Kamu Yatırımları ve Başkan Gürün

Bu haber 04 Haziran 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.341 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla il merkezinde son zamanlarda gerçekleştirilen yatırımlarla Muğla’ya bu güne kadar ne çok haksızlık yapıldığını; buna karşılık Muğlalıların ne kadar mülayim davrandıkları daha da anlaşılır hale geliyor.

Halen hizmet almakta olduğumuz hastaneye bakıp bakıp, kendimi de içine katıp Muğlalılara acıyorum. Komşumuz Aydın’a yapılan sağlık yatırımları ile karşılaştırdığımızda içim acıyor.

SSK Hastanesi ile Devlet Hastanesi binalarının birleştirilip, hayırseverlerin, sendikaların katkıları ile özel odaların yapılmasına çocuklar gibi sevinmiştik. Barakada da olsa “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi” ile mutlu olmuştuk…

Başbakan Davutoğlu, Dışişleri Bakanı sıfatıyla Mayıs-2012’de partisinin 4. Olağan İl Kongresi’ne geldiğinde, Atatürk Spor Salonu’nda konuşurken “Bu salon Muğla’ya yakışmıyor” derken, salonun nizami olmadığını biliyorduk ta Muğla’ya yakışmadığının farkında değildik!

Bu satırları okuyup, “Muğlalı ağlamasını bilmiyor” diyenler olacaktır. Biz şuna “Muğlalı sabırlıdır.” desek…

xx        xx        xx

Hemşerimiz Davutoğlu’nun o kongrede verdiği “Kapalı Spor Salonu” talimatı bu gün Muğla’ya Uluslararası Gençlik Merkezi, Olimpik Yüzme havuzu ve 3 bin 500 kişilik Spor Salonu olarak dönmüş bulunuyor.

Gençlik Merkezi, içinde Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile birlikte faaliyete geçmiş durumda. Öteki tesislerde bitmek üzere… 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri ile ilgili tanıtım toplantısına davet edildiğimde o görkemli yapıları ilk kez gördüm. Temelleri atıldığında “Kışla Park” betonlaşıyor diye çok üzülmüştüm. Meğer temeller 112 Evlerden tarafta, ağaçsız alanda atılmış.

Her günahı da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e fatura etmenin anlamı yok!

Eğer dönemin Muğla Belediyesi o görkemli yapıların orada yapılmasına izin vermemiş olsaydı, hala Gençlik Merkezi, Olimpik Yüzme Havuzu ve Spor Salonu için yer aranıyor olabilirdi!

xx        xx        xx

Anımsayalım… Hemşerimiz dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun talimatı ile Spor Salonu yeri aranırken, bu “beklenmedik” projeye beklenmedik iki proje daha; Yüzme Havuzu ve Gençlik Merkezi eklendi. Şehrin orta yerinde kalan Orman Fidanlığı çevre yoluna da yakınlığı ile bu spor tesisleri için en uygun yerdi. Fidanlıkta yerel üst düzey orman bürokratlarının da lojmanları vardı… Olmadı. Orman Teşkilatı spor tesisleri için o alanı vermedi. O günlerde yazılarımda, “Lojmanlarda kalan bürokratlar mı engelliyor?” sorup eleştirmedim değil…

xx        xx        xx

Davutoğlu’nun Muğla Vaatleri”  başlıklı 20.05.2015 yazımdan anımsayalım… Hemşerimiz Başbakan Davutoğlu’nun Muğla Mitinginde2. Etap TOKİ Evleri” ile ilgili müjde vermesinin hemen ardından Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden evler ve kimlerin ev sahibi olabileceği hakkında bilgi verirken, “Süreç uzayınca 2. etap evlerin yapılmayacağı sanıldı. Ancak bugün geldiğimiz noktada 2. etap evlerin her türlü çalışması tamamlandı, artık ihale sürecine geçildi. Orman Bölge Müdürlüğü’ne alanın devri için üç kere başvuru yaptık. Üç başvuru da ilgili bakanlıkça reddedildi.” diyordu.

Ben de 20.05.2015 tarihli o yazımı “Muğla’da neredeyse 10 yıldır yatırımların önüne engel olarak hep Orman’ın çıktığının farkında mısınız bilmem. Bu konuyu ayrıca ele almakta yarar var. Neyse sonuç güzel…” diye noktalamıştım.

O yazıma, Nahit Türköz adında bir okurumda “Orman teşkilatı engel olur, ormanda bu işlere bakan kimdir, nedir, nasıl hareket eder, bunu Orman Bakanlığı ve hükümet incelemeli, belki de yatırımları engelleme ihtiyacı hissediyordur birileri…” diye yorum yapmıştı!

xx        xx        xx

Bunları neden anlatıyorum?

Hem 20.05.2015 tarihli yazımda “Bu konuyu ayrıca ele almakta yarar var” dediğim için, hem de bunları AK Parti Muğla Milletvekili Adayı Hasan Özyer basınla bir araya geldiği kahvaltıda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi geçenlerde Muğla’ya gelinceye kadar “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili Muğla’dan Bakanlar Kurulu’na bir talebin gitmediğini” söylediği için anlatıyorum!

xx        xx        xx

Malum geçtiğimiz günlerde 21. ve 22. Dönem Muğla Milletvekili sayın Özyer, Muğla Basını ile bir araya geldiğinde, karşımızda bir milletvekili adayından çok kendini adeta “bakanlığa” hazırlamış bir ticaret adamı ve turizmci olmanın yanında deneyimli bir siyaset adamı duruyordu. Bize pek soru bırakmadı. “Kendisi için aday olduğu” iddialarına yanıt verirken, “Milletvekilliği benim için nimet değil, külfet. Dün çıkarlarım için milletvekili olmadım. Bu gün de çıkarlarım için milletvekili adayı değilim. Öyle olsaydı daha önce ayrılmazdım.” diyor, adaylığına “Kızım Londra’da okuyor. Oradaydım. Son gün gece saat 01.30’da arandım.  Muğla’nın beni görmek istediği söylendi. Muğla’nın gelişmesi için, ülke siyasetine katkı yapmak için aday oldum.” diye açıklık getiriyordu.

AK Parti’nin iktidar olması halinde “Turizm Bakanı” olup olmayacağı ile ilgili olarak da “İnşallah olurum. Bu sayın Başbakanımız takdiri ile olacak bir şey. Nasipse olur. Böyle bir durumda Muğla için anlattıklarım çok daha kısa sürede gerçekleşir.” diyordu.

Fethiye’nin il talebiyle ilgili de “Fethiye’nin ili olmasını tabi ki isterim. Eğer bir gün il kararnamesi gündeme gelirse o kararnamenin içinde öncelikle Fethiye yer alacaktır. Fethiye’nin il olmasının kimseye zararı olmaz. Muğla’da, Fethiye’de iki komşu il olarak daha hızlı gelişmeye devam eder.” ifadesinde bulunuyordu.

xx        xx        xx

O gün nedense gazeteci arkadaşlarımızdan Kenan Gürbüz de nedense ısrarla “Efendim Muğla’daki yatırımlarınıza engel çıkarılıyor mu?” diye soruyordu. Yukarıda da vurguladığım gibi karşımızda farklı bir siyasi kimlik duruyordu. Bizim meslek siyasi haberlerde biraz da “kavgadan” beslenir, ama Sayın Özyer beklenen yanıtı vermedi. Hatta “Ben parti ayrımı yapmam. Hangi partiden olursa olsun belediyelerin Muğla için yararlı getirecekleri projeye sahip çıkar takipçisi olurum.” diyerek 25. dönemde Muğla’ya kavganın değil, hizmetin egemen olacağı mesajı da veriyordu.

Kenan Gürbüz arkadaşımız sorusunda ısrarlıydı, “Hastane inşaatı ile ilgili belediyenin engel çıkarıp çıkarmadığına” açıklık getirilmesini istedi. Ama böyle bir şeyin olmadığı söylendi…

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü hep birlikte “günah keçisine” çevirdik. TOKİ’nin 2. etabının gecikmesinin faturasını da Başkan Gürün’e çıkaranlar oldu… Yok, böyle bir şey…

xx        xx        xx

Dayanamayıp ben söz aldım ve Bakan Zeybekçi’nin müdahalesi ile Bakanlar Kurulu’ndan geçen “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” ile ilgili “Komşu komşunun eşeğini ıslık çalarak ararmış diye bir söz vardır. Demek ki bu güne kadar Muğla’nın beklediği yatırımlar için ıslık çalınmış.” dedim. Dayanamadım, çünkü Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi neredeyse 4 sene önce Milletvekili Yüksel Özden ile basının Yerkesik’te Kerimoğlu Evi’nde bir araya geldiği kahvaltıdan çıkmış, sonra proje MUTSO tarafından sahiplenilmişti. Milletvekili Ali Boğa’da “Ortada yatırımcı yokken OSB kurulmaz” deyip kestirip atmıştı!

Gel de şimdi okurlarımızdan Nahit Türköz’ün “belki de yatırımları engelleme ihtiyacı hissediyordur birileri…” sözüne takılma… (!)

xx        xx        xx

Biz de CHP Muğla’da birinci parti olduğu için Ankara’dan bir Aydın’ın aldığı hizmeti alamıyor diye düşünüyorduk. Yanılmışız. Muğla yerelinde siyaset “ıslık” çalıyormuş!

Eğer “siyasete” kalsaymış Uluslararası Gençlik Merkezi ile Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu faaliyete geçmemiş, Spor Salonu hizmete alınma noktasına gelmemiş olacaktı. Ben o nedenle Kışla Parkı’nda inşaata izin veren Muğla Belediyesi ile birlikte siyasete rağmen o görkemli tesisleri Menteşe’ye ve dolayısıyla ilçelerdeki tesislerle birlikte Muğla’ya kazandıran ve önümüze alternatif olarak “Spor Turizmi”ni koyan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker’i yürekten kutluyorum. Çok gecikmiş teşekkürümü buradan iletiyorum.

Umarım Kışla Park’ta kalan yeşil alan da korunmaya devam edilir…

xx        xx        xx

Seçim yasağına girdik. Artık seçim sonucu ile ilgili tahmin yapamıyoruz.

AK Parti bu seçimde oylarını arttıramaz veya koruyamaz ise bunun nedenini dışarıda değil, içinde ıslık çalanlarda aramalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
malik aydın 04 Haziran 2015 / 09:16

Yerel yönetimler yerel siyasetin lokomotifidirler. Halkın belediye ve belediye başkanlarından beklentileri çoktur. Yakınen tanır bilir ve oy vermiştir. Seçimlerde yüz göz olmuştur. Bir kaymakam yada vali böyle değildir. Devleti, otoriteyi temsil eder. Kendi seçmemiştir. Oy vermemiştir. Otoriteyi temsil edenleri kendisine yakın görmez. Yereldeki yatırımları belediyeler planlar, talep eder yapar yada yapılmasına ön ayak olur. Gelişmiş bölgelerde belediyelerin çok fonksiyonları bulunmaktadır. İmar planı yapma yetkisini rahmetli Özal belediyelere devir etti. Muğla hep muhalefette kaldı. CHP den aday olmayı başardınız mı seçilmeniz garanti. İster proje sunun isterse sunmayın fark etmez. Yeter ki aday olmayı başarın. Halkın arasında dolaşmanıza bile gerek yok. Hatta onlara tepeden baksanız bile fark etmez. Halkın oy pusulasında CHP logosunu görmesi yeterlidir. Belediye başkanı aynı zamanda yerel siyasetin organizatörüdür. Tüm siyasi mekanizmaları harekete geçirmesi gerekir. Muğla yerel siyasetinin organizatörü yoktur. Muğla’mızın kaybı burada başlıyor. Muğla Büyükşehir toplam 13 belediyesini organize edemiyor. İlçeler arasında birlik beraberlik sağlanabilmiş değil. Muğla bürokrasisinde adeta unutulmuş oturdukları yerde oturan bürokratlarla dolu. Başka hiç bir şehre gitmemişler. Yerine oturanın ufku dar olur. Artvin’de, Rize’de, Kars’ta, Ağrı’da memur tayini dışında Muğla’lı göremezsiniz. Yerinden kımıldamayan bu bürokrasiyle Muğla bir yere gidemez. Muğla il merkezinde yüz kişinin yan yana çalıştığı kaç iş yeri bulunmakta? Var olan iş yerlerinin kaçı Muğla’lı? Yerel yönetimlerimizden ve yerel siyasetçilerimizden beklentilerimiz çoktur.

günaydın 04 Haziran 2015 / 11:58

inceleyin bakın devlet yatırımlarından en az faydalanan il kesinlikle muğladır çünkü burada bürokratlar kraldır halka karşı kendilerini sorumlu hissetmezler yerel yönetimin halkın önünü açmazlar ve hiç hesapta vermezler bütçelerinde yıl sonlarında kalan ödenekleride hep kendi lojman alanlarına harcarlar her yıl birşeyler yapılır yenilenir dediğiniz yatırımlar bile muğlalıyı memnun ediyor gerçi muğlalı eyvallah etmez ama olsun olanın kötüsü olmaz seçilmişler bile kendini halka hesap verme zorunluluğunda hissetmezken bunu atanmışlardan beklemek biraz hayal oluyor

resat oztepe 04 Haziran 2015 / 16:02

Gocuman; Dr. Başkan iyi ki izin verdi.sözünü niçin kullandınız bilemem ama, Üniversite Hastanesine Dr. Nil Hıdır Vekil ve SağlıkKomisyonu üyesi iekn Dr. Başkan (Merkez İlçe) izin vererek müsaade ederek,yer gösteriverseydi şimidlerde hastanemiz hizmet verir olacak idi. Ak Parti Hükümetleri Muğlalı istemese de desteklemese de oy da vermese çok iyi hizmet verdi. bunu kşmse küçümseyemez yok sayamaz görmemezlikten gelemz. sevgi ve saygı.

Müşteba KARAMANOĞLU 04 Haziran 2015 / 16:05

YEREL YÖNETİMLER MUĞLA ..
Sayın Malik AYDIN arkadaşımız makale yorumlamasında Muğlanın Belediye anlayışını Yerl Yönetimler hizmetlerini Belediye yapısını akademisyen niteliğinde anlamış ve anlatmıştır ..
Sayın Özcan ağbimizin Makale ,Yorum .yazısını yeni bugün için şimdi okumuş değilim gece 01.00 da yazısını okudum ..
Değerli yorumcuların yazı yorumlarını şimdi okuyorum ..
Günaydın rumuz isimli okucu yorumuda kısa ve net her şeyi açıklıyor ..
20.ci Yıla giren tek yönetim yerel yönetimler değişim bekliyor ki gelişim olabılsın ..
Nasıl olsa kazanılır hesabı ile aday değiştirme ve yenilikler yapmaya İhtiyaç duyulmuyor ..
İsterizki Muğla ,Tüm İLÇELERİ İLE SORUNSUZ BİR GELİŞME YAŞASIN VE İLERİYE GİTSİN ..
BUNDA 900.000. MUĞLA’LI hemşerimiz faydalansın .. YARARLANSIN .
Bugün Gocuman ağbimizde yazsaydı aynı açıklamaları yapardı ..
Yerel Yönetimler bir gelecektir .bu gelecekten iyi faydalanmalıyız ..
Hizmeti beklenti yapmayalım Hizmeti her yöreye götürelim ..

Hamle Gazetesi 04 Haziran 2015 / 16:41

Değerli Gocuman, o zaman sizin doktorla bizim doktor anlaştılar, yer seçimi de yaptılar. Ancak benim de bu köşeden desteklediğim kamuoyu karşı çıktı. O yüzden yer seçiminde gecikildi. Başkan Gürün’ün kişi olarak bir engeli söz konusu değil. Selam. Özcan Özgür