Kafaları Yenilemeden Seçimi Yenilemek

Bu haber 04 Nisan 2014 - 0:10 'de eklendi ve 1.453 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Okurlarımız, dostlarımız soruyorlar:

Şimdi ne olacak?

Önce duraksıyorum; Türkiye’de mi, Muğla’da mı?

Ne Türkiye’de, ne Muğla’da hiçbir şey olmayacak, yaşantımız değişmeyecek!

Ben onlara soruyorum:

Kendinizi güvende hissediyor musunuz?

Aldığım yanıtlar içimi karartıyor.

Ne kadar çok negatif okurlarım ve dostlarım varmış!

xx        xx        xx

Bu gün seçimin üzerinden 4 gün geçmiş bulunuyor. Önceki gün ilçe seçim kurullarına itirazlar için süre doldu. İtiraz süresi dün il seçim kurulları için de doldu. Şimdi Yüksek Seçim Kurulu var…

Ülkemizin dört bir yanından itirazlar geliyor. Hala oy sayımı yapılıyor. Oy sayımları yenileniyor.

Yoksa seçimi mi yenilemeli?
Yenilense ne olacak? Yaşantımız değişecek mi? Kendimizi güvende hissedebilecek miyiz?

Kafalar yenilenmeden seçimler yenilense ne olacak!

xx        xx        xx

Kahvelerde çeşitli iskambil oyunları oynanır. Seyrederken hep oyundan çok yapılan espriler dikkatimi çekmiştir. Oyunculardan biri acemidir. Ama konken oynanıyorsa taş çalar, tavla oynanıyorsa gelen zara göre değil, işine geldiği gibi pulları kaydırır, değişik hilelere başvurur. Yakalanınca da usta oyuncular şöyle çıkışır:

Oyunu öğrenmeden hilesini öğrenmiş.

Biz de bir türlü demokrasiyi öğrenemedik. Hilesini öğrendik!

xx        xx        xx

Ülkede neredeyse hile yapılmadık yer kalmamış!

Cumhuriyet kuruldu kurulalı yapılan her seçimde hileye başvurulduğu iddia edilir. Hemen her seçimde sandıklar kaçırılmıştır, oy pusulaları yakılmıştır, sahte seçmenler yaratılmış, mükerrer oylar kullanılmıştır…

Ama hiçbir seçime bu seçime düşürülen gölge düşürülmemiştir.

Öyle ki Muğla’da da bile hala 4 gündür oy sayılıyor!

xx        xx        xx

Muğla’da kıyamet 30 Mart günü, seçim akşamı Yatağan’da koptu.

Yatağan’da sandıkların açılmasının ardından tansiyon yükseldi. Sandıkların kaçırıldığı iddiası üzerine ilçede gerginlik yaşandı. Bazı sandık görevlilerine ve AK Parti Kurucu İlçe Başkanı Mehmet Şener’e yönelik fiziki saldırı sonucu oy sayımı yarıda kaldı. O sırada AK Parti’nin önde gitmekte olduğu söyleniyor.

Alınan önlemler sonucu sayım yeniden başlatıldı. Oy sayımları tamamlanıp CHP’li Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın rakibi Mustafa Toksöz’e 308 oy fark atarak seçimi kazandığı açıklanınca kıyamet bir kere daha koptu. AK Partililer sonuca itiraz etti. Bin 776 adet iptal edilmiş oyun yeniden incelenmesi istendi.

AK Parti Yatağan Adayı Mustafa Toksöz’ün itirazının sonucu ise hala alınamadı.

xx        xx        xx

Yatağan’da oylar dökülüp sayılırken, Dalaman ve Köyceğiz’de karıştı. Hala karışık…

Dalaman’da MHP’li mevcut Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, AK Partili Süleyman Camuzcuoğlu ve CHP’li Muhammet Şaşmaz arasındaki kıyasıya yarış seçim günü gece boyunca sürdü. Sandıkların tamamının açılmasının ardından MHP’nin seçimi kazandığı ilan edildi.

MHP’liler hemen konvoy yaptı…

Burada da itiraz gecikmedi. AK Partililer ve CHP’liler sonuca itiraz etti. İtiraz üzerine yapılan oy sayımında AK Partili Camuzcuoğlu’nun 8 oy farkla seçimi kazandığı görüldü.

AK Partililer hemen konvoy yaptı…

CHP’li Muhammet Şaşmaz ikinci olurken, MHP’li Sedat Yılmaz ise 220 oy farkla üçüncü olmuştu. CHP’lilerin itirazıyla oylar yeniden sayıldı. Pazartesi sabahına kadar devam eden sayım sonucu CHP’li Şaşmaz’ın 7 bin 285 oy, AK Partili Camuzcuoğlu’nun 7 bin 281 ve MHP’li Yılmaz’ın 7 bin 204 oy aldığı açıklandı. CHP’li Muhammet Şaşmaz’ın 4 oy farkla başkanlığı kazandığı açıklandı.

CHP’liler hemen konvoy yaptı…

Şaka gibi…

Bu defa AK Parti ile MHP itirazda bulundu. Oylar yeniden sayıldı, ama sonuç değişmedi. CHP’li Şaşmaz 4 oy farkla Başkan oldu.

xx        xx        xx

Dalaman’da yaşananların benzeri Köyceğiz’de de yaşandı. Ancak Köyceğiz’de CHP’li mevcut Belediye Başkanı Salih Erbay ile AK Partili Başkan Adayı Kamil Ceylan, arasındaki yarış son sandıklar açılıncaya kadar sürdü. Gece yarısından sonra açılan sandıkların sayılması sonucu AK Partili Kamil Ceylan’ın 10 oy farkla önde olduğu açıklandı.

AK Partililer hemen konvoy yaptı…

Ancak çok geçmeden CHP’lilerden itiraz geldi. Oylar yoğun güvenlik önlemleri altında yeniden sayıldı. Sayım sonunda CHP’li Salih Erbay’ın seçimi 4 oy farkla bir kere daha kazandığı açıklandı.

CHP’liler hemen konvoy yaptı…

CHP’li Erbay’ın 10 bin 217, AK Partili Ceylan’ın ise 10 bin 213 oy aldığı öğrenildi. AK Partililer zaman geçirmeden itirazlarını yaptı.

Halk Seçim Kurulu önünde toplandı. Gerilim yükseldi. Oylar Salı gecesi geç saatlere kadar yeniden sayıldı ve bu defa 12 oy farkla AK Parti öne geçti…

Köyceğiz’in Belediye Başkanı AK Partili Kamil Ceylan oldu…

xx        xx        xx

Bu yazı kaleme alınırken, AK Parti’nin Yatağan Belediye Başkanı Adayı Mustafa Toksöz, seçim gecesi Yatağan’da yarattığını ileri sürdükleri infial nedeniyle CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını, ayrıca tazminat davası açacaklarını duyururken, CHP İl Başkanı Öztürk de partisinin il merkezinde yaptığı basın toplantısında Köyceğiz için sonuna kadar itiraz da bulunacaklarını açıklıyordu…

Muğla, Muğla olalı böyle bir seçim yaşamadı.

Türkiye yaşadı mı?

xx        xx        xx

Okurlarımın ve dostlarımın sorduğu soruyu şimdi ben soruyorum:

“Şimdi ne olacak?”

Ben de bilmiyorum… Bildiğim, Dalaman’ı bir kenara koyarsak Köyceğiz ve Yatağan’ın üzerinde durmakta yarar var. Her iki ilçeden de CHP Genel Merkezi’nin çıkarması gereken dersler var!

CHP Genel Merkezi yatsın kalksın, Muğlalıların içindeki “CHP aşkına” ve Başbakan Erdoğan’ın seçim sürecinde yarattığı “gerilime” dua etsin. Yoksa Yatağan ve Köyceğiz’de yaşanan tüm Muğla’da yaşanıyor olabilirdi!

xx        xx        xx

Dalaman’da, Köyceğiz’de ve Yatağan’da şu an itibariyle durum ne? Bu soruya verilebilecek tek yanıt var. Yatağan ve Dalaman CHP’de, Köyceğiz AK Parti’de…

Görünen o ki şimdi Muğla Yüksek Seçim Kurulu’na taşınacak!

Bu konuya yine döneceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Ömer KAVAS 04 Nisan 2014 / 01:40

Oooooooo bakıyorum, yazı yazıyorum, uzun diye yayınlamıyor beyimiz.
Ama, Yorum-fikir yerine küfreden birisi olursa, hemen onun üzerine sayfa dolusu yazı yazıyor. Artık yazılarını okumuyorum, sen haberlerin altına bak, daha öncekileri biliyorsundur tahminim.
O zaman anlaşılmıştır.

Bizde KAVAKLIDERE’NİN SEÇİM –Senin hırsız kötü, Benim hırsız iyi– POLİTİKASINI ANLATALIM istemiştik AMA…!!! TABİİ Kİ KÖŞENİN SAHİBİNE SAYGIMIZ VAR.
—Artık Köşenin takipçileri beni arıyor “Özcan özür dilemiş” niye veya “bugün yazmadın mı” diye soranlar oluyor—
—–ooooo—–
Tanımayanlar için söyleyeyim, Özcan ile aslında hiç bir TAM ÇAKIŞAN ortak yönüm yok. Ben bildiği konuda sonuna kadar direnen, hata yapmamaya çalışan, öyle saklısı gizlisi olmayan, psikologlar kısaca “..mükemmeliyetçi..” derler ama o kadar da değil hassa bir insanım. Zaten hayatımda ciddi bir hata yapmış olsaydım,şimdiye dalıma binen çok olurdu.
Mahkemelerim nedeniyle elimde olmadan üzdüğüm bazı kişiler olmuştur ama,
hayatımda kuyrukçu ve aman efendimci olmadım.
Özcan’ı herkes biliyor zaten, hakkında yazmak haddim değil.
Yalnız “ÖZCAN ANLARSIN YA…” KÖŞELERİNDE BAŞKALARININ FİKİRLERİ ÜZERİNDE YAZI YAZAN KİŞİLERDEN OLMADIĞIN, KENDİ KALEMİNDEN YAZDIĞIN İÇİN, TATLI TATLI TAKILMAYI SEVİYORUM.
—–oooo—–
Mahkemelerdeki savunmalarıma Avukatlarım “…DOKTORA TEZİ GİBİ OLMUŞ…” diyorlar.
Eyvah, Yine uzun oldu, hızımı alamadım.
BAK TRAFİKTEKİ TÜM CEZALARIM HIZDAN DOLAYI.
BENİ SOLLAYAN ADAMI TAHAMMÜL EDEMİYORUM.
!!!…TAKILIYORUM….!!!
ÖZCAN “…ANLARSIN YA…”

mehmet uysal 04 Nisan 2014 / 18:21

sayın özcan bey,
aylarca sayfanızdan aslında uyarılarınızı yaptınız.bu seçimin sandalyeye ceketimi atsam istediğim yeri alırım mantığıyla olamaycağını ve özellikle chp nin bu rahatlığa kapılmaması gerektiğini vurguladınız.
yerel seçimler öncesi biz de HEPAR olarak CHP ve MHP il merkezlerini ve başkanlarını ziyaret edip kendileri ile görüşmeler yaptık.Gelin görün ki burunlarından kıl aldırmayan il başkanları yatağan,dalaman,köyceğiz de kaç oyla sıkıntıya düştüklerini görsünler bizim de kaçar oy çıkardığımızı görsünler.biz parti olarak sadece rica ettikve dedik ki gelin birbirimizi yok saymak yerine desstek olalım.bu gelinen noktada 1 oyun bile önemi var diye biz adım attık.
netice?
netice ortada sayın ozgur bey.burada partimi övmek diğerlerini de yermek amacım yok.sadece seçimin kolay olmadığını vurgulama konusunda bizlerinde sizin sözünüze destek verdiğimizi bildirmek isterim.
teşekkürler
MEHMET UYSAL
HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ MUĞLA İL BŞK.YRD.

Reşat Öztepe 04 Nisan 2014 / 21:22

Sayın Özcan ÖZGÜR;yukarıdaki yazınızı okudum.Yazınıza yapılan yorumlar hakkında diğer takipçilerin de yorumları elbette önemli.Ancak uzunca bir zaman diliminde yazınızı okuyorum ve gerek duyarisem yorum yapıyorum.Zira hayatım boyunca gevezeliği hiç sevmem.30 Mart yerel seçimleri muğla ili için bir milat diyemiyorum.Zira ayni tas ayni hamam,Tellekler bile değişmedi.değişemedi.Ne diyorlar ha.Millet İradesine Saygı diyorlar da evet bende öyle düşünüyorum.Millet iradesine saygı duymak zorunluluğumuz vardır.Dua yı severim.Bedduayı sevmem.Beddua etmeyi de beceremem.Allah sonumuzu hayır etsin.Hayırlısı olsun.Napalım,bir gün gelir elbet gelir bir gün!…….