Karakuş’un yanıtı yanıt mı?

Bu haber 07 Mayıs 2013 - 10:40 'de eklendi ve 1.361 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ne zamandır yazmak istiyorum. Araya başka önemli konular girdi. MUTSO Başkanı Karakuş’un odanın eski başkanı Saim Gürsoy’un zehir zemberek açıklamaları karşısında bir basın kahvaltısında verdiği yanıt elbette önemli…

Önemi de yanıt vermek zorunda kalmış olmakla birlikte yanıt verememiş, verdiği yanıtın da tatmin edici olamamasından kaynaklanmaktadır.

GürsoyBen Karakuş’un rakibi Safa Altaş’a ‘komisyoncu’ ifadesinde bulunduğuna inanmıyorum. Dediyse Altaş’tan özür dilemelidir.” demişti. Diledi mi?.. Dilemedi. Ya ne yaptı? Düzenlediği basın kahvaltısında “Ben böyle demedim. Sözlerimi iki gazeteci çarpıttı.” derken, özür dilemeyip, düzeltmesini şöyle yaptı:

Arkadaşlarımız da NETLOG firmasının gelişi ile ilgile arsa bulmada aracılık etmişlerdir. Arsa bulan yatırımcı getirmiş oluyorsa en büyük yatırımcı getirenler emlak komisyoncularıdır, dedim. Maalesef bu iki gazetemiz tarafından çarpıtıldı.

Şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söylermiş… Ne demek bu? Ha aracı, ha komisyoncu… Karakuş hala rakibi Altaş’ı “komisyon almakla” itham ediyor!

NETLOG Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Çak bir haftadır Muğla’daydı. Karakuş keşke gidip Sayın Çak’a “Altaş’a aracılığı için kaç para komisyon verdin?” diye sorsaydı! Ayıptır, günahtır, vicdansızlıktır…

xx        xx        xx

MUTSO Başkanı Karakuş eski başkanı Saim Gürsoy’un iddialarının büyük bölümüne yanıt veremedi. Gürsoy’un eleştiri ve soruları havada kaldı!

Karakuş, “Bayır’da kaderine terk edilen ve bugünkü piyasa değeri 1 Milyon 500 bin TL olan idari hizmet binasının atıl vaziyette durması” ile ilgili Gürsoy tarafından ortaya konan iddiaya, “O yer için kiracı veya satın alacak biri çıkmadı” demekle yetindi. Hatta “O binanın ruhsatı bile yoktu. Biz çıkarttırdık” deme gafletinde bulundu…

Oysa o bina Gürsoy başkanlığındaki oda yönetimi tarafından “Gümrük binası” veya “Meslek Yüksekokulu” olarak değerlendirilmek üzere yaptırılmıştı. Hangisine karar verilirse ruhsat ona göre alınacaktı. Merak ediyorum, siz ruhsatı o değerli binayı ne yapmak üzere aldınız?

Gürsoy, o bina için “metruk” derken, “Neden değerlendirmediğinizi” sorgulamıştı sanıyorum… Bari Muğla’ya o binada faaliyet yapabilecek Gümrük Müdürlüğü’nü getirmeyi akıl edip, Muğla’nın ihracatçılarını gümrük sorunundan kurtarsaydınız…

xx        xx        xx

Karakuş, eski başkanı Gürsoy’un basında yer alan 3 sayfalık röportajının tarafsız olmadığını ve bir durum tespiti yapmadığını ifade etmiş. Daha nasıl durum tespiti yapılacak? Otur bir daha oku… Hem sen bir “Onursal başkanlığı” çok gördüğün, yok saydığın insandan hangi tarafsızlığı bekliyorsun… Gürsoy ne yapsaydı, sizin 8 yıllık üretimsizliğinize, aidat toplamaktan başka bir iş yapmamanıza “Aferin” mi deseydi?

xx        xx        xx

Karakuş, eski başkanı Saim Gürsoy’un iddialarına yanıt verirken, “Biz 8 yıllık süreçte fuar alanı ile ilgili olarak temel atma konumuna gelmiş bulunmaktayız.” demiş. Aferin… Yeniden görev verilirse 8 yılda da inşaatını yaparsınız!

Karakuş, anlama özürlü mü bilmiyorum. Gürsoy’un “Oda binası gereksizdi” dediğini belirtip, “Binamız 30-50 yıl hizmet verebilecek şekilde tasarlandı.” diyebilmiş. Ardından da “Bizim hiçbir kurum-kuruluşa bir lira borcumuz yoktur. Mevcut devam eden ödemelerimiz elbette vardır. Kasamızda paramız vardır. Biz oda projesine başladığımızda kasamızda 1 Milyon TL vardı. İnşaat bitirilemez denildi. Biz 3 yılda bitirdik.” diye eklemiş.

Oysa Gürsoy, sorularını ve iddialarını ortaya koyarken, “Oda binası gereksiz” dememiş, “Üyelerinizin parasını doğru kullanmak zorundasınız. Biz yıllarca bunu yaptık. Şimdi saray gibi bina yapıldı. Evet, çok güzel ama Muğla için çok büyük. Tamam, Muğla için küçük düşünmeyelim, büyük düşünelim o da doğru. Ama o lüksün, o debdebenin Ticaret Odasını sağa sola borçlandırarak yapmanın da bir âlemi yok diye düşünüyorum.” demişti.

xx        xx        xx

Ben biliyorum… Çünkü Saim Gürsoy’un başkanlığında odanın danışmanıydım… Ve siz oda projesine başladığınızda kasanızda 1 Milyon TL değil, 1 Milyon 100 TL nakit vardı. Gürsoy kasada size bu nakdi bırakırken, 400 bin TL menkul ve Bayır Sektörel Sitesi’nde bu günün rakamları ile 7 trilyonluk oda mülkü gayrimenkul bırakmıştı…

Tabi garaj esnaflığından gelen birinin 8 yılda menkulü, gayrimenkulü öğrenmesi zor olabilir!

Neymiş, hiçbir kurum ve kuruluşa bir lira borçları yokmuş, ama mevcut devam eden ödemeleri varmış… Ne demek bu? Borç yok, ödeme var!..

Sorunun sahibi Gürsoy ve kamuoyu merakla bekliyor: Kime, nereye ne kadar borcunuz var? Kasanızda kaç para var? Hizmet binasını yaparken Muğla’dan kalem kalem hangi ürünü ve hizmeti aldınız?

Boşa geçirdiğiniz 8 yılın ardından yine görev talep ediyorsanız bunları açıklamalısınız…

xx        xx        xx

Saim Gürsoy ayrıca, yanlış bulduğu fuar alanı girişiminiz ile ilgili fuar alanlarının şehrin en güzel yerinde olması ve yanında sanayi olmaması gerektiğini belirtip, “Muğla’mızda bir Fuar Alanı furyası almış başını gidiyor. Bu durum bir seçim malzemesi yapılıyor. Bunu son derece yanlış buluyorum ve kınıyorum. Bundan vazgeçilmelidir. Bizim şu anki fuar alanımız aslında tahsistir. Yani bunun sahibi devlettir. Kaç türlü ürününüz var, senede kaç defa fuar yapacaksınız. Bakınız Antalya bunu beceremedi, piramit orada boş duruyor. İzmir fuarı bile senede bir haftayla sınırlı ve ölü duruyor. 50 bin kişinin geleceğinden söz ediliyor. Bu insanları nerede misafir edip nerede yedirip içireceksiniz.” demişti.

Neden yanıt veremediniz?

Ayrıca MUTSO’nun Karya Yürüyüş Yolu, Yörük Köyü gibi projeleri sahiplenmesine anlam veremediğinin altını çizen Gürsoy, “Zaten yapılmış olan bir şeyi kendine mal etmek doğru değil. Kaldı ki bunları yapmak Ticaret Odası’nın görevi de değil, oda önce kendi üyelerinin sorunlarını halledecek.” demişti. Ardından da şöyle eklemişti:

Ne yapmış Ticaret Odası, yeni yapılan oda binası dışında 8 yılda yapılan ne var? Bende merak ediyorum, bir açıklasınlar görelim.

xx        xx        xx

Sahi ben de merak ediyorum; 8 yılda ne yaptınız da seçilirseniz, Muğla dışından alış veriş yaparak 8 yıllık fuar alanı projesini gerçekleştirmekten başka önümüzdeki 3 yılda ne yapacaksınız?

Kahvaltılı basın toplantısında Saim Gürsoy’un bu sorularının yanıtı yoktu… Karakuş’un eski başkanı Gürsoy’un “8 yılda hangi projeleri ürettiler merak ediyorum” sorusuna karşılık ürettikleri projeleri, yaptıklarını anlatacağına, şu karşılığı vermişti:

Ne biz ne de bizden önceki görev yapanların bu konuda değerlendirme yapmaları doğru değildir. Değerlendirmeyi üyelerimiz, halkımız yapar.

İşte bu yanıt alkışlanır.

Değerlendirmeyi halkımız yapıyor… Umarım 11 Mayıs’ta da MUTSO üyeleri güzel bir değerlendirme yaparlar!

xx        xx        xx

Bu arada Gelişim Hareketi’nden Ahmet Karaosmanoğlu’nun Bilgi Edinme Yasası’na dayanarak MUTSO Hizmet Binası harcamaları ile ilgili sorularına yanıt geldi. Altında Genel Sekreter Mehmet Çüçen imzasını taşıyan yanıtta şöyle denilmiş:

“Talebiniz Yönetim Kurulu tarafından incelenmiş ve yapılan değerlendirmede; Oda Seçimleri sebebiyle muhasebe ve Oda sicil servisinde iş ve işlemlerinin yoğun olmasından dolayı harcama dosyalaraın ulaşılması zaman aldığından bilgi edinme talebinizin Oda seçimi sonrası işleme alınarak bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Pes doğrusu…

Yoksa MUTSO Başkanı Karakuş’un oda inşaatı beyanları doğru değil mi?

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Zeytin Dalı 09 Mayıs 2013 / 11:54

Aslında ben de merak ediyorum “Yaptıklarımızı anlatsak, çalışmaya zamanımız omazdı” diye bilbordlara ilan veren Bülent Başkanın neler yaptığını!!! Dilekçeye bile 1 ay içerisinde yazamayacak kadar çok herhaldeki yaptıkları!!! Kendince geçiştirmece cevap yazmış, ve kafalardaki kuşkuları adeta doğrulamıştır. Yoksa kendisine göre ak ve pak olan ve kendinden şüphesi olmayan adam çıkar bütün soruları net bir şekilde cevaplar. Bu cevaptan sonra artık bence herkes anlamalı Bülent Başkanın niçin bırakmadığını… Herkes 11 Mayısta oy verirken bence tekrar düşünsün kime niye oy verdiğini!!!