Kapanan beldeler açılacak

Bu haber 11 Mayıs 2015 - 22:02 'de eklendi ve 1.085 kez görüntülendi.

manset54655616517 Haziran seçimleri kapsamında Muğla’da miting düzenleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İnsanca ve halkça bir düzen kuracağız” dedi. Kılıçdaroğlu konuşmasında Büyükşehir Yasası kapsamında Muğla’da kapatılan beldelerin açılması için çalışma başlatılacaklarını ve bu beldelerin halkın istemesi durumunda yeniden açılacağı müjdesini verdi.

Kadir Tamer

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran Genel seçimleri öncesinde düzenlenen miting için geldiği Muğla’da vatandaşlara seslendi. Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde eski garaj alanında vatandaşlara seslenen Kemal Kılıçdaroğlu’nu yağmurlu havaya rağmen partililer yalnız bırakmadı. Yağmurlu havadan korunmak isteyen vatandaşların ilginç yöntemleri miting alanında dikkatleri çekti.

Ecevit’in sözünü hatırlattı

‘Başbakan Kılıçdaroğlu’ sloganları eşliğinde konuşmasına başlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Refahı tabana yaymalıyız. Ne diyordu Rahmetli Ecevit; ‘Ne ezen, ne ezilen; insanca hakça bir düzen’ diyordu. İnsanca ve halkça bir düzen kuracağız. Bunu nasıl kuracağız? Önce size bir rakam vereceğim. Yıl 2002, Türkiye toplam servetin yüzde 39’una nüfusun yüzde 1 sahip. Yıl 2014 yüzde 1’i toplam servetin yüzde 54,3’üne sahip. Yani refah tabanda değil, refah tavanda toplanmış durumda. Herkesin huzur içinde yaşasın diye refahı tabana yayacağız. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında emekliye bir maaş ikramiye vereceğiz. Emeklilere güveniyoruz. 11 milyon emekliden bir tek bile fire istemiyoruz. Ailenizle birlikte huzur içinde yaşamak istiyorsanız adres belli. Mustafa Kemal’in partisi altı okun altına mührünü basacaksın” dedi.

Hükümetin tarım politikalarını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Üreteni destekleyeceğiz. Türkiye’yi doyuranları destekleyeceğiz. Çiftçimiz, alın terinin karşılığını almalı. Çiftçimiz, dünyanın en pahalı mazotunu almaktan kurtarılmalı. Refahı tabana yaymak için mazot fiyatının düşürülmesi lazım. Sözümüz söz olsun, bunu yapacağız. Mazot dışarıdan geliyormuş. Benim eski maliyeci olduğumu unutuyorlar. Vallahi onlara kurs açacağım. Çiftçimize mazotu 1,5 liradan vereceğiz. Sen mazotu yatlarına 1,2 liradan verirken ben itiraz etmiyorum da;  ben ‘Çiftçiye 1,5 liraya vereceğim’ deyince itiraz ediyorsun? Sen yakutu ve pırlantayı vergilendirmezsin, ben mazotu vergilendirmem. Aramızdaki fark bu. Aramızda Ağrı Dağı kadar fark var. Sen yandaştan yanasın, ben vatandaştan yanayım. Neden Konya kadar olan Hollanda gibi tarım ürünü ihraç edemiyoruz. Çünkü dürüst ve namuslu siyasetimiz eksik” diye konuştu.

Kapanan beldeler açılacak

Bin 500 lira olarak açıkladıkları asgari ücretle ilgili eleştirilere Muğla mitinginde de cevap veren Kılçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Askeri ücreti 1500 lira yaparken, bunun yükünü işverenin sırtına yüklemeyeceğiz. Bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Vatanseverlik kendi insanına iş bulmak, bayrağını her yerde dalgalandırmak, üretmek ve hakça paylaşmakla olur. Bu ülkede borç batağında olan 5 milyon kişi var. Hiç kimse borcunu ödeyebilecek noktada değil. Herkes hapse girmek için sıra bekliyor. Vatandaşımızı borç batağından kurtaracağım. Faizleri sileceğim ve kalan borcu yeniden yapılandıracağım. Bunun devlete maliyeti sıfır.”

‘7 Haziran’da yeni bir başlangıç yapacağız’ diyen Kılıçdaroğlu, “Güzel bir Türkiye’nin başlangıcını, yaşanabilecek bir Türkiye’nin başlangıcını yapacağız. Hep birlikte yola çıkacağız. Sözümüz sözdür. Türkiye’ye sözdür, Muğla’ya da sözdür. Muğla, turizmin cennetidir. Koylarınızı satıp, peşkeş çekiyorlar. Bundan kurtulmanın yolu CHP’dir. İnsan dostu, doğa dostu tek pati var; o da CHP’dir. Kapanan beldelerimiz var. Şikâyet eden insanlarımız var. CHP iktidarında o beldelere sandığı kuracağız. Halk beldenin açılmasını istiyorsa açacağız, ‘Yok açılmasın’ diyorsa açmayacağız. Köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız. Yetkileri hakça bölüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Herkesin sorumluluğu var

Seçimlere sayılı günler kala partililerinden daha çok çalışmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“7 Haziran’da sandığa giderken şu veya bu nedenlerle bu güne kadar CHP’ye oy vermemiş insanları ikna edeceksiniz. Birlikte kol kola sandığa gideceğiz. ‘13 yıl kredi açıktık da ne oldu. 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksul ve 300 bin atamaya bekleyen insanımız oldu’ diyeceksiniz. ‘CHP; 13, 15 veya 20 yıl istemiyor. Sadece 4 yıl yetki istiyor’ deyin. Bana bunun sözünü veriyor musunuz? Seçime giderken hepimizin birer sorumluluğu var. Yeni bir Türkiye, huzurlu, güzel ve yaşanabilir bir Türkiye’yi birlikte kuracağız. Bakın söz verdiniz, bende size söz veriyorum. Gün 6 saatte 6 saat, 24 saatse 24 saat, 36 saatse 36 saat sizin için çalışacağım. Sizin için döktüğüm her alın teri size helal olsun. Yaşanacak bir Türkiye’de buluşmayı ümit ediyorum”

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını partililerden daha çok çalışma sözü alarak, “Bakın söz verdiniz, bende size söz veriyorum. Sizin için döktüğüm her alın teri, size helal olsun” diyerek tamamladı. Kılıçdaroğlu, Muğla mitingini partisinin Muğla Milletvekili adaylarını tanıtarak sona erdirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
hülya yılmaz 28 Mayıs 2015 / 12:03

kapanan beldelerin açılması yerinde hizmet vermesi kadar güzel birşey varmı çok güzel olur