Kamuoyu önderleri

Bu haber 05 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.125 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

İnsanları seviyorsanız onlara en güzel verebileceğiniz armağan değerli olduğunu hissettirmektir. Bana da Hamle Gazetesi’nde Yılın Enleri oylamasında destek olan ve ödül almamı sağlayarak, değerli olduğumu hissettiren çok değerli kişilere yürekten teşekkür ederim.
İçinde yaşam sürdüğümüz topluma kendi değerlerimiz ve birikimimizle kamuoyu önderi olmak gerekli. Toplumun bilgi düzeylerini arttırmak ve duyarlılık yaratmak, toplumsal gelişme için çaba harcamak, kişiye güçlü bir maneviyat verecek bir durumdur. Amacımda üretebildiğim kadar üretmek ve topluma hizmet noktasında etki bırakmaktır. Kimseden de korkmam. İnsanlar doğruları ve değerleri için mücadele vermelidir. Başın her zaman dik olmalıdır. İnsan onuru ve haysiyeti her şeyin üstünde olmalıdır diyorum.
Hayatı bir okul olarak değerlendiriyorum. Son nefesimize kadar süren bir imtihan yeri. Hepimiz insanız, hatalarımız tabi ki var. Kendimizi ve birbirimizi affetmeliyiz ve destek olmalıyız. Bunun içinde gerçek sevgiyi öğrenmeliyiz. Bence sevgi, öğrenilmesi şart olan en zor sanattır ve sevgisiz bir yaşam düşünülemez. Önce kendimizi sevmeli, tanımalı, değerli ve özel olduğumuza inanmalıyız. Aksi halde kendimize ve sevdiklerimize hatta çevremize faydamız olamaz, hayatın da bir anlamı kalmaz… Kendimizden sonrada toplumumuzu  ve insanlığı sevmeliyiz…
 
XX          XX          XX         
Minik bir kentte yaşıyoruz. Sokağa çıktığınız zaman çoğunluk birbirini tanıyor. Aynı sokak ve caddelerden gelip geçtikçe, yüzlere aşinalık gelişiyor. Bazen düşünüyorsunuz, acaba tanışmış mıydık ve nereden, diye… Ama rutin görme sonucu gelişmiş bir aşinalık. Sözün kısası minik kent avantaj mı? Dezavantaj mı? Bunu sorgulamak gerekli. Düşünün kocaman bir metropole hizmet sunmak yada bir metropolün bir semtine hizmet götürmek… Sanırım bir semtte hizmet götürmek daha kolaydır. İlimizde biz kentlilere sunulacak her türlü hizmet, bize yerel yönetimlerden gelir paylaşımı sonucunda yaratılan kaynaklardan gelir. Bu kaynaklar etkin kullanılır ve geleceği gören projeler üretilebilirse örnek kent olabiliriz.
 
XX          XX          XX         
Ülkemizde de enerji önemli sıkıntılarımızdan. Sık aralıklarla elektrik kesintilerine maruz kalmaktayız. Bu kesintilerde en çokta aklımıza turizm bölgesi olmamız ve bu kesintilerin sektöre olumsuz yansımalarının olacağı gelmekte. Ayrıca da kesintisiz enerji sağlık hizmetlerinde ve gıda sektöründe de çok önemlidir. Yaşamın her alanında kesintisiz enerji şart.
Ülkemizde de enerji çevreyi ve  insanlığı olumsuz etkileyici kaynaklardan enerji üretilmektedir. Kirletici kaynaklar yerine  temiz enerji alternatifleri ile enerji üretilmelidir. Güneş, jeotermal ve ayrıca rüzgar enerji üretmede kullanılmalıdır.
Ülkemizdeki eğitimli beşeri (insan) sermayeyi AR GE de kullanmalıyız. Stratejik anlamda  bunları yapmalıyız ki kendi ayaklarımızda dik duralım. Yani dünya genelinde artan elektrik talebini karşılamada temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmek dünyamızın geleceği için çok önemlidir.
Ülkemizde enerjinin üretimi kadar diğer bir konuda enerjinin verimli kullanımıdır. Burada okullarımıza ve biz erişkinlere, gençlerimizde bilinç oluşturmada önemli görevler düşmektedir..Gereksiz yanan lambanın ve gereksiz akıtılan suyun dünya ki canlı yaşamına ileride olumsuzluk yaratacağını bilmemiz ve çevremize duyarlılık oluşturmamız gereklidir. Ayrıca da bu öğrenilmesi ve uygulanması gerekli bir kültürdür.
Sözün özü, devlet politikası olarak çevreye ve insanlığa zarar vermeyecek kaynaklardan enerji üretmemiz gereklidir ve bu konudaki yatırımları da desteklemeliyiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.