Kar Muğla’yı esir aldı

Bu haber 11 Ocak 2017 - 0:15 'de eklendi ve 767 kez görüntülendi.

kar-3Menteşe İlçesi’nde geçtiğimiz gece saatlerinde başlayan kar yağışı sabah saatlerine kadar aralıksız devam etti. Kar kalınlığının 11 santimetreyi bulduğu Menteşe’de bu kez sabah saatlerinde başlayan karla karışık yağmur hayatı adeta felç etti.

Kadir Tamer

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde gece yarısı başlayan kar yağışı sabah saatlerine kadar devam etti. 1985 yılından bu yana ilk kez sabah saatlerine kadar devam eden kar yağışı Menteşe İlçesi’ni beyaza bürüdü.

Gece başlayan ve sabaha karşı etkisini artıran kar yağışı nedeniyle Muğla-Aydın, Muğla-Denizli ve Muğla-Antalya karayolu ulaşıma kapandı. Muğla-Antalya karayolunda zincirsiz yola çıkan TIR ve otobüsler yolda kaldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle ilçede çok sayıda ağacın dalları kırılırken bazı vatandaşlar ve çocuklar ise kartopu oynadı.

Muğla-Antalya karayolu Sıtkı Koçman Üniversitesi mevkiinde de kar yağışı nedeniyle yolun ulaşıma kapanması ile seyir halinde olan çok sayıda araç mahsur kaldı. Zincir ve kış lastiği bulunmayan birçok araç kar yağışı nedeniyle hareket edemezken, bazı araç sürücüleri ise geri dönmek zorunda kaldı. Bölge trafik ekipleri de şehir merkezi girişlerinde güzergahları kapatarak araçların geçişlerine izin vermedi.

Okullar tatil edildi

Gece saatlerinde kar yağışını fırsat bilen üniversite öğrencileri Menteşe Cumhuriyet Meydanında kartopu oynamaya çıktı. Muğla’da ilk defa bu kadar yoğun kar yağışı gördüklerini belirten öğrenciler, “İlk defa böylesine yoğun bir kar yağışı ile karşılaştık. Bunu fırsata çevirmek için kartopu oynamaya çıktık” dediler.
Yoğun kar yağışı nedeniyle Muğla Valisi Amir Çiçek, kar yağışının etkili olduğu Kavaklıdere, Yatağan, Menteşe, Ula ve Seydikemer ilçelerinde okulların bir gün tatil edildiğini, 5 ilçede hamileler ve engellilerin de bir gün idari izinli olduklarını açıkladı.

Önce kar sonra yağmur

Kar kalınlığı 11 santimetreyi bulmasının ardından sabah saatlerinden itibaren başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden karla karışık yağmur ise hayatı adeta felç etti. Kent merkezinde kar temizleme çalışmaları geç başlayınca yer yer yaşanan buzlanmalar ve yollardaki su birikintileri vatandaşlara zor anlar yaşattı. Bazı esnaflar işyerlerinin önünde biriken suların mazgallara ulaşması için kendi imkanlarınca önlemler aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.