Kadın girişimcilere sertifikaları dağıtıldı

Bu haber 27 Ekim 2017 - 1:17 'de eklendi ve 461 kez görüntülendi.

Tarımda Kadın çiftçilere yönelik tarımda kadın girişimcilerinin sayısını artırmak amacıyla girişimci ruha sahip kadına Girişimcilik Eğitimlerinin ardından katılımcılık belgelerini Muğla Valisi Esengül Civelek tarafından verildi.

Muhittin Direk

Tarımda Kadın çiftçilere yönelik tarımda kadın girişimcilerinin sayısını artırmak amacıyla girişimci ruha sahip kadına Girişimcilik Eğitimlerinin ardından katılımcılık belgelerini Muğla Valisi Esengül Civelek tarafından verildi.

‘Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında Muğla’da başlatılan eğitim çalışmalarına 50 kadın çiftçi katıldı. Katılımcılara 10 gün boyunca toplam 70 saat olmak üzere uygulamalı girişimcilik eğitimi verildi. Eğitimleri tamamlayan kadın çiftçilere Yenice Mahallesi’nde bulunan Yenice İlk Okulu çok amaçlı toplantı salonunda sertifikaları düzenlenen törenle dağıtıldı. Sertifika törenine Muğla Valisi Esengül Civelek, İş-Kur Müdürü İlyas Sarıyerli, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ş. Fırat Erkal, Yaraş tiyatro kadın çiftçi grubu, kooperatif kurucuları, girişimcilik eğitimi alan kadın çiftçiler, girişimcilik eğitimi almış projeyi hayata geçiren kadın çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ş. Fırat Erkal, “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Projesi Muğla’nın da içinde bulunduğu 8 ilde uygulamaya konuldu. İlimizde tarımda kadın girişimcilerinin sayısını arttırmak amacıyla girişimci ruha sahip 50 kadın çiftçiye 70 saat ve 10 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verildi. Katılımcılar eğitimlerden elde ettikleri projeleri proje pazarında sundular. Bu çalışmalar sonucunda 10 kadın çiftçi projesini hayata geçirdi. Türkiye’de en fazla projesini hayata geçiren il Muğla oldu. Ben kadınlarımızın tarlada işçi olarak değil, birer patron olarak görmek istiyorum” dedi.

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Projesine katılarak kendi işini kuran Harika Durgut, “Girişimcilik projesi kapsamına katılarak kendi işimin patronu oldum. Bu projelerin desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Daha sonra söz alan Muğla Valisi Esengül Civelek, “Alın teriniz, el emeğiniz kutsaldır, geleceğimizin teminatıdır. Bugüne kadar gösterdiğiniz gayretin artarak devam etmesini umuyorum. Devletimiz her zaman yanınızdadır, alın teriniz emanetimizdir. İnanıyorum ki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bu destekleri arttıracak, çiftçi kadınlarımızın emeğini ekonomiye kazandıracaktır” diye konuştu.

Yaraş Tiyatro Grubu’nun gösterisinin ardından tarımda kadın girişimciliğine katılanların sertifikaları Muğla Valisi Esengül Civelek ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ş.Fırat Erkal tarafından dağıtıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.