Kamil Ceylan’ı İpten Alın!

Bu haber 02 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.463 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Şu sözler kulaklarımdan hiç gitmiyor:

Herhalde kış gelecek. Yağışlar başlayacak. Yine taşkın olacak. O zaman sahip çıkan olacak. Veya yağmurla su gelir. Bu su taşar etrafa basar. Sonra Kamil beyi asarız.

Bu sözler, 14.07.2014 tarihli ve “El Ense Mi; Yetki Kavgası Mı?” başlıklı yazımdan.

Sözlerin sahibi ise Vali M. Hakan Güvençer. Kamil bey de Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan

Köyceğiz’in taşkınlara karşı korunması DSİ’nin veya Karayolları’nın görevi değilmiş, ama Büyükşehir Belediyesi de İl Koordinasyon Kurulu toplantısında görevden kaçıyor…

Vali Güvençer ne yapsın?

Tanıdığımız kadarıyla Vali bey tevekkül sahibi bir kişilik. Tevekkül sahibi kişinin isyanı da işte böyle oluyor…

xx        xx        xx

Bir de Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’ın o İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yerinden fırlayıp şu haykırışı gözlerimin önünden gitmiyor:

“Suçlu benim efendim, beni cezalandırın.”

Bilindiği gibi Köyceğiz son birkaç yıldır bir değil, birkaç sel felaketi ile karşı karşıya kaldı. Bir daha yaşanmaması ve daha ciddi felaketlere yol açmaması mümkün değil…

Olası felakete karşı Köyceğiz Belediyesi’nin önlem alması da mümkün değil. Çünkü buna yetkisi yok!

Bu konuda çalışmalar 30 Mart Yerel Seçimine kadar Muğla İl Özel İdaresi tarafından yürütülüyordu. Özel İdare’nin çalışmalarına ilgili kamu kurumları da destek veriyordu. Ancak çalışma tamamlanamadan, seçim yaşandı ve İl Özel İdaresi’nin yerini Büyükşehir Belediyesi aldı.

Ama Büyükşehir Belediyesi de sorunun çözümünü üstlenmiyor!

xx        xx        xx

Bu konuda kaleme aldığım 14.07.2014 tarihli yazımda, nasıl olsa eninde sonunda birileri bu önemli soruna sahip çıkmak zorunda kalır düşüncesi içinde şu ifadelerde bulunmuştum:

Anımsadığım kadarıyla Köyceğiz’de yaşanan taşkın olayı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi de yakından ilgilenmişti. Merkezin Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Özçelik o zaman ‘Bu güne kadar birçok sel ve taşkın olayına maruz kalan Köyceğiz havzası üzerinde hep geçici çözümlere gidildiğinden bu sorunun belli aralıklarla devam etmesine neden olmuştur. Merkezimiz tarafından yapılacak proje çalışmasında o yüzden Köyceğiz’i pilot bölge olarak seçtik ve yerel yönetimle birlikte proje çalışmalarını başlatmış olduk.’ diyordu.

Hani Köyceğiz’de yetkili ve sorumlu kimse akıllarında bulunsun…

Köyceğiz’in adam astıracak sorununun sahibinin kim olduğu belirlenebildi mi bilmiyoruz, ama Doç. Dr. Ceyhun Özçelik’ten mektup geldi…

xx        xx        xx

Doç. Dr. Ceyhun Özçelik söze şöyle başlamış:

Özcan Bey Merhaba.

Nasılsınız. Sizi ‘El Ense Mi; Yetki Kavgası Mı?’ yazınız için rahatsız ediyorum. Biraz geçte olsa okuma şansı buldum. Köyceğiz taşkınları konusunu gündeme taşıdığınız için teşekkür ederim. Bilebileceğiniz gibi CBS&UZAL Müdürlüğünün yanında, İnşaat Mühendisliği Bolumu Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Anabilim Dalı öğretim üyesi olmam nedeniyle, ülkemizde ki ve özellikle bölgemizdeki su kaynaklarının korunması ve etkin kullanılması ve zararlarının önlenmesi konularında ki problemlerin çözümlerine katkı sağlayabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ben de Sayın Özçelik’in açıklamalarını sizlerle paylaşmakta geç kaldım. Üzgünüm…

xx        xx        xx

Doç. Dr. Ceyhun Özçelik açıklamasında, çalışmalarının amacını “Köyceğiz taşkınlarıyla ilgili önerimiz, gölde kıyıda ve açıkta kurulacak seviye gözlem istasyonları kayıtlarını, gölü besleyen akarsular üzerinde kurulacak istasyonlara ait debi/yağış gözlem kayıtlarını ve zemin nem değerlerini eş zamanlı alabilen; bu verileri kullanarak taşkın modelleriyle tahminler yapabilen; gözlem ve tahminleri online sunabilen entegre bir Coğrafi bilgi Sistemi modelinin geliştirilmesidir.” şeklinde açıklarken şöyle devam etmiş:

Bu model altyapısı MUSKI, Muğla valiliği, Köyceğiz Belediyesi veya Kaymakamlığı bünyesindeki varolan/ oluşturulacak CBS veya Fen işleri birimlerince kolaylıkla işletilebilir.

Böylece, muhtemel taşkınlar öncesi gerekli önleyici ve etki azaltıcı tedbirlerin alınmasının yanı sıra, taşkınlar sonrası da acil müdahale kararları verilebilir. Bir İnsansız hava aracıda bu sisteme dahil edilebilir. Böylece taşkın öncesi ve sonrası analizler kısa zamanda gerçekleştirilebilir. Bu altyapı herhangi bir taşkında meydana gelebilecek bir taşkın zararına oranla çok daha düşük bir maliyetle oluşturulabilir (örneğin son taşkın zararının 10 da biri bir maliyetle). Taşkın büyüklüğü arttıkça bu oran exponensiyel olarak azalacaktır. Ayrıca, altyapı sadece taşkınlar için değil imar durum tespiti, şehircilik faaliyetleri, tarım alanlarının denetimi vb. birçok hizmet içinde yararlanılabilir. Önemle hatırlatmak isterim ki; özellikle bölgenin turizmi ve doğal güzellikler bakımından gözde bir konuma sahip olması nedeniyle, dolaylı zararların (turizmin sekteye uğraması, marka değerini kaybetme gibi) taşkınların doğrudan zararlarının yanında çok daha büyük olacağı insanların gözünden kaçıyor.

Böyle bir çalışmaya kim sırt çevirebilir?

xx        xx        xx

Doç. Dr. Ceyhun Özçelik açıklamasını şöyle noktalamış:

Sonuç olarak, taşkın sırasında meydana gelebilecek bir zararın maliyetine oranla çok küçük bir maliyetle taşkın riski en aza indirilebilir, anlık taşkın durumu ve etkisi izlenebilir (yağış miktarı, debi, gol seviyesi, zemin nemi, IHA görüntüleri gibi)  ve de taşkınlar sonrası kurtarma, yeniden yapılanma ve normal yasama dönme çalışmaları çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak, birbirinden bağımsız, lokal çözüm geliştirme çalışmaları; entegre bir çözüm mekanizması olmadan, özel sektöre ihale edilerek geçici çözümler geliştirmeye yönelik arayışlar; afet öncesi ve sonrası karar verme mekanizmalarında çağdaş alansal bilgi işlem teknolojilerinin kullanılmaması vb nedenler kamu kaynaklarının etkin kullanılamamasının yanında kalıcı çözümler geliştirmeyi de önlüyor. En önemlisinin bir sorun olduğuna ilişkin idare bilinç ve istek olduğunu düşünüyorum. Sorun olduğu kabullenildiği anda çözüm arama sureci başlayacaktır, bu noktadaki vizyonunuz için içten teşekkürlerimi sunarım.

Saygı ve sevgilerimle. Ceyhun Özçelik.

Açıklama böyle… Açıklamada yer alan “Ancak, birbirinden bağımsız, lokal çözüm geliştirme çalışmaları; entegre bir çözüm mekanizması olmadan, özel sektöre ihale edilerek geçici çözümler geliştirmeye yönelik arayışlar…” ifadesi ise dikkat çekici.

Doğrusu ben ortada özel sektöre ihale edilecek bir iş göremiyorum. Umarım böyle bir şey yoktur.

Şu anda önemli olan kış gelmeden sorunun kabul edilmesi ve sahip çıkılarak harekete geçilmesidir. Umarım harekete geçilir de Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ipten alınır!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.