Kadınlar iş hayatından uzaklaştırılıyor

Bu haber 05 Mart 2015 - 20:31 'de eklendi ve 535 kez görüntülendi.

kadinlarplatformMuğla Kadın Platformu üyeleri, ‘Ailenin ve Dinamik Nüfusun Korunması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı protesto etti. Kadın Platformu Üyeleri ’ Aileye köle, sermayeye kul olmayacağız’ dedi.
Hafize Ataseven
Muğla Perşembe Pazarının girişindeki meydanda toplanarak aile ve dinamik nüfusun korunma planına itiraz eden platform üyeleri çeşitli sloganlar eşliğinde ilgili kanun tasarısını eleştirdi. Ailenin ve Dinamik Nüfusun Korunması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın kadınlara nasıl bir dünya öngördüğünü anlatan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Dilek Gedik; “Emeğimizin, bedenimizin hatta yaşam hakkımızın saldırı altında olduğu bir dönemden geçiyoruz. İktidarın en yetkili ağızdan kadınla erkeğin eşit olmadığını söylediği, çalışma hakkımızdan kürtaj hakkımıza kadar bedenimize, emeğimize dönük söz ve karar hakkımızın elimizden alınmak istendiği devlet uygulamaları ile arşı karşıyayız. Tüm bunlar yaşanırken kadınlara yönelik saldırıyı daha da güçlendirecek bir yasa tasarısı mecliste genel kurula sevk edileceği günü bekliyor. AKP son iki, üç yıldır her altı ayda bir kadınlar lehine, anneliği ya da kadın istihdamını teşvik etme başlığı altında paketler ve programlar öne sürmektedir” dedi.
Bu tasarı kadının ‘annelik’ dışındaki kimliklerine yaşam hakkı vermeyen bir zihniyet ürünü olduğunu kaydeden Gedik açıklamasına şöyle devam etti:
“Biz kadınlara göre açıklana yasa tasarısı temelde iki hedefe sahip. Bir yandan kadınları sadece annelikle tanımlayıp, kamusal alanda ve ücretli emek gücünde öncelikle annelik görevinin belirlediği çizgilerle car etmeye çalışmak. Diğer yandan da sermayenin ana yönelimi olan esnek ve güvencesiz çalışmayı doğum ve annelik bahanesiyle kadın emekçilerden başlayarak sınıfın genelinde yaygınlaştırmak ve kalıcılaştırmak. Böylelikle, kadınların güvenceli, yüksek ücretli, kariyer olanaklarına ve emeklilik haklarına sahip nitelikli işlerde çalışmasını zorlaştırarak, onları iş hayatından uzaklaştırmak, evlerine tıkılmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.”
Söz konusu yasanın hedeflerinin, muhafazakâr aileleri yaygınlaştırmak, ‘Aile Danışmanlığı Hizmeti’ adı altında kadınları sürekli olarak denetlemeyi yasallaştırmak ve toplumu dindarlaştırma dayatmalarını yasalaştırmak olduğu ifade eden Karya Kadın Derneği Sözcüsü Görkem Karataş ve Tez-Koop İş Sendikası Şube Sekreteri Rabia Güner Demirci, Vegan Feminist Sözcüsü Begüm Şahin ve emek Benim Kadın Derneği Sözcüsü Nahide Uçar, hükümetten taleplerini açıkladılar. Açıklamanın ardından Muğla Kadın Platformu üyesi kadınlar sloganlar eşliğinde olaysız bir şekilde alanı terk etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.