Kadın sorunlarına, kadın bakışı…

Bu haber 04 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 882 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Kadınların yoksulluğu üzerine, buradan yazmaya ve duyarlılık oluşturmaya çalıştım..
Kadınlarımızın sorunları büyük…
Kadınlarımız; hem anne, hem çalışan, hem de kıt parayla evi geçindiren canbaz…
Aynı zamanda tam bir çilekeş.. Ve saymakla da bitmez.. Görmekle, umursamakla alakalı…
Kadınların sorunlarını görmeyi de istemek lazım…
Kadınlarımız çalışma yaşamında da olsa sıkıntıları var..
Doğum yapan annemiz, 40 gün sonra çalışmaya başlardı.. Şimdilerde süre biraz uzadı ama.. Anne doğum sonrası sıkıntılarıyla işe başlar ve bizlerde ‘bebeğinizi emzirin baskısı’ yapardık.
Devlet, anne sütü diyor ama ücretli izin süresini uzatmıyordu…
Çelişkilerle dolu projeler. Projelerin tüm ayakları birbirini desteklemelidir…
Bizim toplumda; kadınlarımızın sorunları sürekli büyümekte…
Kadınların sorunları çok boyutludur…
Bunlar, eğitim, sağlık, gelişim ve maddi kazanımlarıyla ilgili sorunları, eğer bu sorunlar çözümlendi mi, bu ülkenin sırtı yere gelmez…
Niçin mi derseniz ? Bu toplumda çocukları yetiştiren ve ona fazlaca kendi birikimini aktaran kadınlardır. Toplumun gizli mimarlarıdır kadınlarımız…
Kadınlarımız ne kadar eğitimli ve gelişmiş olursa; toplumsal gelişmemiz hızlı olacaktır…
Analar doğurur, büyütür, okutur. Yoksulluğu çeker.. Kaderin yazgısı mı derseniz? Değil, fakat biz de yazgı olmuş…
Kadın çalışır, bir erkekten daha güzel ve disiplinli çalışır.. Biz kadınların doğasında var anaçlık… Tam bir anaç tavuk gibiyiz… Hep toplayıcı ve kotarıcıyız… Çok boyutlu algılayan ve hep sistemli planlar yapan bir varlığız…
Dar zamanlarda, girdiğimiz mutfakta, kıt kaynaklarla harikalar yaratırız…
Yaptığımız alışverişlerde hep sistemli ve planlıyız… Çünkü algılama düzlemimiz farklı…
Bir koltukta birkaç karpuz taşırız…
Geminin kaptanlığı da en çok bize yakışır…
Beceri ve marifet kokusu var.. Biz kadınlarda..
Kısaca marifetliyiz ve harikayız…
Yukarıda belirtmeye çalıştığım; kadın bir erkekten daha fazla üretkendir, daha fazla çalışır ama toplumda kazanımları fazla olan yine erkektir. Erkeğin cebine daha fazla para girer.. Kadın emeği ucuzdur…
Kadınlar fiziksel güçsüzlüklerinden dolayımıdır nedir?.. Dünyada kadın emeği ucuz…
Birçok ailede kadınlar ve genç kızlar farklı uğraş alanlarında “el işi” yaparak geçimini sağlamaya çalışır ve buna ev eksenli çalışmalar diyoruz…
Her gün kullandığımız ve hep elimizin altında olan, kimi zaman bir masa örtüsü, kimi zaman örülmüş bir banyo sabunluğu veya boncuklu kolyeler bir atölyede değil de, kadınların evlerinde ürettikleri ürünler ev eksenli çalışmalardır..
Genellikle kadınların becerileriyle yapılan bu işler ev ekonomisine katkıyı amaçlar.
Çok düşük bir gelirin sağlandığı bu tür el işleri, özellikle başka hiçbir iş olanağı olmadığı için gelir elde edemeyen kadınlar için parasızlığa karşı bir geçim stratejisi, hatta erkeğin işsiz kalması durumunda da hanenin neredeyse temel mutfak gelirinin bu paradan sağlanmasını olanaklı kılan bir araç.
Buna ek olarak, özellikle kırsal kesimlerde daha geri bir konumda bulunan kadınların evde bir nebze olsun sözünün geçerliliğinin artmasını da sağlar.
Bu şekliyle evde üretim, kadınların kendi hesabına çalışarak kendi imkanlarıyla çevrelerine, biraz daha büyük ölçekle düşünüldüğünde, çarşı ve pazara yönelik gerçekleştirdikleri bir üretimdir.
Bu kadınların emeklerini örgütlemesinde aile içerisindeki konumları oldukça belirleyici oluyor. Kadınların emek piyasasına girmesinde hem aile içindeki konumları hem de toplumsal cinsiyet rolleri oldukça belirleyici oluyor.
Ben diyorum ki kadınlarımıza pozitif cinsiyet ayrımcılığı yapalım.. Kadınımızın emeğini değerli kılalım.. Kadınlarımızın ev eksenli çalışmalarında örgütlenmelerini destekleyelim..
Kadınların ekonomik durumlarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmek amacıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütleri kuralım.. Dar gelirli bölgelerde kadınlara ve çocuklara yönelik çalışmalar yapalım.
Kadınların bireysel ve toplumsal yaşamlarını iyileştirme çabalarını desteklemek, temel ihtiyaçları etrafında organize olarak kapasitelerini geliştirebilecekleri platformlar yaratmak ve çocukların erken çocuk eğitimi olanaklarından yararlanabilmelerini sağlamak üzere faaliyetlerini yürütelim…
Yerel kadın gruplarına yönelik bireysel ve kolektif kapasite geliştirme ve ekonomik güçlendirme programları uygulayalım ayrıca bu gruplara, Kadın ve Çocuk Merkezleri kurarak erken çocukluk eğitim hizmetleri sunmaları için destek verelim.
Kadınların ve çocukların sorunlarının çözümü öncelikli ülke politikalarımız olmalıdır.. Kadınlarını, çocuklarını ve yaşlısını değerli kılan, ülke politikası haline getirilmiş stratejisi ile hareket  etmek, toplumlarda gelişim ve refah ülkesi olmada etkendir..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.