Kadın cinayetleri, Muğla’da protesto edildi

Bu haber 08 Nisan 2014 - 20:09 'de eklendi ve 783 kez görüntülendi.

kariakadin6156165165Muğla’da, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, kadın cinayetlerini protesto etti.

Kadir Tamer

Muğla Adliyesi önünde toplanan platform üyeleri, “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Kızımın Hesabını soruyorum” şeklinde slogan attı.

Platform üyesi Burcu Kurnaz, kadınların öldürülmediği, insanca yaşayabildiği günler gelene kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Boşanmak istediği kocası tarafından 13 Eylül’de öldürülen Sedef Berberoğlu’na adalet için toplandıklarını ifade eden Kurnaz, şöyle konuştu:

“Sedef kardeşimiz defalarca canını kurtarmaya çalıştı ama altıncı denemede kocası tarafından öldürüldü. Sedef, defalarca polise ve savcılığa şikayette bulundu. Hakkında koruma kararı çıkarılan Sedef kardeşimiz, korunamadığı için öldürüldü. Katil, Sedef kardeşimizle o an yanında bulunan Abdullah Tekin’i de katletti.”

Kurnaz, sadece mart ayında 24 kadının öldürüldüğüne işaret ederek, “24 kadının yarısı kocaları tarafından öldürüldü. Mart ayında öldürülen kadınların yüzde 12’si öldürülmeden önce koruma talep ettikleri halde hayatlarını kaybetti. Yine mart ayında aynı gün içinde hem İstanbul’da hem de Elazığ’da adliyede iki kadın kardeşimizi kaybettik” diye konuştu.

Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan ise gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, damadının altıncı denemesinde kızını öldürdüğünü söyledi.

Damadının daha önce de kendisine ve kızına şiddet uyguladığını anlatan Kan, katile en ağır ceza verilmesini istediklerini dile getirdi.

Protestoya öldürülen Sedef Berberoğlu’nun yakınları ile platformun İzmir ve Aydın’dan gelen temsilcileri, Emekçi Hareket Partili Kadınlar, Ege 78’liler Derneği, Karya Kadın Derneği üyeleri de katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.