Kara kışta hem mücadele sürüyor hem mahkemeler « Hamle Gazetesi

Kara kışta hem mücadele sürüyor hem mahkemeler

Bu haber 17 Ocak 2019 - 1:05 'de eklendi ve 442 kez görüntülendi.

Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkartıldıkları iddia edilen Muğla TÜVTÜRK işçilerinin işe iade davasının duruşması Muğla Adliyesi’nde gerçekleştirildi. Duruşma sonrası açıklama yapan Nakliyat İş Ege Bölge Temsilcisi Zeki Olkun, Muğla’nın ayazında, kara kışında 157 gündür direnen işçilerin eninde sonunda sendikalı ve sözleşmeli olarak tekrar işlerine döneceklerinden kuşku duymadıklarını ifade etti.

Muhittin Direk

Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkartıldıkları iddia edilen Muğla TÜVTÜRK işçilerinin işe iade davasının duruşması Muğla Adliyesi’nde gerçekleştirildi. Duruşma sonrası açıklama yapan Nakliyat İş Ege Bölge Temsilcisi Zeki Olkun, Muğla’nın ayazında, kara kışında 157 gündür direnen işçilerin eninde sonunda sendikalı ve sözleşmeli olarak tekrar işlerine döneceklerinden kuşku duymadıklarını ifade etti. İşe iade davalarından ilki 20 Aralık’ta görülmüş ve 5 Şubat tarihine ertelenmişti. İkinci dava ise dün Muğla Adliyesi’nde görüldü. İşçilerin ifadelerinin ardından duruşma 14 Şubat tarihine ertelendi. Duruşma sonrası Nakliyat İş Sendikası, direnişçi TÜVTÜRK işçileri ve Muğla demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu TÜVTÜRK Dayanışma Platformu adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Nakliyat İş Ege Bölge Temsilcisi Zeki Olkun, “Muğla Araç Muayene İstasyonu’nda TÜVTÜRK’te çalışan işçi arkadaşlarımız hem örgütlü toplum yaratma hem de insan onuruna yaraşan çalışma koşulları, ücret ve geleceğe güvenle bakabilecekleri bir işyeri yaratmak adına sendikamıza üye oldular. Ancak bütün vicdanları cüzdanları olmuş, gözleri para hırsıyla bürünmüş işverenler bu işçi arkadaşlarımızın en insancıl haklarını en demokrat haklarını sendikalı olma haklarını kullanmalarına tahammül edemediler ve arkadaşlarımızı işsizlik ve pahalılık cehennemine attılar” diyen Olkun, Muğla’nın ayazında, kara kışında 157 gündür direnen işçilerin eninde sonunda sendikalı ve sözleşmeli olarak tekrar işlerine döneceklerinden kuşku duymadıklarını ifade etti.

Davalarla ilgili de konuşan Olkun sözlerini şöyle sürdürdü, “Bir taraftan bu mücadelemiz kararlıca inatla inançla devam ederken diğer taraftan da hukuki sürecimiz devam ediyor. Bu hukuki süreçte işverenin sendika düşmanlığına, işçilere karşı yapmış olduğu tehditlere karşı yapmış olduğumuz suç duyurusu işçi arkadaşlarımızın ve sendikamızın lehine devam ediyor. Savcının talimatıyla jandarma iş yerindeki kameralara el koydu ve bu kameralar incelendi. Diğer taraftan da işe iade davaları devam ediyor. Bu davaların da birincisi 20 Aralık’ta görülmüştü 5 Şubat’a ertelendi, bugünkü duruşma da 14 Şubat’a ertelendi. Arkadaşlarımızın haklı olduğu ortada olan bu davalarda da adaletli karar verecek yargıçların olduğuna inanmak istiyoruz.

İşçi Çıkartırken İşkur’a Eleman Başvurusu Yapıldı

Nakliyat İş Sendikası avukatlarından Av. Tacettin Çolak ise, dava süreci ile ilgili bilgileri paylaştı. “İşverenin keyfi olarak performans gibi gerekçelerle işten çıkarmalar yapması hukuken zaten mümkün değil. Kaldı ki burada açıkça sendika düşmanlığı var. Bunun da delilleri zaten ortada. Jandarmadan yapılan inceleme tamamen sendikal baskıyı ortaya çıkaracaktır” diyen Çolak, sözlerini, “Hukuki mücadele sonuna kadar yürütülüyor. Özellikle geçen duruşmadan sonra ortaya çıkarttığımız en önemli belgemiz, işveren işten çıkışları yaptığı günlerde İŞKUR’a eleman ilanı veriyor. Elemana ihtiyacı olduğunu söyleyen bir işverenin burada onlarca yıl kıdemi olan insanları işten çıkartması da samimi değildir. Bir kez daha söylüyoruz, sendikalaşmak anayasal haktır. Bu hak işverenlerin icazetine bağlı değildir” şeklinde sürdürdü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.