Karanlık dünyalarını okuyarak aydınlatacaklar

Bu haber 22 Aralık 2015 - 22:45 'de eklendi ve 594 kez görüntülendi.

GÖRME ENGELLİLERE KABARTMALI OKUMA YAZMA KURSU AÇILDIMuğla’nın Fethiye ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından görme engellilere yönelik olarak okuma yazma kursu açıldı.

8 görme engellinin Braille alfabesi ile okuma yazma öğrenmek istediklerini halk Eğitim merkezi müdürlüğüne bildirmelerinin ardından Kurs öğreticisi Fatmagül Şahintepe nezaretinde bu eğitim verilmeye başlandı.
Halk eğitim merkezi müdürlüğündeki kursta kabartma ile okuma yazma öğrenmeye başlayan kursiyerler büyük mutluluk yaşadılar.
Kurs öğretmeni Fatmagül Şahintepe, yaptığı açıklamada, “Bu arkadaşlar Halk eğitime kabartma yazı dediğimiz alfabeyi öğrenmek için başvuruda bulunmuşlar. Bende seve seve kabul ettim. Geçen haftadan itibaren kursumuzu duyup gelen arkadaşlarımız var. Ayrıca normal gören insanlardan da kursumuzu duyup gelmek isteyen var. Bizim kabartma yazı dediğimiz sistem 6 nokta üzerine kuruludur. 6 Nokta Körler Derneği ismi de buradan gelir. Bu yüzyıllar önce kabul edilmiş bir sistemdir. Yani görmeyen insanlar için böyle bir yazı sistemi bulunmuş. Yüzyıllardır görmeyen insanlarımıza bu yazıyı öğretiyoruz. Tabi ki bu sadece yazıyla sınırlı değil. Matematikte de kullandığımız çok farklı araç gereçlerimiz var. Kursumuz mayısın sonunda bitecek. Yazı üzerine çalışmayı düşünüyorum. Kursumuz Yaklaşık 6 ay sürecek. Süre olarak yeterli bir kursumuzun olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarım da çok istekliler çünkü. Onlarla güzel bir çalışma yapmayı planlıyorum. Bu yazıyı öğrendiklerinde kendilerine ait bir şey öğrenmiş olacaklar. Nasıl baston eğitimini bilmiyorlarsa bunu da hiç bilmiyorlardı arkadaşlarım. Bunu öğrenmiş olacaklar. Artık ilaç kutularının üzerinde, asansörlerde, bankamatiklerde kabartma yazılar yazılmaya başlandı. Bunlarda yeni yeni oluyor ama iyi bir gelişme. Bu kursun bitiminde Arkadaşlarımız sokağa çıktığı zaman kabartma yazı olan herhangi bir şeyi okuyabileceklerini düşünüyorum. Ankara’da bu arkadaşlarımız için tek bir basım evi var. Dersimde de o kaynakları kullanıyorum. Arkadaşlarıma kitap, dergi getirtmeyi okuyabilmelerini sadece okuma değil, yazabilmelerini de hedefliyorum. Ve çok güzel bir ekibim var. Bunlarla da bu işi yapacağıma inanıyorum. 8 kursiyerim var. Hem okumayı hem yazmayı öğreniyorlar. Bizde okuma geç gelişen bir şey. Parmak hassasiyeti dediğimiz duyunun gelişmesi gerekiyor yani iki işaret parmağımızın. Bu iki işaret parmağı görmeyenler için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.
Kursiyerlerden Bedirhan Sütçü de, “ Kabartma Harfleri önceden biraz öğrendiğini söyleyerek “Hocamız gitmişti. Ara vermiştik. Şimdi tekrar başladım. Şimdi sonuna kadar devam edeceğim. Kurs çok güzel. Sınıf başkanı olduğum için Hocam benimle gurur duyuyor. Sınıfın en başarılısı benim. Okuma yazmayı öğrendiğimde bilemeyenlere öğreteceğim” dedi.
İclal Kızılkaya isimli kursiyer ise şöyle konuştu: “Halk eğitim merkezi böyle bir kurs hazırladığı için çok çok teşekkür ediyoruz. Kabartma yazıyı ilk defa burada gördüm. Görme engelliler için çok güzel bir şey. Birçok yerde zorluğu çekiyorduk.” (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.