Kadın çiftçi güçlendirilecek

Bu haber 01 Nisan 2015 - 0:08 'de eklendi ve 608 kez görüntülendi.

kadinciftci965454654Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi’ kapsamında ‘Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi’ konulu eğitim programı Marmaris’te bir otelde düzenlenen törende tanıtıldı.

Haber Merkezi

İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile 50 kadın çiftçiye istihdama yönelik 10 günde 70 saat uygulamalı girişimcilik eğitimleri verildi.

Törene Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, Vali, Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, şube müdürleri ile kadın çiftçiler katıldı.

Proje hakkında katılımcılara bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli Selma Erez, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerin hayata geçirilmesinde etkinliklerini arttırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla bu projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Proje kapsamında bakanlık tarafından belirlenen 8 ilden birinin Muğla olduğunu aktaran Erez, Muğla’nın 12 ilçesinden tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir, bulunduğu çevreye öncülük eden ve rol model olabilecek 50 kadın çiftçiye eğitim verildiğini sözlerine ekledi.

Projenin tanıtımından sonra yaptığı konuşmada günümüzde kadınların sadece ev işi yapmadığını üreterek ekonomiye katkı sağladığına dikkat çeken Vali Çiçek, “Ülke olarak iyi yerlere geliyoruz. Bende artık her şeyi yapabilirim diyen girişimci, üreten kadınlarımız var.

Muğla’da sizler gibi cesaretli kadınların olması, tarım alanında bende varım demeleri beni heyecanlandırıyor” dedi.

Allah’ın Muğla’ya doğa, toprak, iklim ve zeki insanlar bahşettiğini söyleyen Vali Çiçek, “Bunu iyi bir şekilde kullanmamız gerekiyor. İşi küçümsemeden, insanımıza inanacağız güveneceğiz. Eğer bunu başarırsak o zaman her şey olur. Muğla’da yakın zamanda tarıma dayalı üretim yapan iş kadınlarımız ortaya çıkacak. Böylece kalkınmayı sağlayacağız” diye konuştu.

Eğitime katılan kadınlara ve eğitimin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Çiçek, kadın çiftçilere bu eğitim sonucunda kadın çiftçilerin altın bilezik taktığını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.