Kameriye “evlilik adası” olacak

Bu haber 01 Eylül 2013 - 18:45 'de eklendi ve 954 kez görüntülendi.

karmiekilisesi1213546132131Marmaris’teki Kameriye Adası’nda 1800 yıllık olduğu tahmin edilen Ortodoks Kilisesinin “inanç ve evlilik turizmine” kazandırılması için hazırlanan projede son aşamaya gelindi. Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Mehmet Baysal, “Adanın bölgenin inanç ve evlilik turizmi merkezi olacağına inanıyoruz. Düzenlenecek özel tur ve organizasyonlarla her yıl yüzlerce çiftin bu kilisede dünya evine girmesini planlıyoruz” dedi.
Özcan Özgür
Marmaris’teki Kameriye Adası’nda 1800 yıllık olduğu tahmin edilen Ortodoks Kilisesinin “inanç ve evlilik turizmine” kazandırılması için hazırlanan projede son aşamaya gelindi. Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Mehmet Baysal, “Adanın bölgenin inanç ve evlilik turizmi merkezi olacağına inanıyoruz. Düzenlenecek özel tur ve organizasyonlarla her yıl yüzlerce çiftin bu kilisede dünya evine girmesini planlıyoruz” dedi.
Marmaris’te bulunan ve turizme açıldığında Türkiye’nin Efes Meryem Ana’da olduğu gibi ikinci çekim merkezi olacağı öngörülen Kameriye Adası’ndaki 1800 yıllık Ortodoks kilisesinin turizme kazandırılması çalışmalarında sona yaklaşıldı. Kilisesinin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri de Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylandı.
Hisarönü Körfezi’nde bulunan Kameriye Adası’ndaki kilisenin restore edilerek inanç ve evlilik turizmine kazandırılması için 2010 yılında Marmaris Ticaret Odası (MTO) tarafından girişimde bulunulmuştu. Hazırlanan “Beşi Bir Yerde” adlı proje şubat ayında İl Özel İdaresi tarafından kabul edilmişti.
MTO Başkanı Mehmet Baysal, Bozburun Belediyesi, Marmaris Müze Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve diğer odaların da desteklediği proje kapsamında restorasyona önümüzdek günlerde başlanmasını beklediklerini söyledi. Kiliseyle ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Muğla Anıtlar Kurulu uzmanlarından oluşan bir ekibin Yunanistan’ın Simi Adası’na giderek incelemelerde bulunduğunu belirten Baysal, Kameriye’nin tarihi, mimari yapısı ve benzer kiliseler hakkında bilgi ve belge toplayan uzmanların restorasyon projesi için veri tabanı oluşturduğunu kaydetti.
Onaylanan projenin bütçe sorununun da aşıldığına işaret eden Baysal, “İl Genel Meclisi, kanun gereği odalara bütçe veremiyor. Ada Bozburun Beldesi sınırları içinde yer aldığı için bütçe belediyeye çıkarıldı ve ihaleyi onlar yapacak.” diyerek şöyle devam etti:
“Kameriye Kilisesi Restorasyon Projesi yurt içi ve dışında ses getirdi. Görüştüğümüz uzmanlar adanın ‘Türkiye’nin ikinci Meryem Anası’ olabileceği kanaatlerini ilettikler. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucu kültür ve inanç turizmi için gelen turistlerin deniz turizmi için gelenlerden daha fazla gelir bıraktıklarını biliyoruz. Söz konusu bölgede benzer üç büyük kilise var. Bunların restorasyonu için de girişimlerde bulunacağız. Turizmin çeşitlendirilmesi açısından bu proje çok önemli. Adanın bölgenin inanç ve evlilik turizmi merkezi olacağına inanıyoruz. Düzenlenecek özel tur ve organizasyonlarla her yıl yüzlerce çiftin bu kilisede dünya evine girmesini planlıyoruz.”
Bozburun Belediye Başkanı Cemil Şener ise İl Özel İdaresi yetkililerinin mali keşif yaptığını, kısa süre içinde kendilerine gönderilmesini bekledikleri rapora göre zaman kaybetmeden ihaleyi düzenleyeceklerini söyledi. Özel İdarenin, Eylül ayı bütçesine projeyi dahil etmesini umduklarını belirten Başkan Şener, “Bir aksilik olmazsa 2014 yılının sonunda ada ve kilise turizme kazandırılmış olur.” dedi.
Bozburun’dan tekneyle yaklaşık 20 dakika süren yolculuğun ardından ulaşılan ve 1800 yıl önce yapıldığı belirtilen Kameriye Kilisesi’ni, yaz aylarında başta Ortodokslar olmak üzere çok sayıda turist ziyaret ediyor. Günlük tekne turlarına katılan veya özel yatlarıyla mavi tura çıkan bazı turistler adada mola vererek bölge halkı tarafından “Bozuk Kilise” olarak adlandırılan mabette mum yakıp dua ediyor. Bazı turistler ise kilise önündeki ağaca bez parçaları bağlayarak dilek tutuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.