Karakuş Oda’yı CHP’ye Bıraktı

Bu haber 28 Nisan 2018 - 0:46 'de eklendi ve 3.469 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önceki gün ilginçti. Herkesin elinde bir kupon, sanki tahmini tuttu mu tutmadı mı, kazandı mı kaybetti mi ona bakıyordu. Sonuçlar kimini öfkelendirdi, kimini zil takıp oynayacak kadar sevindirdi. Kimi kazandı, kimi kaybetti…

Kimi kaybetmekle kalmayıp belki aday olacağı partiyi de kaybettirecek…

Bir de dolaylı etkilenme ile sevinenler ve öfkelenenler var.

Bunlar MUTSO’lularMuğla Ticaret ve Sanayi Odalılar

Adam öfkeli, “Madem milletvekili adayı olacaktın, neden MUTSO Başkanlığına aday olup, başkalarını engelledin” diye tepki gösteriyor. Bir başkası da “Odanın Başkanı olacağım” diye ellerini ovuşturuyor.

AK Partililer de “Bizim kabahatimiz ne?” diye söyleniyorlar…

xx        xx        xx

Önce istifa etmeyenleri söyleyelim. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün parti disiplini içinde Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na uyarak istifa etmedi. Bu demektir ki Başkan Gürün’ün Büyükşehir adaylığı devam ediyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri CHP’li Oral Karakaya da istifa etmeyenenlerden.

Demek ki Oral Karakaya da CHP’den Büyükşehir Başkanı adaylığında kararlı. Ne istediğini biliyor…

Herkesin AK Parti’den Büyükşehir Başkan adayı olacağını beklediği Bülent Karakuş önceki gün MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanlığı’ndan istifa etti.

Pirince giderken, bulgurdan olmak” diye işte buna derler…

xx        xx        xx

Şimdi MUTSO ne olacak?

Bülent Karakuş sadece MUTSO’dan değil, Kızılay Başkanlığı’ndan da istifa etmiş olmalı.

Kızılay’da yeni başkan kim olur bilgim yok. MUTSO’da Meclis Başkanlığına CHP’li Koray Özcan seçilmişti… MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı da ya Mustafa Ercan (Kırtasiyeci) veya Mehmet Dişçigil olacaktır. Her ikisi de CHP’li…

Bende MUTSO seçimlerinden önce bu köşeden “Başta Osman Gürün olmak üzere CHP’li Belediye Başkanları AK Parti MKYK Üyesi Bülent Karakuş’un karşısına aday çıkarmayacak mısınız? Karakuş’u mu destekleyeceksiniz?” diye yazmıştım.

Osman Gürün satranç biliyor mu bilmiyorum. Önceki gün Muğla siyasi yaşamında şah mat yaşandı…

AK Parti MKYK Üyesi Bülent Karakuş önceki gün MUTSO’yu CHP’lilere teslim ederek AK Parti’den milletvekili aday adayı oldu.

xx        xx        xx

Bence Karakuş çok büyük, hatta bir bakıma hayatının kumarını oynuyor.

Kendisi AK Parti Üyesi de olmadığı halde AK Parti’nin son olağanüstü Büyük Kongresi’nde paraşütle inercesine sağlı sollu herkesin ve hatta kendisinin de şaşkınlığı içinde MKYK Üyesi yapıldı.

Şimdi milletvekili olmaya karar vermiş durumda. Yoksa bu defa da paraşütle TBMM’ne mi inecek?

Ben sanmıyorum… Duyumlarımıza göre Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine “Aday olda demem, olmada demem” demiş. Paraşütle atlamak için bu söz yeterli ise, bize “Bol şans” demek düşer…

Hayati Nizamoğlu’na da seneler önce TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun aracılığıyla “ilk iki” sözü verilmiş, ama Nizamoğlu üçüncü sıradan aday gösterilmiş ve AK Parti’nin 2 milletvekili çıkarmasına katkı yapmıştı.

Tarih tekerrür ediyorsa ve üçüncü sırada yer alacaksa, daha yeni MUTSO seçimini üyelerin yüzde 82’sini sandığa getiremeyip, yüzde 18 ile kazanan Karakuş AK Parti’nin 2 milletvekili çıkarmasına katkı yapabilir mi?

MKYK Üyesi de olduğu halde arkasından bir kişi bile getirmemişti, ama ne diyelim, Allah gönlüne göre versin…

xx        xx        xx

Perşembe günü milletvekili adayı olmak için istifa edenlerden biride CHP İl Başkanı Mürsel Alban oldu. Onunla birlikte CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan da istifa etmiş…

AK Parti’de Karakuş’un istifası ile yaşanan infial, CHP’de de bu üç ismin istifası ile yaşanıyor…

Her iki partide yaşananlar sanki İYİ Parti’ye yarayacak gibi görünüyor.

Kaç gündür İYİ Parti Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın da istifa edip, partisinin liste başı milletvekili adayı olacağı söyleniyordu. Doğrusu ben Karakuş ile birlikte Başkan Gürün ve Başkan Saatcı’nın istifalarına ihtimal vermiyordum.

Başkan Gürün ve Başkan Saatcı akıllı çıktı…

CHP’de Başkan Gürün kadar akıllı çıkar mı bilemem, ama İYİ Parti’de Başkan Saatcı kadar akıllı çıktı. Başkan Saatcı, MUTSO Başkanı Karakuş ve CHP İl Başkanı Alban’ın istifalarından sonra sosyal medya hesabından “Şahsıma Muğla kamuoyunun göstermiş olduğu teveccühe çok teşekkür ediyorum. Sevdamız Fethiye’mize ilk günkü şevk ve heyecanla hizmete devam edeceğimi kamuoyuna bildiriyorum” diye açıklama yaptı…

xx        xx        xx

CHP İl Başkanı Mürsel Alban da istifasını açıklarken “Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımla parti örgütümdeki arkadaşların görüşlerini alarak 24 Haziran tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde milletvekili aday adaylığı için istifa ettim” demiş.

CHP duayenlerinden birine “Alban’ın açıklamasını nasıl buldun?” diye sordum. “İl kongresi yapılalı 6 ay oldu. Madem milletvekili olmak niyetindeymiş, neden il başkanı olmuş. Bu bizlere, delegeye saygısızlıktır. Kendisi 2019 seçimlerini göğüslemek üzere seçilmişti. Yaptığı mevzi terkidir. Siz birde il başkanı adayı olurken 12 ilçe başkanının yaptığı açıklamaya bakın” şeklinde yanıt verdi.

Dünkü yazımda da ifade ettim. Bir başka yerlere adaylığı söz konusu olan veya başka yerlere göz koyan biri neden bir başka yere de göz koyar, oraya aday olur? Şimdi Karakuş oda başkanlığı için kendisine oy verenlere, aday olmayı düşünüp de kendisi aday olduğu için vazgeçenlere ne diyecek?

CHP İl Başkanı Alban ile Milas İlçe Başkanı Özcan kendilerini seçenlere ne söyleyecekler?

Delege mal, seçmen koyun mu? Dün dündür, bugün bugündür mü?

xx        xx        xx

CHP’de Ortaca İlçe Başkanı istifa etmedi. CHP kulislerine göre, istifaların arkasında Başkan Gürün varmış. O’na göre aday listesinin ilk 3’ünde Sakarın üstünü Milas İlçe Başkanı Özcan ve İl Başkanı Alban, Sakarın altını da Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın muhalifi olan Av. Yamaç Kaya bir ayağı Fethiye’de olan bir Marmarisli olarak temsil edecekmiş… (!)

Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü dışındaki 12 CHP İlçe Başkanı Aralık 2017’de İl Kongresi öncesi Mürsel Alban’ın adaylığını ilan ederken “Önümüzdeki seçimlerde de, Örgütümüzün başında yer alarak uyum içerisinde hep birlikte çalışmak ve yeni başarılara imza atmak üzere 36. Olağan İl Kongre’mizde İl Başkan adayımız Mürsel Alban’dır. Parti disiplini ve bütünlüğü içerisinde tek yumruk olan örgütümüz il başkanımız önderliğinde örgütlerimiz ile birlikte 2019 seçimlerinde de ülkesi için en başarılı sonucu alacak, Muğla Cumhuriyet’in kalesi olmaya devam edecektir.” demişlerdi… 

xx        xx        xx

Biliyorum şimdi İYİ Parti Başkan Saatcı kadar neden akıllı merak ediyorsunuzdur. Söyleyeyim, Başkan Saatcı Büyükşehir Başkanlığı’na hazırlanırken İYİ Parti Milletvekili aday listesinin ilk dördünde Şükrü Zeybek, Av. Sevin Çağlayan, Hasan Yüzbaşıoğlu ve Mehmet Tosun’un yer alacağı konuşuluyor.

AK Parti’de Karakuş’un, CHP’de il ve ilçe başkanlarının karşısında doğruysa bu liste iş yapacaktır…

Tabi siyasette 24 saat bile çok uzun. Daha çok şey değişir… Henüz parti genel merkezleri listeleri açıklamadı. Bakarsınız ithal milletvekillerimiz olur!

——————————                                                       ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayat garip… Bazen ulaşamayacağın kadar yüksekte sandığın kişiler, aslında eğilemeyeceğin kadar alçaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.