Karakuş, Partiler Üstü Mü?

Bu haber 01 Mart 2018 - 1:42 'de eklendi ve 2.420 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazımıza “MUTSO Başkanı Kim Olacak?” başlığı attık.

Sorunun yanıtını bulmaya çalıştık. Bulamadık.

Yanıtı Mayıs ayında MUTSO Üyeleri verecektir demekte mümkün değil.

Çünkü seçenek yok. Daha açıkçası mevcut yönetimin alternatifi mevcut değil… Seçenek çıkarsa kendi içlerinden çıkar, ama seçimlere iki ay kalmış, çıksa şimdiye kadar çıkardı…

Bugün odayı yönetmekte olanlar, oda tarihinin katılımı en düşük olması beklenen seçiminde üyelerin önüne kimleri çıkarırlarsa onlar seçilirler.

Acı ama gerçek; o “demokrasi limanı” diye övündüğümüz Muğla’da demokrasi artık seçenek üretemiyor!

CHP İl Kongresi’nde yaşandığı gibi…

 

xx           xx           xx

Dünkü yazımı “Soru çok” diye noktalamıştım.

Ki çok soru geldi?

Yusuf Kayacık’ı nereden çıkardın?” diye soranlar oldu. Bu saatten sonra O olursa milletvekili adayı olurmuş… “Bülent Karakuş Büyükşehir’e aday gösterilirse, Yusuf Kayacık Menteşe’ye aday gösterilir.” diyenlerde çıktı. Düşüncedir tabi… Ama galiba bu düşünceleri ortaya koyanlar, Kayacık’ı tam olarak tanımıyorlar!

Bence Kayacık “Oda Başkanlığını” düşünür, ama Kayacık’ı tanımayan asıl ben olabilirim…

Bu arada Hilmi Giresun herkesin dikkatini çekmiş. Kendisini odanın başında görmek isteyenler pek de az değiller. “Giresun’dan sonra odanın kimyası temelli bozuldu” diyenler var.

Kaç bin üyesi olan oda nasıl muhalefetsiz hale gelir?” diyenler de oldu. Ben bunun yanıtını veremiyorum. Soru çok… En çok sorulan soru ise “Bülent Karakuş partiler üstü mü?” diye sorulan soru oldu. En çok sorulan soru olduğuna göre yanıtı belli…

 

xx           xx           xx

Yusuf Kayacık aylar önce haftalık bir gazetede bu konuya değinmişti.

MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’un bir gecede AK Partili olup, MKYK Üyesi yapıldığı günlerdi.

Kayacık, “kardeşim” dediği Karakuş için şöyle yazmıştı:

Efendim Bülent Karakuş AkParti MKYK üyesi olmuş… MUTSO’nun kapsamında bulunan 8 ilçenin sadece 2 tanesi yani Kavaklıdere ile Köyceğiz’in Belediye Başkanları AkParti’liymiş, diğer 6 ilçenin CHP’li Belediye Başkanları Bülent Karakuş’un tekrar seçilmesine karşı çıkmalıymış…

MUTSO’nun başında AkParti’li başkan olmazmış…

Olur mu?

KayacıkCHP mutlaka aday çıkarmalıymış… Vs, vs, vs… İşin komik tarafı ne biliyor musunuz? Bu yaygarayı koparanların bir çoğu dün (geçtiğimiz MUTSO seçimlerinde) Bülent Karakuş’u CHP’nin adayı olarak ilan etmişlerdi… Bugün ise aynı isimler aynı Bülent Karakuş’u AkParti’nin adayı ilan ediyorlar…” diye devam etmişti.

Sapla samanı karıştırmış…

 

xx           xx           xx

Karakuş şu ana kadar MUTSO Başkanlığına yeniden aday olup olmadığını açıklamış değil, ama Kayacık o yazısında Karakuş’u aday da ilan etmişti. Şöyle:

Kim ne derse desin… Bugün; Bülent Karakuş Muğla’da partiler üstü bir konumdadır… Ve bugün; Bülent Karakuş’un ülkeyi yöneten AkParti MKYK’sını oluşturan 50 kişiden biri olması bu gerçeği değiştirmez… Bülent Karakuş dün nasıl CHP’nin adayı değilse, bugün de AkParti’nin adayı değildir… Hoşunuza gitse de gitmese de Bülent Karakuş, Muğla’ın, Muğlalının MUTSO Yönetim Kurulu Başkan adayıdır…

Dahasını da söyleyeyim… Bugün aralarına fitne sokmaya çalıştığınız CHP’li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik de, Köyceğiz’in AkParti’li Belediye Başkanı Kamil Ceylan da, Dalaman’ın CHP’li Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz da, Kavaklıdere’nin AkParti’li Belediye Başkanı Mehmet Demir de Bülent Karakuş’u destekliyor…

Tıpkı Datça, Menteşe, Ula ve Yatağan Belediye Başkanları gibi…

En iyisi siz hiç boşuna uğraşmayın… Bu ekibin içine fitne sokamazsınız…

 

xx           xx           xx

AK Partili biri elbette MUTSO Başkanı olabilir. CHP’li, MHP’li, DP’li biride olabilir. Oldu da… Karakuş MUTSO Başkanı olduğunda Demokrat Partili idi. Fakat oda başkanlığına DP’li olarak seçilmedi. “Partiler üstü” kimliği ile seçildi.

Gerçeğin altını çizmek gerekir ki Karakuş, “mermerciler” ve Mevlit Acar’ın desteği yanında ağırlıklı olarak “CHP’lilerin” desteği ile seçilmiş ve uzun yıllar Hilmi Giresun Meclis Başkanlığı yapmıştır. Oda Muğla Belediyesi’nin yani Osman Gürün’ün arka bahçesi haline gelmiştir.

Kabul edelim etmeyelim, Muğlalının gözünde bu olmuştur…

Ayrıca Karakuş DP’liydi, ama DP yöneticisi değildi.

Ancak bugün Karakuş AK Parti’de il, ilçe yöneticisi bile değil MKYK Üyesidir!

Bu göreve getirildiğinde MUTSO Başkanlığı’ndan istifa etse şık olurdu…

Bu benim görüşüm. Kayacık’ın dediği gibi bir “ekip” olduklarını bilmediğim CHP’li başkanlar farklı düşünebilirler.

2019 seçimleri için AK Parti ile MHP ittifak yapmış durumda. Muğla’da da MUTSO seçimleri için AK Parti, CHP ittifakı neden olmasın? Kime ne?

 

xx           xx           xx

Kim ne derse desin Bülent Karakuş artık “partiler üstü” bir kimlik, bir figür değil.

Partisinde ilçe başkanı, il başkanı adayı olmadığı gibi, sıradan bir üye de değil… O bir “kurmay”… AK Parti’nin ve ülkenin geleceğinde etkili olan 50 kişiden biri.

Karakuş kimsenin aklından geçmediği, kimsenin düşünmediği bir sırada AK Parti MKYK Üyesi olunca kimseler çaktırmadı, ama siyasete bulaşık, özellikle AK Parti siyasetine bulaşık olanlar adeta “deprem” yaşadı.

Hala bu işin nasıl olduğu da bilinmiyor. Tevatür çok… Kulislerde konuşulduğu gibi bu işte Yusuf Kayacık’ın ve Milletvekili Nihat Öztürk’ün parmağı da yok. Milletvekili Hasan Özyer’in parmağı var mıdır bilemiyorum…

Tabi bu arada o deprem geçti. Karakuş’un “milletvekili” değil, “Büyükşehir” adayı gösterileceği anlaşıldı. Herkes rahatladı!

Kayacık’ın kardeşini oda başkanı adayı ilan ettiği yazısı da işte o günlerde yayınlanmıştı. Yazı çıkınca Karakuş teşekkür etmiştir artık! Yoksa “Bu nereden çıktı şimdi? Ben Büyükşehir’e adayım” demiş de olabilir.

 

xx           xx           xx

Büyükşehir ile ilgili yazılarımda bugüne kadar AK Parti’ye hiç şans vermedim.

Hatta son yazılarımdan birinde “AK Parti bu gidişle Köyceğiz’i de kaybedebilir” diye yazmıştım.

Peki Bülent Karakuş ile AK Parti’nin şansı olabilir mi?

Olabilir… Dünkü yazımda Karakuş’un tanınırlığının araştırıldığı ankette sonuncu olduğunu yazdığıma bakmayın. Dünkü yazımda Karakuş’un AK Parti için bir “proje” olabileceğini de yazdım. AK Parti ile MHP’nin “Cumhur İttifakı” yerel seçimlere de yansıyacaktır. AK Parti’nin güçlü olduğu yerlerde MHP, MHP’nin güçlü olduğu yerlerde AK Parti aday göstermeyebilir.

Böyle bir durumda MHP Muğla’da AK Parti’nin Büyükşehir adayını, yani Karakuş’u desteklemek durumunda kalacaktır.

30 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’nin oy oranı yüzde 49,1; AK Parti’nin yüzde 29; MHP’nin yüzde 18AK Parti ile MHP’nin oy oranını topladığınızda yüzde 47 yapıyor.

İttifakın CHP’yi yakalaması için yüzde 2, geçmesi için yüzde 3 yetiyor…

Siyasi matematikte 2 çarpı 2, hiçbir zaman 4 etmez… Ancak AK Parti’nin tanınırlığı az da olsa Bülent Karakuş ile bu seçimde şansı var. AK Parti İl Başkanı Kadem Mete kongreden sonra yaptığı teşekkür açıklamasında “Muğlalı hemşerilerimizin gayretleri ile 2019 da Muğla’mızı Ak Belediyecilik ile buluşturacağız” diye boşuna dememiş olmalı…

Kayacık mı? Hiç merak etmeyin O da “Menteşe Belediye Başkanı adayı” olur. Tabi İl Yönetimi vize verirse…

Bu konuya yine döneriz.

————————————                                                            ————————————–

Günün Sözü: Burası dünya ne çok kıymetlendirdik, Oysa bir tarla idi ekip biçip gidecektik.

ÇİVİ

– Muğla’da artık kalorifer ve sigara denetimi yok.

– Eh nede olsa Muğla yasaklara karşıdır!!!

ÇİVİCİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.