Kadına şiddeti protesto ettiler « Hamle Gazetesi

Kadına şiddeti protesto ettiler

Bu haber 27 Kasım 2015 - 0:12 'de eklendi ve 576 kez görüntülendi.

Kadına şiddeti protesto ettiler  (1)Muğla’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla kadınlara yönelik her türlü şiddeti düzenledikleri yürüyüş ile protesto ettiler.
Verda Kartal
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Sınırsızlık Meydanında Muğla Kadın Platformu ve Sivil Toplum Örgütleri tarafından, şiddete maruz kalan, öldürülen kadınlar için etkinlik yapıldı. Düzenlenen etkinlikte grup ilk olarak kadınlar için yürüdü. Meşaleler ile Sınırsızlık Meydanından yürüyüşe geçen grup, Cumhuriyet Meydanı, Üçgen Park, Dumlupınar İlkokulu önü, Öğretmenevi ve tekrar Sınırsızlık Meydanı’na gelerek yürüyüşe son verdi.
Yürüyüşün ardından Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü nedeniyle grup adına açıklama yapan Eğitim Sen Kadın Sekreteri Dilek Gedik, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nün simgesi Mirabel kız kardeşlerin Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı yürüttükleri özgürlük mücadelesi nedeniyle katledilmesinin üzerinden yarım yüz yılı aşkın zaman geçti. Ancak dünyanın her yerinde kadınlar hala sömürülüyor, baskı ve şiddete maruz kalıyor, tecavüze uğruyor, katlediliyorlar. Kadınların rengi, dili yaşadıkları coğrafya değişiyor ama uğradıkları şiddetin kaynağı değişmiyor. Kadınlara yönelik her türlü şiddet, tek tek bireylerin kendi çıkmazlarından, geriliklerinden kaynaklanmıyor. Bilakis, erkek egemen sistemin kendisi bu şiddeti bin yıllardır yeniden üretiyor” dedi.
Daha sonra konuşan Emek Benim Kadın Derneği Nadide Uçar ise şunları söyledi:
“Savaş kadına yönelik en pervasız şiddettir. Bu ortamlarda kadınlar ve çocuklar şiddetin en kabasına ve vahşisine maruz kalıyorlar. En temel insan hakları hiçe sayılarak insanlık dışı tüm uygulamalar meşruluk kazanıyor. Ölümün, işkencenin, baskının çirkin yüzü hiç çekinmeksizin insanların yaşamı üzerinde resmediliyor. Günlük hayatta her türlü eşitsizliğe, ayrımcılığa, baskıya ve şiddete maruz kalan kadınlar ve çocuklar, çatışmalı ortamlarda ise en çok canı yananlar oluyorlar.”
Son olarak konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Muğla Şube Başkanı Jale Eren, “ Yoksul, etiğim hakkını kullanmamış, iletişim sorunu yaşayan kadınlar için özelliklerine uygun programlar geliştirmek ve acilen uygulamaya başlamak gerekmektedir. Ortada bu kadar çok sorun varken iktidarın bir kadın bakanlığı bile yok. Biz kadını aileden bağımsız ele alabilen, adında kadın olan kadın için ve kadın erkek eşitliğini güçlendirmek konusunda politika üretmekle görevli olan bir bakanlığımız olsun istiyoruz. Bizler şiddetsiz bir toplum, eşitlik ve adalet taleplerinize sahip çıkarak şiddetin her türlüsüne, savaşa tacizlere, tecavüzlere, istismarlara ve katliamlara sessiz kalmayarak, yaşamın her alanını dönüştürme çabamızla bugün bir kez daha birilerinin bize bahsetmesini beklemeden haklarımızı almak için buradayız. Kadınların evlerinde ve her yerde güzel içinde olabilecekleri savaşsız, şiddetsiz günler umuduyla” dedi.
Basın açıklamasının ardından öldürülen kadınların hayat hikayelerinin bulunduğu bir slayt gösterimi gerçekleşti. Etkinlik dilek fenerlerinin toplu bir şekilde uçurulması ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.