Karakuş ile Gürsoy’un düellosu

Bu haber 04 Mayıs 2013 - 1:40 'de eklendi ve 1.230 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MUTSO) organ seçimlerine giderken Oda Başkanı Bülent Karakuş ile odanın bir önceki Başkanı Saim Gürsoy karşı karşıya geldi.

Saim Gürsoy yıllar sonra açtı ağzını, yumdu gözünü…

Gürsoy haklı olarak onca senedir MUTSO tarafından kendisine çok görülen “Onursal Başkan” sıfatının neden verilmediğini haklı olarak sormakla kalmayıp, 21 yıllık görevinin sonunda MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’a bıraktığı 1 milyon 500 bin TL para yanında, menkul ve gayrimenkullerin akıbetini sormuştu.

Karakuş, Sayın Gürsoy’a o sıfatı vermeyip, öyle ya da böyle koltuğundan uzaklaştığında kendisi almak istiyorsa, merak etmesin kendinden sonra gelecek olanlar o sıfatı sahibine teslim ederler.

Herkes yazdığı döşeğe otururmuş!

xx        xx        xx

Sayın Gürsoy, odasını borçlandırmadan, yoktan var ettiği ve Muğla’nın lojistik destek merkezi olarak düşündüğü Bayır Sektörel Sitesi’nin mirasyedice, bonkör harcanmasına da tepki gösterirken, 150 dönüm araziye sahip sitenin içinde 700 metrekare kullanım alanına sahip iki katlı binanın bu gün ekonomik değeri 1 milyon 500 bin TL’ye ulaşmış olmasına rağmen metruk vaziyette bırakılmasına anlam veremediğini dile getirmişti.

Biz orada bir gümrükleme merkezi veya ara meslek adamı yetiştirecek yüksekokul düşünmüştük.” demişti…

Gürsoy, 2001 yılında odaya kazandırdıkları bu binanın hemen ilerisindeki 7 dönümlük alanı da “mermerciler için teşhir alanı” olarak değerlendirmek istediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürmüştü:

Yabancının Muğla’ya gelmesi halinde mermeri ocaklardan değil, sadece orada görüp ihtiyacını karşılamasını istemiştik. Bu alanın önünde 150 dönümlük alanda yola sıfır olduğu için amaca çok iyi hizmet edebilirdi. O zaman kasamızda 1 Trilyon 500 Milyar TL’de paramız vardı. Şimdi o alanın satıldığını duyunca üzülüyorum.

xx        xx        xx

DHA Temsilcisi Cavit Yıldırım arkadaşımıza verdiği röportajda,  Bayır Sektörel Sitesi için “Biz hiçbir şeyi satmadan burayı kalkındırmıştık.” diyerek MUTSO Yönetimi’ne adeta isyan eden Gürsoy, “Biz bu binayı ve Bayır Ticaret Merkezini çok cüzi bütçelerle yaptık. Bize herkes ‘yapamazsınız’ demişti. 465 Bin TL para ile 150 dönüm arazinin sahibi olduk ve burayı kat karşılığı olarak müteahhide vererek yaptırdık. Sonrasında işyerleri, idari bina tamamlandığında elde tutulan 7 dönüm arazi ile odamızın kazancı 7 trilyonun üzerindeydi. Ama sonrası getirilmedi 7 dönümlük alan 550 Bin TL’ye satıldı.” diye devam ediyordu.

MUTSO eski Başkanı Gürsoy, bu gün MUTSO hizmet binasının bulunduğu arazinin satın alınması için ilk girişimleri de kendilerinin yaptığını anımsatırken, MUTSO Başkanı Karakuş’un 11 Mayıs seçimi propagandasını yaparken ortaya attığı projelerin kendisine ait olmamasını eleştirirken, “Sadece 8 yıllık fuar alanı projeniz var. O da yanlış.” diyordu.

xx        xx        xx

MUTSO eski Başkanı Gürsoy, haklı olarak 10 yıl önce gündemde olan “Mermer teşhir salonunu” hayata geçirmek yerine bunun için ayrılan araziyi satıp, MUTSO’nun yeni hizmet binasında kullanmayı yeğleyen Karakuş ve arkadaşlarının “Fuar alanı projesini” şöyle eleştiriyordu:
Fuar alanları şehrin en güzel yerlerindedir. Fuar alanlarının yanında bizde olduğu gibi sanayi göremezsiniz. (Fuar alanı için planlanan alanın yanına Muğla Küçük Sanayisinin taşınması planlanmış bulunuyor.) Bizim şu anki fuar alanımız aslında tahsistir. Yani bunun sahibi devlettir. Şu anda tahsis edilmiş ve bu tahsisli yere siz bina yapacaksınız, bunun sahibi kim, kim yönetecek, bunun yönetimi için ne kadar para harcanacak. Bunlarla ilgili hiçbir bilgi yok. Benim şahsi fikrim şu andaki fuar alanı projesi çok yanlış bir fikir, yanlış ve ölü bir yatırım. Çünkü sizin neyiniz var, neyi tanıtacaksınız, hangi ürünü tanıtacaksınız. Kaç türlü ürününüz var, senede kaç defa fuar yapacaksınız. Fuar alanlarının yaşaması için, oraya alacağınız elemanların parasını çıkartmanız için, elektrik bedelini bile karşılamanız için ayda en az 10-12 tane fuar yapmanız lazım. Bakınız Antalya bunu beceremedi, piramit orada boş duruyor. İzmir Fuarı bile senede bir haftayla sınırlı ve ölü duruyor. Şimdi önümüzde böyle örnekler varken CNR ile Beylikdüzü ile yarışmanın ne alemi var? Fuar alanı ile ilgili bir başka yanlışta gelecek konukları nerede misafir edeceksiniz. 50 bin kişinin geleceğinden söz ediliyor. Bu insanları nerede misafir edip nerede yedirip içireceksiniz?

Evet ne alemi var?

xx        xx        xx

Bunları neden yazıyorum?

Anımsatmak için… Çünkü MUTSO Başkanı Karakuş bunlara hala yanıt veremedi.

Gerçi kahvaltılı bir basın toplantısı yapıp, yanıt vermeye çalıştı, ama veremedi…

Açıklamaları yetersizdi ve tatmin edici değildi.

Karakuş, yanıt verememiş olmamak için adeta MUTSO eski Başkanı Gürsoy’un soru ve iddialarının ardından dolanarak açıklamalarda bulundu!

O açıklamaları bir başka yazıda ele alırız…

xx        xx        xx

MUTSO eski Başkanı Gürsoy’un en çarpıcı açıklaması ise MUTSO Başkanı Karakuş’un rakibi MUTSO Gelişim Hareketi lideri Safa Altaş’a yönelik “komisyoncu” ifadesi ile ilgili olmuştu. Gürsoy, MUTSO Başkanı Karakuş ve arkadaşlarının 8 yıllık devri iktidarlarını değerlendirirken bu konuda şöyle demişti:

Karakuş’un rakibi Altaş hakkındaki ‘komisyoncu’ ifadelerine inanmak istemiyorum. Eğer demiş ise Altaş’tan özür dilemelidir. Yoksa herkesin ortaya dökülecek kirli çamaşırı vardır. Ancak bu seçim sürecini ciddi şekilde yaralar.

Ben Gürsoy’un bu açıklamalarından bana daha pek çok şey söyleyebilecek gibi geldi. Özellikle Karakuş’un kendisine yanıt vermeye çalıştığı yanıt olmayan yanıtının ardından bir basın toplantısı düzenler diye de bekledim…

Kendisine baskı mı yapıldı, ne oldu bilmiyorum!

xx        xx        xx

Gürsoy’un benim en çok dikkatimi çeken sözleri de şu olmuştu:

Hiçbir belediye seçimlerinde taraf olmadık ve belediyenin de bizim seçimlerimizde taraf olmasını arzu etmedik. Dolayısıyla o zamanda biz sadece ve sadece ekonomik politikaların içerisinde ve siyasetin dışında bulunduk, bu doğru bir yöntemdi. Bu bizi TOBB yönetimine kadar taşıdı.

Üyelerinizin parasını doğru kullanmak zorundasınız. Biz yıllarca bunu yaptık. Şimdi saray gibi bina yapıldı evet çok güzel ama Muğla için çok büyük. Tamam, Muğla için küçük düşünmeyelim, büyük düşünelim o da doğru. Ama o lüksün, o debdebenin Ticaret Odasını sağa sola borçlandırarak yapmanın da bir alemi yok diye düşünüyorum. Ben 21 yıl boyunca Saim Gürsoy olarak değil, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak alnımda bir toplu iğne ucu kadar leke olmadan görevimi tamamladım ve seçime girmedim. Rakipleri de olmadım, oda seçimlerine müdahil de olmadım. Ama şimdi gönlüm genç ve çekirdekten gelen sanayicilerden yana. Müflis tüccar olmayan, kimseye borcu bulunmayan, genç ve dürüst insanların, üreten insanların burada olmasını istiyorum. Odanın geleceğini de bu gençlerin sağlayacağına inanıyorum.

Sadece anımsatmak istedim…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.