Kamu Gözetimi Kurumundan bilgilendirme toplantısı « Hamle Gazetesi

Kamu Gözetimi Kurumundan bilgilendirme toplantısı

Bu haber 14 Ekim 2017 - 0:47 'de eklendi ve 471 kez görüntülendi.

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu 2018 yılından itibaren yürürlüğe girecek ‘Bağımsız denetime tabi işletmeler ile ilgili Muğla’da eğitim toplantısı düzenledi.

 

Büyük ve Orta Boy İşletmeler Finansal Raporlama Standartları (BOBİ) ile uyumlu Finansal Raporlama Standartları (FRS) tanıtım toplantısı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM B salonunda yapıldı. Toplantıya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Volkan Coşkun ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş da katıldı.

Tanıtım toplantısına Kamu Gözetimi Kurumu Başkanı Genç Osman Yaraşlı da katılırken, tanıtım toplantısında 2018 yılından itibaren bağımsız denetçiler tarafından yapılacak uygulamalar anlatıldı.

Kurum Başkanı Yaraşlı, “Büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardını Temmuz ayı içerisinde yeni çıkardık. Bunu ülke genelinde olduğu gibi Muğla’da da tanıtmak istiyoruz. Türkiye genelinde 24 ilde 25 toplantı yapacağız. Muğla’da 18’inci toplantıyı yapıyoruz. Bütün illerde BOBİ FRS diye kısalttığımız büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardını tanıtıyoruz. Kamu Gözetimi Kurumu temelde işletmelerin mali tablolarını gerçeğe ve ihtiyaca uygun bilgi vermesini amaç edinen bir kurum. Bunun için elinde üç enstrüman var. Birisi muhasebe. Eğer uygulanan muhasebe sistemi doğruyu, gerçeği ve ihtiyaca uygun bilgiyi üretmiyor ise, orada ciddi bir sorun var demektir. Dolayısı ile yeni getirdiğimiz standart BOBİ FRS işletmelerin mali tablolarını gerçeğe ve ihtiyaca uygun bilgi üretmesini sağlayacak bir finansal raporlama çerçevesi. Bu finansal raporlama çerçevesi Türkiye’de bağımsız denetim yaptıran ve en büyük yaklaşık 7 bin işletme tarafından uygulanacak. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve bağımsız denetim yaptıran işletmeler bunlar. Bağımsız denetimde de kıstas teşkil edecek. Yani bağımsız denetçiler işletmelerin muhasebe standardına göre, finansal tablolarını düzenleyip düzenlemediklerini bakacak ve buna göre rapor yazacak. İşletmelerin bunu doğru yapıp yapmadıklarını bağımsız denetmenler ile denetletiyoruz, bağımsız denetçilerin işlerini yapıp yapmadıklarını da biz Kamu Gözetimi Kurumu olarak denetliyoruz. Bütün amacımız işletmelerin finansal tablolarını gerçeğe uygun, ihtiyaca uygun ve karşılaştırılabilir finansal tablo üretmesi. Bu bizim ekonominin sürdürülebilir gelişmesi açısından son derece önemli bir konu. Çünkü piyasaya doğru bilgiler vermezseniz, piyasa etkin çalışmaz. Ülkemizin uluslar arası rekabet gücü azalır. Piyasaya doğru bilgi vermek son derece önemli ve biz bunu ülkemizin bundan sonraki sürdürülebilir gelişmesi açısından son derece önemli görüyoruz” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.