Kadına şiddeti protesto ettiler

Bu haber 08 Mart 2016 - 23:37 'de eklendi ve 733 kez görüntülendi.

Kadına şiddeti protesto ettiler   (1)8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde CHP ve sivil toplum kuruluşları Sınırsızlık Meydanı’nda düzenledikleri oturma eylemiyle kadına yönelik şiddeti protesto etti.
Berna Uçar
CHP Muğla Kadın Kolları üyeleri ve sivil toplum örgütleri Menteşe İlçesi’nde bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda düzenledikleri oturma eylemiyle Türkiye’de son dönemde artan kadına yönelik şiddeti protesto etti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde CHP İl Kadın Kolları üyeleri ile Cumhuriyet Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Eğitim – İş üyeleri ortaklaşa düzenledikleri oturma eylemiyle kadın cinayetlerine
dikkat çektiler.
Sınırsızlık meydanında düzenlenen eyleme Menteşe Belediye başkanı Bahattin Gümüş, CHP İl Başkanı Mürsel Alban, CHP İl ve İlçe kadın kolları teşkilatı ile dernekler ve sendika üyeleri katıldı.
İlk olarak açıklama yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Jale Eren 8 Mart’ın 106. yılında olduklarını belirterek, “8 Mart 1857 de Amerikalı dokuma işçisi kadınlar, eşit işe eşit ücret ve sekiz saatlik iş günü taleplerinin bedelini canları ile ödediler. Dünyada ve ülkemizde, kadın cinayetleri tırmanarak artıyor. Haberlerde her gün birden çok kadın cinayeti, tecavüz olayları, iş yerlerinde mobinge varan cinsel taciz olayları, fuhuşa sürüklenen kız çocukları, çocuk gelin ve anneler, genç kız ve kadın intiharları yer alıyor. Görüyoruz ki 2011 yılında açıklanan Dünya Ekonomik forumu Raporuna göre 134 ülke arasında Türkiye kadın-erkek eşitliği sıralamasında 126. Sırada bulunuyor” dedi.
Türkiye’de kadının yerinin bilinmediğini belirten CHP İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkcıoğlu Başarır ise, “Kadın gördüğü şiddetle, uğradığı haksızlıklarla, çileli koşullarıyla değil, toplum içerisindeki başarısıyla, fedakâr duruşuyla, yeni nesillerin yetişmesindeki olmazsa olmazlığıyla anılacağı bir Türkiye için çalışıyoruz. Kadının ayak seslerinin duyulmadığı, kadının eliyle yoğurmadığı hiçbir mücadele başarıya ulaşmamıştır” dedi.
Basın açıklamalarının ardından Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan grup oturma eylemi yaparak kadına yönelik şiddeti protesto ettiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.