Kadın cinayetleri, Muğla’da protesto edildi « Hamle Gazetesi

Kadın cinayetleri, Muğla’da protesto edildi

Bu haber 25 Haziran 2014 - 0:55 'de eklendi ve 630 kez görüntülendi.

kadincinayetleriMuğla’da geçtiğimiz yıl kocası tarafından öldürülen Sedef Berberoğlu’nun duruşmasına Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.  Duruşma öncesi Muğla Adliyesi önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, kadın cinayetlerini protesto etti.

Kadir Tamer

Muğla’da geçtiğimiz yıl boşanmak üzere olduğu eşi tarafından öldürülen Sedef Berberoğlu’nun duruşmasına Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşma öncesi Muğla Adliyesi önünde toplanan platform üyeleri, kadın cinayetlerini protesto ederek “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Kızımın hesabını soruyorum”, “Ek maddede önerimiz kabul edilirse ağırlaştırılmış müebbet yasalaşacak” şeklinde slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Platform üyesi Gülender Tan, kadınların öldürülmediği, insanca yaşayabildiği günler gelene kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Boşanmak istediği kocası tarafından 13 Eylül’de öldürülen Sedef Berberoğlu’na adalet için toplandıklarını ifade eden Tan, şöyle konuştu:

“Sedef kardeşimiz defalarca canını kurtarmaya çalıştı ama altıncı denemede kocası tarafından öldürüldü. Sedef, defalarca polise ve savcılığa şikayette bulundu. Hakkında koruma kararı çıkarılan Sedef kardeşimiz, korunamadığı için öldürüldü. Katil, Sedef kardeşimizle o an yanında bulunan Abdullah Tekin’i de katletti. Kadın cinayetlerini durdurmak için meclise sunduğumuz Ceza Kanununa ek madde önerimiz dikkate alınmalı, kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, yani en caydırıcı ceza yasalaşmalıdır. Kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmasını sağlayana dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Anayasa Mahkemesi sürecinde de yargı paketinin takipçisi olacak ve kadın cinayetlerinde ağır cezayı kazanacağız.”

Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan ise gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, “Kızımın hesabını soruyorum, damadıma en ağır cezanın verilmesini istiyorum” dedi.

Protestoya, öldürülen Sedef Berberoğlu’nun yakınları, platformun İzmir ve Aydın’dan gelen temsilcileri ile çeşitli kadın derneği üyeleri katıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.