Kara çiftçileri uyardı

Bu haber 03 Eylül 2014 - 0:42 'de eklendi ve 543 kez görüntülendi.

karaciftclerMuğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Muğla’nın yangına hassas bölgede olduğuna dikkat çekerek, özellikle çiftçilerin ateşle bahçe temizliği yapmamaları ve anız yakmamaları konusunda uyarıda bulundu. Kara ayrıca Muğla’da bu yılın 8 aylık döneminde 622 hektar orman alanının zarar gördüğünü söyledi.
Kadir Tamer
Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Muğla’nın yangına hassas bölgede olduğuna dikkat çekerek, özellikle çiftçilerin ateşle bahçe temizliği yapmamaları ve anız yakmamaları konusunda uyarıda bulundu.
Kara, Ula Helikopter Filosu’nda gazetecilerle bir araya geldi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün teknolojinin son imkanlarını kullanarak yangınla havadan ve karadan mücadele ettiğini belirten Kara, yeterli yağmurlar yağıp, ormanlar iyice serinlemeden orman yangınlarının bitmeyeceğini vurguladı.
Geçen ay çok kritik 25 gün geçirdiklerine işaret eden Kara, şöyle konuştu:
“Ağustosun son 3 haftası, sıcaklıkların Türkiye ölçeğinde en ekstrem olduğu il Muğla idi. Sıcaklıklar yer yer 42-43 dereceyi buldu. Nisbi nem yüzde 10’lara kadar düştü. Bütün ormanlarda teyakkuzda bekledik. Geçtiğimiz hafta içerisinde de rüzgar özellikle sahil kesimlerinde 50-60 kilometre hızda esti. Diken üstünde ve yoğun bir mücadeleyle geçen ağustos ayını atlattık. Her gün en az 5 yangın çıktı.”
Muğla’nın yüzde 68’i orman
Muğla’nın yüzde 68’inin ormanlarla kaplı olduğunu ve tedbirleri alarak 24 saat çalıştıklarını ifade eden Kara, ekiplerin yangınlara müdahale etmek için hazır beklediklerini vurguladı.
Orman yangınları için hassas bir dönem yaşadıklarını kaydeden Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:
“1 Eylül’e kadar bölgemizde 179 orman yangını meydana geldi. 622 hektar orman alanı zarar gördü. Geçtiğimiz yıl ise aynı dönemde meydana gelen 240 yangında 845 hektar orman alanı zarar görmüştü. İnşallah bundan sonra orman yangını olmaz. Bölgemizde ziraat ve kırsal alanlarda ise 181 yangın meydana geldi. Bu yangınlarda da 684 hektar ziraat alanı zarar gördü. Geçen yıl meydana gelen 324 ziraat alanı yangınında 905 hektar da ziraat alanı zarar görmüştü. Yangın sezonunda tüm ekiplerimizle cansiparane mücadele ediyoruz.”
Çiftçilere uyarı
Kara, yağmurlar ormanları serinletinceye kadar yangın nöbetlerinin süreceğini de kaydetti. Çiftçilerden tarlalarında ateşle temizlik yapmamalarını isteyen Kara, “Bahçe temizlikleri için biraz daha beklesinler. Bölgemizde orman yangını riski halen devam ediyor. Daha henüz her şey bitmedi. Vatandaşlarımızdan bu konuda biraz daha duyarlı olmalarını istiyorum” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.