Kanalizasyonda Kamu Zararı Var Mı? « Hamle Gazetesi

Kanalizasyonda Kamu Zararı Var Mı?

Bu haber 30 Ocak 2018 - 0:27 'de eklendi ve 3.148 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür 

MUSKİ’nin en son haberi “Menteşe’de yeni yağmur suyu hatları çekiliyor” başlığı ile paylaşıldı.

Muğla il merkezinde yağmur sularının yeraltına alınması için 18 yıl neden beklendi?

Bu soruyu, bu köşede yakın zamanda MUSKİ’nin “Başkan Gürün, içme suyu çalışmalarını yerinde inceledi” başlığı altında yaptığı paylaşımda da sormuştuk.

Hatta “Osman Gürün’ün böyle bir uygulamada bulunabilmesi için ‘Muğla Belediye Başkanı’ değil, ‘Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı’ olması gerekiyormuş…” demiştim…

Muğlalıları isyan ettiren altyapı çalışması geçen sene Zihni Derin Caddesi’nde başlamıştı.

Sonra Küçük Sanayi Sitesi girişinden başlanarak “yağmur sularının yeraltına” alınması çalışmasına devam edildi.

En azından biz öyle sanıyorduk…

Başladığında ne olup bittiği açıklanmayan çalışma Demircioğlu Otel’in önüne geldiğinde “Başkan Gürün, içme suyu çalışmalarını yerinde inceledi” başlığı ile haber verildi.

Şaşırdık… Çünkü onca ay biz Uğur Mumcu Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi’nde yağmur suları yeraltına alınıyor biliyorduk…

 

xx           xx           xx

Acıcık aklımız var, onu da MUSKİ almaya çalışıyor.

Menteşe’de yeni yağmur suyu hatları çekiliyor” başlıklı yeni haberde, “İl genelindeki içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu ile ilgili eksikleri tek tek gidermeye devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, Menteşe ilçesi Karamehmet Mahallesi’ne yeni yağmur suyu hatları çekti.” denilmiş.

Haberde ardından şöyle devam edilmiş:

MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, kış mevsiminde meydana gelebilecek aşırı yağışların tehlikeli olmaktan çıkması için başlatılan yağmur suyu hattı çekme çalışmaları, Menteşe ilçesi Karamehmet Mahallesi 2. Cadde ve 23. Sokakta tamamlandı. 2 kepçe ve 4 personel ile yaklaşık 45 gün süren çalışmalar kapsamında, yağmur suyu hattının çekilmesi ile birlikte yağmur mazgallarının da imalatı yapılarak meydana gelebilecek sorunlar ortadan kaldırıldı.

 

xx           xx           xx

Böyle bir açıklama Eylül, Ekim, Kasım aylarında yapılsa anlamak mümkündü. Şu anda Ocak ayının sonundayız. MUSKİ bunun farkında mı acaba?

Neymiş efendimi, “kış mevsiminde meydana gelebilecek aşırı yağışların tehlikeli olmaktan çıkması için başlatılan yağmur suyu hattı çekme çalışmaları” imiş.

Şükürler olsun şu ana kadar tehlike arz eden bir yağış olmadı.

Ya olsaydı?

Ya bundan sonra, bugün yarın olursa…

Aslında 18 yıldır tehlike arz eden bir yağışla karşılaşmadığımıza şükretmeliyiz.

MUSKİ’nin yeni haberi “Konu ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi: “MUSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından belirlenen program dâhilinde Menteşe ilçesinde yağmur suyu çalışmalarımız devam edecek.” diye devam ediyor.

Çalışma nerelerde devam edecek belirtilmemiş.

Bakarsınız bir iki gün sonra bu konuda da bir haber paylaşılır. Yine şaşırırız!

 

xx           xx           xx

Ben bu seferde MUSKİ’nin haberinin girişindeki “İl genelindeki içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu ile ilgili eksikleri tek tek gidermeye devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü…” ifadesine takıldım.

Bir önceki “Başkan Gürün, içme suyu çalışmalarını yerinde inceledi” başlıklı haberde de şu ifade dikkatimi çekmişti:

.. Diğer kurumlar ile koordineli olarak devam eden çalışmalar kapsamında içme suyu hattı, kanalizasyon bacaları ve kapaklarının yenilenmelerinin yanı sıra binaların parsel bağlantıları da yenileniyor

Kanalizasyon bacaları ve kapakları ile binaların parsel bağlantıları durup dururken neden yenilenir?

Bu konuyu daha önce işlediğim “Menteşe Kentsel Tasarım Yolu” başlıklı ve 20 Ocak 2018 tarihli yazımın okuyanı (internette) 3 bini geçmiş. Belli ki başlık ilgi çekmiş. O yazımın altına da Makine Mühendisi (Vatandaş Ahmet) Ahmet Tan Karaosmanoğlu yorumda bulunmuş. Şöyle:

Efem,

Parsel baca ve kapakların yenilenmesi demişler. Buna gülmekten başka bir şey yapamıyorum. Çünkü zamanında yapılan ihalede bu parsel bacaları ve kapakları yerine konmadı. Olmayan parsel bacalarının parası müteahhide ödendi. Bu konuda birçok yazı yazıldı ve söylendi. Belediyenin elinde olan projelerde parsel bacalarının yerleri kontrol edilseydi zaten bu anlaşılacaktı. Piyasada kanalizasyon bağlantısı yapan birçok makine mühendisi tarafından Belediye tarafından verilen projelerdeki parsel bacalarının yerinde olmadığı görüldü. Bunlardan bir tanesini ben bizzat işyerimizin kanalizasyon bağlantısını yaptırırken yaşadım. Senin anlayacağın yenileme adı altında eksiklikler tamamlanıyor.

 

xx           xx           xx

Karaosmanoğlu’nun bu açıklaması için “önemli bir iddia” denilebilir.

Ben demem. Neredeyse bütün Muğla’nın ve hatta Muğla’da faaliyet gösteren Makine Mühendislerinin bildiği bir konu iddia olarak değerlendirilemez.

Bugün Makine Mühendisleri Odası Başkanı olan Makine Mühendisi Münnami Özyurt binalara kanalizasyon bağlantısı yapan mühendislik firmalarımızdan birisidir.

O günlerde O’nun da bu konuda “Baca yerleri görünmüyor” diye şikayet edenlerden olduğunu biliyoruz. Ki bizim apartmanın bağlantısını da belediyeden emekli Refik Alaca ile birlikte kendisi yapmıştı.

Unutuyoruz…

O nedenle Karaosmanoğlu’nun yazımın altına bıraktığı yorum veya not için “iddia” değil de “anımsatma” demek daha doğru olacaktır…

 

xx           xx           xx

Şimdi MUSKİ’nin “Başkan Gürün, içme suyu çalışmalarını yerinde inceledi” ve “Menteşe’de yeni yağmur suyu hatları çekiliyor” başlıklı açıklamaları veya haberleri üzerine sormak lazım:

Menteşe Kentsel Tasarım Yolu” projesi çerçevesinde bugüne kadar kaç kanalizasyon bacası ve kapağı yenilendi?

Kaç parsel bağlantısı yapıldı?

Kanalizasyon şebekesi tesis edileli kaç yıl oldu?

Hadi kanalizasyon kapakları metal olduğu için paslandı, çürüdü diyelim. Betondan yapılan kanalizasyon bacalarına ne oldu?

MUSKİ’nin son açıklamasında “İl genelindeki içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu ile ilgili eksikleri tek tek gidermeye devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü…” ifadesine yer verildiğine göre, kanalizasyonda bizim bilmediğimiz daha ne eksikler var acaba?

İnsanın aklına kötü kötü şeyler geliyor. Birden fazla firmanın iş yaptığı kanalizasyonda yapılmayan veya eksik bırakılmış işler için ödeme yapılmış olabilir mi?

 

xx           xx           xx

Kanalizasyon işi ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü eleştirdiğimiz veya sorguladığımız sanılmasın.

Sorgulamamız açık ve net…

Muğla il merkezinde bazı mahallelere kanalizasyon hizmeti sağlanırken “kanalizasyon bacalarını” unuttunuz mu, unutmadınız mı? Eğer unuttu iseniz, o unutulan bacalar için ödeme yaptınız mı yapmadınız mı? MUSKİ’nin açıklamasında belirtilen kanalizasyon eksikleri her ne ise onlar içinde bir ödeme yapıldı mı yapılmadı mı?

Unutuldu ve ödeme yapıldı ise bu kamu zararını kim veya kimler ödeyecek?

Bu soruları Başkan Gürün’e sormuyoruz. MUSKİ Genel Müdürü ile mülga Muğla Belediyesi’nde kanalizasyon şebekesini teslim alan sorumlulara soruyoruz…

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e de bir tek sorumuz var. Şöyle:

Yağmur sularını 18 yıl önce yeraltına neden almadınız?

Ha bir de sökülen kanalizasyon bacası ve kapaklarını nerede biriktiriyorsunuz?

—————————————————

Günün Sözü: Parmak ucuna basan ayakta duramaz. Kibirli yürüyen mesafe kat edemez. Kendisini haklı gösterene kulak verilmez. Kendini övenler takdir edilmez. Başarıyla övünen sonunu hazırlar. Yol’a göre bütün bunlar, Yol artıkları veya boş böbürlenmeden ibarettir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba Karamanoğlu 30 Ocak 2018 / 07:53

Muğla’da su akar akar kim bakar .. yılar duş alır giib nasıl bakar ..küzün suya baktığı gibi bakar ..
Dün, Müşteba Karamanoğlu ile birlikte, Mugla’da
.Muğla Kireç sanayii fab. önünden karamuğla deresi ıslah edildi genişletilip sanat çalışmaları yapıldı ..Ancak hemen yanındaki karabağlar yol üzerinde yağmur sonrası küçük su göletleri oluşmakta yolun hemen yanında su giderleri bağlantısı olduğu halde kod farkı ve yol düşüklüğü olduğu için su birikmektedir ..su göleti oluştuğunda sürücüle rsu içinden geçmek istemediği için seyir halinde iken karşıdan gelen sürücünün yol şeridine girip ihlal edip tehlikeli durum oluşmaktadır ..Araçların sıçrattığı sular yayaları ıslatmaktadır ..hemen yanında koskoca dere geçen yerde bu rezillik 21 YÜZYIL HARİKASIDIR .BİRDE SU GİDER BAĞLANTISI OLDUĞU HALDE BU DURUMUN OLUŞMASI BROVE – NİŞAN – PLAKET – HATTA HATTA MADALYA ÖVÜÇ SERTİFİKASI İLE ÖDÜLLENDİRİMEDİR !!???