Kaktüs 3. kez sahnelenecek

Bu haber 21 Şubat 2019 - 1:27 'de eklendi ve 594 kez görüntülendi.

Hayalhane2 Oyuncuları Tiyatro topluluğu oyuncuları 2015 yılında katledilen Özgecan Arslan anısına ve kadına şiddete dikkat çekmek üzere sahneye koydukları ‘Kaktüs’ adlı tiyatro oyunu 3. kez sahneleyecek.

Muhittin Direk

Hayalhane2 Oyuncuları Tiyatro topluluğu oyuncuları 2015 yılında katledilen Özgecan Arslan anısına ve kadına şiddete dikkat çekmek üzere sahneye koydukları ‘Kaktüs’ adlı tiyatro oyunu 3. kez sahneleyecek.

Bu akşam 20:30’da Menteşe Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyun hakkında bilgi veren Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Topbaş, “11 Şubat 2015’te Özgecan Aslan’ın başına gelen talihsiz olay tüm Türkiye’yi yasa boğmuştu. Bu olay bizleri de derinden etkiledi. Bizler, tiyatro sanatçıları olarak Özgecan ve Özgecan’larımızın(kadınlarımızın) yaşamış olduğu şiddet tecavüz taciz gibi olaylara sessiz kalamazdık. Eğer bizler 2009 yılında 3 yaşındaki Elif bebek tecavüze uğradığında konuşmuş olsaydık ya da 2002 de sokak ortasında 67 yerinden bıçaklanarak öldürülen kadının sesi olabilseydik belki de bugün Özgecan hala hayallerinin peşinden koşan, dolmuşlara güvenle binebilen  babasının meleği annesinin kına gözlü kızı olarak yaşamaya devam edecekti. Özgecan olayındaki en büyük suçlulardan biriside sustuğumuz için bizleriz. Özgecan Türkiye’de tecavüze uğrayan ilk kadın değildir. Bizler susmaya devam edersek nice Özgecan’lar bu ve buna benzer olaylara maruz kalmaya devam edecektir. Bu durumda da en büyük sorumluluk aslında  bizlere yani sanatçılara düşüyor. Sanatçılar toplumun yönlendiricileri olan örnek kişilerdir. Bizlerde bu oyunla, naçizane tiyatro sanatçıları olarak kadınlarımızın sesi olup bu zulme son diyeceğiz. Kaktüs isimli oyunumuzda çocuk gelinden, töre cinayetlerine kadar kadınlarımızın yaşamış olduğu zulümleri ele alarak, insanlara artık susmamaları gerektiğini kadınlarımızın seslerine ses, çığlıklarına  çığlık olmaları gerektiğini tiyatroseverlere aktarmaya,  çalışacağız. Daha önemlisi bugüne kadar sustuğumuz için en büyük suçlunun bizler olduğunu hatırlatıp,  erkeklerin, kadınlarımızla empati kurmasını sağlayacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.