Karabağlar SOS Veriyor

Bu haber 10 Ocak 2014 - 12:06 'de eklendi ve 1.329 kez görüntülendi.

yyayla51615651Muğla CHP’de Şahin kanadının yemeğine Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Raif Özen’in konuşması vurdu. Yaylanın korunması ile ilgili tabelaların Muğla Belediyesi tarafından kaldırıldığını belirten Özen, “SİT Alanı yaylada 3 yılda 6 bin ağaç ve 3bin dönüm yeşil alan yok edildi” dedi.
Özcan Özgür
Muğla CHP’de Şahin Kanadının yemeğine Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Raif Özen’in konuşması vurdu. Yaylanın korunması ile ilgili tabelaların Muğla Belediyesi tarafından kaldırıldığını belirten Özen, “SİT Alanı yaylada 3 yılda 6 bin ağaç ve 3bin dönüm yeşil alan yok edildi.” dedi.
Çevre Yolu’nda Gürpet Tesislerinde CHP Muğla Belediye Başkanı Aday Adaylarından Mustafa Şahin’in ekibinin bir araya geldiği gecede bir konuşma yapan Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Raif Özen katılımcılardan Karabağlar Yaylası’nın korunmasına katkıda bulunmaya çağırdı.
Dernek Yönetimi’ni 3 yıl önce Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’den teslim aldıklarını belirten Başkan Özen, korkunç gerçeği şöyle açıkladı:
“Karabağlar Yaylası 3. derece SİT alanıdır. Burada 3 bin 800’e yakın yurt (tarlalı, bağlı, bahçeli ev) bulunmaktadır. Yurtların kesim ve anları (sınırları) 5 bin dönüm kadardır. Muğla Koruma Kurulu’na, Çevre Müdürlüğü’ne, belediyeye ve derneğimize rağmen 6 bin ağaç ile 2 bin dönüm yeşil alan yok oldu. Yaylamızın göç çiçekleri, Karaağaçlar, Karatavuklar, bülbüller yok oluyor. Yaylayı yayla yapan kesik ve anlar kaldırılıp yerine tel çitlerle taş duvarlar geliyor. Buna dur demeliyiz”
Yaylada her geçen gün büyüyen olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için yollara uyarıcı tabelalar astıklarını belirten Özen, “Baktık olmuyor yol kenarlarına üzerinde ‘Bülbül tel çite yuva yapmaz, bülbülsüz yayla olmaz’ ve ‘Yayla kesiklerle güzel’ gibi 6 ayrı sloganı 20 tabelaya yazdık. Bunları yol kenarlarına koyduk. 2 gün sonra belediye yetkilileri tarafından kaldırıldı, anlayamadık. SİT kararlarına, Yaylanın kültürüne uygun olmayan uygulamalarla ilgili Koruma Kurulu’na, Çevre Müdürlüğü’ne şikâyetlerde bulunduk. Yaylanın nerede olduğunu bilen yok” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.