Kamu-Sen’den açıklama

Bu haber 09 Mart 2015 - 0:54 'de eklendi ve 614 kez görüntülendi.

kamusenKamu-Sen Muğla Kadın Komisyonu Başkanı Meryem Sargın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

İlkay Yıldız

Kamu-Sen Muğla Kadın Komisyonu Başkanı Meryem Sargın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Kamusen İl binasında yaptığı basın açıklamasın da Şube Kadın Komisyonu Başkanı Meryem Sargın, “Bugün tarih boyunca verdiği mücadeleleri ciltler dolusu kitaplara sığmayan Amine

Hatunlardan, Nene Hatunlardan devraldığı iffet bayrağını dalgalandıran, çocuklarına helalden ve doğrudan başka bir şey öğretmeyen kadınların bizlerin günüdür. Tüm kadınların toplumda hak ettiği, layık olduğu yere gelmesi temennisini taşımaktayız. Bu tür özel günler, toplumların kanayan yarası haline gelmiş olan sorunların gündeme gelmesi, tartışılması açısından önemlidir. Bugün dünyada ve ülkemizde kadınlar birçok açıdan sorunlar yaşamaktadırlar. Dünyada birçok kadın türlü geleneksel nedenlerle cezalandırılırken, ülkemizde ise dışlanmışlık, eğitimsizlik ve istismarlarla karşı karşıya olan kadınların sorunları büyüktür” dedi.

Sargın yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde 10 kadından 4’ü eşi veya birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel şiddete, yüzde 44’ü ise duygusal şiddete maruz kalmakta olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Şiddet uygulayanların ise yüzde 95’inden fazlası erkek, şiddete maruz kalanların yüzde 90’nından fazlasının kadın ve çocuk olduğu tespit edilmiştir. Ne yazık ki çok yakın bir zamanda yaşanan ve zihinlerimize kazınan Özgecan cinayeti. Hunharca katledilen Özgecan Aslan’ın, insan dahi denilemeyecek yaratıklar tarafından katli yüreğimizi dağladı. Bu menfur olayı kınayacak kelimeleri bulabilmek, duygularımızı anlatabilmek mümkün değil. Bırakın Müslümanlığı, insanlığa yakışmayan bu fiil üzerinden bile bazı şuur kaybına uğrayanların siyasi rant elde etme kaygıları midemizi bulandırmıştır. ‘Senin annene ya da bacına yapılsa’ diye başlayan cümlelerin ne kadar kifayetsiz kaldığını, bu kanı da zihniyeti de bozuk mahlûkların Yüce Milletimizin benliğine ve ruhuna yakışmayan tavırlarının en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini düşünüyoruz.”

Sargın sözlerini “Atatürk’ün dediği gibi kadının hakkı yerlerde sürünmek değil, omuzlarda yükselmektir. Kadının omuzlarda yükselmesi ise onun reklamlarda, televizyonlarda cinsel bir meta gibi sunulması değil; statüsü, işi ne olursa olsun, kadına değer verilmesi, toplumda temsil edilmesi ve içtimai hayata katılması ile olur. Bu vatan için çalışan, üreten ve savaşan bütün evlatların anneleri, Kanlarıyla bayrakları bayrak yapan, mezar taşlarıyla bu vatana Türk mührünü vuranların anaları, Bugün, saygı görmeyi, temsil edilmeyi, omuzlarda taşınmayı kuşkusuz dünyadaki her kadından daha çok hak ediyorlar” diyerek tamamladı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.