Kadın Dostu İl olamadık, Kadın Dostu Hastane olabiliriz ..

Bu haber 26 Temmuz 2013 - 9:42 'de eklendi ve 995 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Şimdiler de başka mecralardayım.
Bakanlığımızın projeleri için yaptığı çalışmaları yakından takip edemiyorum.
Geçmişte İl Sağlık Müdürlüğü AÇS çalışırken Ana ve Çocuk Sağlığı Hizmetleri kutsallarım arasında idi. Gönülden hizmet ederek bu projelerin toplulumuza yaratacağı pozitif değerler için uğraşırdım..
İlimiz kadın dostu il değil,
İlimiz çocuk dostu il değil.
İlimiz eczane dostu il değil.
İlimiz çevre dostu mu? Şüpheliyim bu konuda..
Fakat Bebek Dostu bir il…… Bebek dostu il olmayı AÇS Şübesinde çalışırken sağlamıştık.. Sonrasında kriterleri sağladıkça ilerleyeceğimiz yollar vardı ve altın bebek dostu il’e giden yolda ilerlememiz gerekli idi. Belki önümüzdeki günlerde gerekli çalışmalar yapılır ve hep beraber ilimizin bu ünvanı alışını görebiliriz..
Bakanlığımız Anne Dostu Hastane uygulamasına yönelik çalışmalar başlattı..
Bu çalışma çok anlamlı bir çalışma.. Bebeklerimiz ve gebe annelerimiz çok değerli. Onların sağlığını korumamız, gelişmiş ülke kriterleri olarak gösterilen, sağlık kritelerini sağlamamız ve ülkemizin de sağlık yönünden üstün bir ülke olduğunu göstermemiz açısında önemli..
Buna göre gebelerin normal ve müdahalesiz doğum yapabilmesi için gerekli tedbirler hastane tarafından önceden alınacak ve sağlık ekibinin eğitimler alması sağlanacak. Sağlık Bakanlığı’nın konuya ilişkin istedikleri..
Gebenin mahremiyetine daha çok önem verilecek
Anne Dostu Hastane uygulaması ile mahremiyete daha çok önem verilecek ve gebeler kendilerini ev ortamında hissedebilecekler. Gebeye fiziksel ve duygusal birebir destek verilecek, anne adayı istediği birini doğumu sırasında yanında bulundurabilecek. Gebe yiyip içmeye devam edebilecek, istediği pozisyonda yatabilecek, odada rahatça yürüyebilecek ve hareket edebilecek.
Hastanelerin birçoğunda doğum öncesinde rutin olarak uygulanan tıraş, lavman, suyun erken açılması, sık vaginal muayene, idrar sondası gibi uygulamalar her gebeye değil, sadece ihtiyaç halinde uygulanacak. Doğum öncesinde ve doğum sırasında gebeyi rahatsız edebilecek tüm uygulamalardan kaçınılacak.
Doğum yaptıran sağlık kurumları 24 saat açık olacak..
Kriterlerde; doğum hizmeti veren sağlık kurumlarının 7 gün 24 saat hizmet verebilen, anne ve bebek ihtiyaçlarına göre düzenlenen ünitelerden oluşması isteniyor ve Bebek Dostu Hastane kriterlerine uyma zorunluluğu getiriliyor. Hastanelerin sezaryen sayılarının kabul edilebilir maksimum seviyeyi aşmaması, doğumlara ilişkin istatistiksel verilerinin internet ortamında yayınlanarak, tüm kurumların ve vatandaşların erişimine açık tutulması isteniyor. Ayrıntılı 10 maddeden oluşan Anne Dostu Hastane Kriterlerinin ana başlıkları şöyle:
Anne Dostu Hastane Kriterleri
1. Anne adayının güvenli, kaliteli gebelik ve doğum hizmeti alması tabii haktır.
2. Verilen hizmet, gebelik öncesi danışmanlık doğum öncesi ve sonrası bakım ve danışmanlık hizmetlerini kapsamalıdır.
3. Kurumlarda poliklinik, eğitim, danışmanlık ve doğum hizmeti verilen ortamlar standartlara uygun hazırlanmalıdır.
4. Mahremiyet beklentileri itina ile karşılanmalı, hijyen ve konfor standartları yüksek tutulmalıdır.
5. Kanıta dayalı olmayan müdahaleler rutin olarak uygulanmamalıdır.
6. Hizmet sunumu için gerekli olan insan kaynakları ve lojistik destek optimum düzeyde olmalıdır.
7. Acil obstetrik durumlarda sevk kriterlerine uyulmalıdır.
8. Doğum hizmeti anne ve bebek odaklı olmalıdır.
9. Hizmet sunanların bilgi ve beceri kapasitesini güçlendirmeye yönelik aktiviteler planlanmalı ve uygulanmalıdır.
10. İstatistiksel analizler yapılmalı, çıktıları değerlendirilmelidir.
Kamu ve özel tüm hastanelerde hayata geçirilmesi planlanan ve bu kriterler ile normal doğum sayılarında artışın yanı sıra, müdahaleli doğum ve sezaryen ameliyatı sayılarının da azaltılması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.