Muğlalıların kayak yapmak için Davras’a gittiklerini biliyorum. Bir tura bende katılmıştım.

Eren Dağı hiç değilse Muğlalılara açılabilirdi…

xx           xx           xx

Muğla İl Özel İdare Müdürlüğünün kapatılmasıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Seydikemer Belediyesinin idaresine geçen Eren Dağı Kayak Merkezi için Kültür Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgi göstermesi isteniyormuş.

Gazeteler böyle yazdı. Güldüm…

Kadere bakın ki Muğla’da nerede kar varsa, orada AK Partili Belediye var.

Kavaklıdere Gökçukur ile; Köyceğiz Sandras Dağı ve Ağla Yaylası ile; Seydikemer Eren Dağı ile hem kış aylarında, hem yaz bahar aylarında Muğla’da bir anda çekim merkezi haline gelebilir.

Bürokrasi siyasi irade ile aşılabilir.

Eren Dağı Kayak Merkezi’nde hem CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin, hem de AK Partili Seydikemer Belediyesi’nin yetkili olması AK Partili bakanlar nezdinde bir sıkıntı taratır mı bilmiyorum.

Sıkıntı olmamalı…

xx           xx           xx

MuğlaBüyükşehir” statüsüne geçmeden önce İl Özel İdaresi’nin elinde önemli turizm tesisleri vardı. Bunların başında Marmaris’te eski “Köy Hizmetleri Kampı” geliyordu.

Marmaris’in önemli tesislerinden biri olan kamp dönemin CHP’li İl Genel Meclisi Üyeleri Dursun Kaplan ve Mehmet Erden’in girişimleri sonucu İl Özel İdaresi mülkü haline gelmişti.

Yatağan’da Muğla’nın önde gelen termal kaynaklarından biri olan Bağyaka, Yatağan Belediyesi ile İl Özel İdaresi mülkiyetindeydi.

Şimdi Yatağan Belediyesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi ortak mülkiyetinde…

Eren Dağı da İl Özel İdaresi mülkiyetindeymiş. Öyle biliyorduk, ama demek ki o zamanın Seydiler Köyü de hisse sahibi yapılmış.

Muğla Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki tesisleri faal hale getirmelidir. Getirebilir. Getirebilirse Muğla’da 12 ay turizmi Büyükşehir başlatmış olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.