Karabağlar’da 4 Mevsim Mi? « Hamle Gazetesi

Karabağlar’da 4 Mevsim Mi?

Bu haber 21 Haziran 2016 - 0:51 'de eklendi ve 1.403 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Turizmde kriz devam ediyor. Durum vahim, ama umutsuz değil!

Hafta sonunda Dalaman’dan gelen haber “Türk ve Alman turizmciler Dalaman’da buluşacak” başlığı taşıyordu. Habere göre, YDA Dalaman Havalimanı öncülüğünde, Turizm Bakanlığının desteğiyle Almanya’nın For You Travel tur operatörü işbirliğinde yine Almanya’nın en önemli turizm sektörü dergilerinden Touristik Aktuell ile Workshop etkinliği gerçekleştirilecek.

Toplantıda, Türkiye turizminin içinde bulunduğu durum ve Almanya pazarı masaya yatırılacak.

“Umut” taşıyan toplantılardan biri… Sezonun ortasına gelmişiz, beklenti devam ediyor.

Bu konuya yine döneriz…

 

xx           xx           xx

Turizmde ilk kez kriz yaşanmıyor. Bu da geçer, ama farkında mısınız bilmem hiçbir kriz, yaşamakta olduğumuz bu kriz kadar reçetesi bol olmamıştı… Reçeteler, projeler havada uçuşuyor… Bazıları şaka gibi!

Bakarsınız biri çıkıp, bütün bunları toplayıp “Biz Kriz Geçirirken” adında bir kitap çıkarır…

Ki bir projede geçen hafta Menteşe Belediyesi’nden “Karabağlar Yaylası’nda 4 Mevsim Turizm” başlığı ile Menteşe Belediyesi’nden çıktı. Gazetelerde haberlerinde bu başlığı kullandı.

Şaşkınlık içindeyim…

Bazen öylesine durum ve olaylarla karşılaşıyorsunuz ki, zekanızla dalga geçildiği duygusuna kapılıyorsunuz.

 

xx           xx           xx

Hamle’de de çıkan haberi birkaç kere okudum.

Haber şöyle;

Menteşe Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü tarafından çalışmaları tamamlanarak, 2016 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında Güney Ege Kalkınma Ajansı’na (GEKA) Mayıs Ayı içerisinde başvurusu yapılan “Karabağlar Yaylasında Dört Mevsim Turizm” projesi GEKA’ dan %100 hibe almaya hak kazandı.  Proje, başvuru sahibi Menteşe Belediyesi ile proje ortakları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Karabağları Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği ile GEKA arasında imzalandı.

Haberde bir de Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün konuya ilişkin sözlerine yer verilmiş.

Kültür ve doğa turizmi” demiş; “cazibe merkezi” demiş; “ekonomik katkı ve istihdam” demiş; “alternatif turizme örnek proje” demiş, ama bunların nasıl olacağı anlatılmamış.

Belki anlatmıştır da haberde yazılmamıştır!

 

xx           xx           xx

Şaşkınlık içindeyim” dememin pek çok nedeni var.

Onlardan biride “Muğla Karabağları Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği”nin başına Av. Sevinç Göçügenci’nin gelmiş olması da beni şaşırttı…

Çünkü ben hala bir “yaylalı” olan Raif Özen’in Muğla Karabağları Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği’nin başında olduğunu sanıyordum. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Kurucu Başkanı olduğu derneği “amacına uygun” çalıştırmak için büyük çabalar harcayan Raif Özen yerel yönetimlerin desteğini göremediği gibi, galiba kurucu başkanı da rahatsız edenlerden biri olmuştu…

Demek ki dayanamayıp bıraktı. Muhtemelen “yaylalılardan” bir başkası da “Raifle olmadı, bizimle mi olacak” deyip yönetime talip olmadılar. Yine muhtemelen “yaylalı” olmasa da ihale Av. Sevinç Göçügenci de kaldı…

Bu vesileyle sevgili Sevinç Ablaya yeni görevi hayırlı olsun.

 

xx           xx           xx

Karabağlar Yaylasında 4 Mevsim Turizm haberi şöyle noktalanmış:

Karabağlar Yaylasında 4 Mevsim Turizm” projesi için 3 ay sürecek araştırma ve fizibilite çalışmaları sonrasında sonuç raporu çıkartılacak.

Galiba ortada yaylada 4 mevsim turizm için bir proje de yok! Baksanıza proje için araştırma, fizibilite çalışması yapılıyor…

Bence öncelikle yaylada turizm yapılabilmesi için “Giderilmesi Gereken Tahribatı Belirleme”  çalışması yapılmalı. Böyle bir çalışmada Menteşe Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Bürosu’ndan basına haberle birlikte servis edilen fotoğraflardan 02 ve 03 nolu olanlar yararlı olacaktır. 02 nolu da “Yayla Evi” diye sunulan “çatı katlı” bir taş ev görülüyor. Güzel ev, ama Karabağlar Yaylası Evlerindeçatı katı” var mıdır? Havadan çekilmiş 03 nolu fotoda yurtlar arasında ve yurtlarla yol

arasında kesik, irim diye bir şey yok, neden?

Bir de Fettah Bardakçı Evi’nin yıkılmasında yarar var. Çünkü orada o “ödüllü ev” dururken öteki evleri “Yayla Evi” diye yutturamazsınız.

Akıl alacak gibi değil…

 

xx           xx           xx

Raif Özen’in Muğla Karabağları Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği’nin başkanı olduğu günlerde yaylada yaşanan deformasyon ve betonlaşma ile ilgili bir haber yapmıştım. Hamle’de 2 yıl önce yayınlanan haberin bir bölümü şöyleydi:

Dernek Yönetimi’ni 3 yıl önce Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’den teslim aldıklarını belirten Başkan Özen, korkunç gerçeği şöyle açıkladı:

Karabağlar Yaylası 3. derece SİT alanıdır. Burada 3 bin 800’e yakın yurt (tarlalı, bağlı, bahçeli ev) bulunmaktadır. Yurtların kesik ve anları (sınırları) 5 bin dönüm kadardır. Koruma Kurulu’na, Çevre Müdürlüğü’ne, belediyeye ve derneğimize rağmen 6 bin ağaç ile 2 bin dönüm yeşil alan yok oldu. Yaylamızın göç çiçekleri, Karaağaçlar, Karatavuklar, bülbüller yok oluyor. Yaylayı yayla yapan kesik ve anlar kaldırılıp yerine tel çitlerle taş duvarlar geliyor. Buna dur demeliyiz

Yaylada her geçen gün büyüyen olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için yollara uyarıcı tabelalar astıklarını belirten Özen, ‘Baktık olmuyor yol kenarlarına üzerinde ‘Bülbül tel çite yuva yapmaz, bülbülsüz yayla olmaz’ ve ‘Yayla kesiklerle güzel’ gibi 6 ayrı sloganı 20 tabelaya yazdık. Bunları yol kenarlarına koyduk. 2 gün sonra belediye yetkilileri tarafından kaldırıldı, anlayamadık. SİT kararlarına, Yaylanın kültürüne uygun olmayan uygulamalarla ilgili Koruma Kurulu’na, Çevre Müdürlüğü’ne şikâyetlerde bulunduk. Yaylanın nerede olduğunu bilen yok’ dedi.

Önce “koruma” gelmesi gereken bu yaylaya “turizm” geliyor!

 

xx           xx           xx

Aklıma geldi. Aslında hiç unutmuyorum ya… Rahmetli Nail Çakıhan’ın anıldığı etkinliklerinden biriydi. Hala öğrenci kabul etmesini sağlayamadığımız Mimarlık Fakültesi’nden 2 kadın akademisyen de konuşmacıydı. Adlarını unuttum, onlardan birisi Yücelen Otel’in toplantı salonunda en önde oturan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gözlerinin içine bakarak şöyle demişti:

Sayın başkan kusura bakmayın söylemek zorundayım. Önce Karabağlar Yaylası’nı betondan ve çelikten kurtarmalıyız.

Karabağlar Yaylasında Dört Mevsim Turizm’den neyin kastedildiğini tam olarak anlamış değiliz, ama bakarsınız GEKA’dan tam destek alan bu girişim sayesinde yaylada yeniden “koruma” başlar. Böylelikle Muğla Karabağları Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği’nin yeni Başkanı sevgili Seviç Ablamız da “Korumayı yeniden geri getiren kadın” olarak koruma tarihine geçer.

Tersi de mümkün. Sevinç ablamız eski başkan Raif Özen gibi yılıp bırakırken, adına bakınca slogan gibi proje ile bakarsınız yayla tamamen betonlaşıp sizlere ömür olmuş…

 

xx           xx           xx

Gerçekten proje haberlerden anlaşılır gibi değil, ama ben 15 yıl Muğla Belediye Başkanlığı’nda ustası Osman Gürün’ün akıl edemediği değil, icra edemediği, belki de gerekli götmediği “Yayla Turizmi”ni uygulamaya kalkıştığı için Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü kutluyorum.

Nasıl olsa proje bir daha anlatılır.

Ancak artık Muğla’da 4 mevsimde yaşanmıyor. Bir yaz, bir kış, o kadar… Dört Mevsim Turizm nasıl olur bilemiyorum… Hele hele atığını Düğerek’te Kum Ocağı çukurlarına deşarj eden Kanalizasyon Arıtma Tesisi ile Kireç Sanayi arasında nasıl olur hiç bilemiyorum…

Neyse, iyi olur inşallah!

————————————-

Günün Sözü;

En çok bağıranın yanına koşarız.

En sessiz duranımızın daha çok canı yanar da bilmeyiz.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
mehmet 21 Haziran 2016 / 12:56

Yaylayı bi el atsınlar ondan sonra vatandaş oraya gitmek istemez zaten, dört mevsim değil dört gün bile duramaz. nedeni Akyaka mahallesinde yapılan yol çalışması sonucu kaldırımlarda normal insan yürümesini şaşırıyor. Kaldırımların bazı yerlerinde 45 derece eğimli olan yerler mevcut . Düz olan yeri herhalde 5 metreyi geçmez. Önerim Mühendis ve mimar odası yetkilileri ile basının hep birlikte akyaka kaldırımlarında bi tur atmaları. belki biz vatandaşlar yanılıyoruzdur.