Kadın Çiçektir, Vazoya Koyun!

Bu haber 07 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.624 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ne zaman seçimler gündeme gelse… Ne zaman partilerin kongreleri gündeme gelse… Partilerin sağı, solu fark etmez, kadınlar el üstünde tutulur: Onlar baş tacımız…

Kadınlarımız bir türlü Nazım Hikmet’in şiirlerinden çıkıp gelemediler.

Bazı partiler kotalar bile koydu, ama bir türlü gelemediler. Yoksa gelmek istemiyorlar mı?

Galiba büyük bir iki yüzlülük içindeyiz.

Yoksa Nazım Hikmet’in şiirlerinden sadece “Anamız, avradımız, yarimiz…” dizesi mi kalırdı ezberlerimizde?

Nazım’ın şiirlerinde politik kadın yokmuş gibi!

xx        xx        xx

Yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.

Siyasi partiler, belediye başkanı adayları bu günden mesajlarını yayınlamaya başlayacaklar;

Onlar baş tacımız…

Hep başlarına taç edip gezdiriyorlar. Ya indirin bir oradan. Belki belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği koltuğuna oturanları da çıkar!

xx        xx        xx

Seçimlere kaç gün kaldı bilmiyorum. Ey kadın seçmenler şöyle bir belediye başkanı adaylarının meclis üyesi listelerine baktınız mı? Baktınız da, orada seçilebilir yerde bir hemcinsinizi görüp kıskançlık mı duydunuz, yoksa göremediniz de “Allah kahretsin” mi dediniz?

CHP’nin, dolayısıyla sosyal demokrasinin kalesi Muğla’da 13 ilçenin birinde bile bir kadın belediye başkanı adayı yok?

Neden?

Muğla’da CHP’ye bir kadın ilçe belediye başkanı adayı, hatta kadın Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı yakışmaz mıydı? “Muğla’da kazık diksek seçim alırız” anlayışı var. Erkekten kazık çıkıyor da, kadından çıkmıyor mu?!!

xx        xx        xx

Muğla artık Büyükşehir… 30 Mart’ta İl Genel Meclisi tarihe karışıyor.

Muğla İl Genel Meclisi neredeyse 100 yıllık. Yüz yıla yüzde 10’u bile çok görmüşüz! Muğla gibi bir yerde 100 yılda 3 kadın il genel meclisi üyemiz oldu: ANAP’tan Eczacı Sema Alagöz, Doğru Yol Partisi’nden (DYP), Adalet Partisi’nden de diyebiliriz Av. Esin Altaş ve CHP’den Av. Sevinç Göçügenci

Büyükşehir Yasası ile İl Genel Meclisi’nin yerini Büyükşehir Belediye Meclisi alıyor.

1 Nisan 2014’te Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kadın meclis üyesi olacak mı?

Galiba bir tane olacak! O da Menteşe Belediyesi’nden MHP’li Başkan Adayı Osman Can Yenice’nin meclis listesinden Şehir Plancısı Aylin Ergen olacak…

Tarihe geçecek. Peki, Muğla tarihe nasıl geçecek?

xx        xx        xx

Bu yazımı kaleme alırken, hiç değilse yüzde 33’lük kadın kotası zorunluluğundan belediye meclis üyesi listelerinde kadınlarımıza seçilebilir yerlerde yer vermişler ve hiç değilse kotayı gerçekleştirmişlerdir umuduyla CHP’nin belediye meclis üyesi listelerine göz attım.

CHP Muğla İl Merkezi Menteşe’de 2’si seçilebilir sırada 5 kadına yer vermiş: Leyla Ersöz (7), Necla Özkan (14), Rana Bozkurt (17), Filiz Tursun (20), Çiğdem Başarır (22).

CHP Muğla genelinde listelerinde en çok kadın adaya yer veren parti, ama nasıl becerdilerse kadınlarımıza listenin sonunda yer vermişler. Ama şansları yok!

Kadın aday yönünden rekor Bodrum’da… CHP’nin Bodrum listesinde 9 kadına yer verilmiş. Neredeyse yarı yarıya, ama seçilebilir yerde 3 isim var. Sıralama şöyle: Seval Aktaş (7), Funda Akçalı (8), Özlem Baysal (15), Naciye Tanrıkulu (16), Nurten Çakıcı Bıçak (18), Miyase Hakalan (25), Başak Yalçınkaya (26), Emine Yenilemez (27), Keziban Gözde (28).

Kontenjanda Gülşen Gökçe’ye yer verilen Milas’ta ikisi seçilebilir yerde (5 ve 7) 9 kadına yer verirken, kalanlara 13, 16, 17, 20, 22, 24 ve 25’nci sırada yer verilmiş.

Marmaris’te de biri kontenjanda, 3’ü seçilebilir yerde 7 kadına yer verilirken (7, 12, 14, 16, 20, 22); Fethiye’de seçilebilir yerde bir kadına yer verilmiş. Sıralama 4, 18, 20, 22, 23 şeklinde olmuş.

xx        xx        xx

AK Parti eh işte… Menteşe’de belediye başkanı aday adayı Vildan Şahin’i kontenjana alan AK Parti’de seçilebilir yerde Av. Özlem Dural 5’nci, Av. Emine Dalkılıçaslan 8’nci sırada yer alırken, 2 kadın adaya da 14 ve 16’nci sıralarda yer verilmiş.

Bodrum’da 3’ü seçilebilir yerde 3, 7, 11, 18, 19’ncu sıralarda 5 kadın adaya yer verilirken, Milas’ta 2’si seçilebilir yerde olmak üzere 4, 14, 18, 22, 23, 24, 25 şeklinde sıralama yapılmış. Marmaris şaşırtıcı şekilde ikisi seçilebilir yerde olmak üzere koca listede 3 kadına yer verirken, Fethiye’de de 2’si seçilebilir yerde 4 kadına yer verilebilmiş.

xx        xx        xx

MHP’yi ise hiç sormayın. Menteşe’de ikisi seçilebilir yerde listede 3 kadın yer alırken, Fethiye’de birisi seçilebilir yerde 5 kadın adaya yer verilmiş. Bodrum’da ikisi seçilebilir yerde 4 kadın yer alırken, Milas’ta biri seçilebilir yerde 3 kadın, Marmaris’te 3’ü seçilebilir yerde 5 kadın yer almış.

MHP listelerinde az kadına yer verilmiş, ama hiç değilse seçilebilir yerlerde kadın görüyoruz!

Bir de DP’nin (Demokrat Parti) seçim alabileceği en garanti ilçe görünen Fethiye’de DP Adayı Behçet Saatçı’nın listesine baktım. Başkan Saatçı’da listesinde az kadına yer vermiş. 5 kişi… Ama hiç değilse birisi kontenjandan 3 kadın seçilebilir yerde yer almış. DP’nin iddiası olan Marmaris’teki Adayı Mustafa Karacan da 3’ü seçilebilir yerde 4 kadın adaya yer vermiş.

xx        xx        xx

Tablo bu…

Bakmayın siz Rahmetli Duygu Asena’nın “Kadının Adı Yok” kitabına. Muğla’da kadının adı var. Ama cismi yok!

100 yıllık Cumhuriyet’in en aydın illerinden biri Muğla’da bile hala “erkek siyaset” yapılıyor. Sağlı sollu kadınların “vitrin” ve “aksesuar” olduğu Muğla’da kadınlarımız hale seçimlerde evlere girebilmenin pasaportu olarak görülüyor, o kadar…

Hala bilmeyenler veya yanlış bilenler var. Büyükşehir Belediye Meclisi ilçe belediyelerinin öne çıkan meclis üyelerinden oluşuyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ilçeler nüfus ve partinin aldığı oy oranına göre meclis üyesi gönderiyor. O meclis üyesi hem ilçenin hem de Büyükşehir’in meclis üyesi oluyor. Büyükşehir’i alan partinin ilçe belediye başkanları da otomatikman büyükşehir belediye meclisi üyesi oluyor.

xx        xx        xx

Büyükşehir’in 50 meclis üyesi olacak. Nüfuslarına göre ilçeler büyükşehre: Bodrum 6, Fethiye 6, Milas 6, Marmaris 5, Menteşe 5, Yatağan 3, Ula 3, Ortaca 3, Seydikemer 3,

Köyceğiz 3, Dalaman 3, Datça 2 ve Kavaklıdere 2 meclis üyesi gönderiyor.

Menteşe’yi örnek alırsak; CHP’nin 5 kontenjanı kullanabilmesi için 25 meclis üyeliğinin tamamını kazanması gerekiyor.

Varsayın CHP bunu başardı, ilk beşte kadın yok! Çünkü ilk 5 de kadın yok!

Menteşe’de ve öteki ilçelerde hiçbir partinin seçimi kazansa da kontenjanın tamamını kullanma şansı yok. Çünkü hiçbir partinin meclisin tamamını kazanma şansı yok!

Bu durumda Menteşe’de 2 CHP, 2 AK Parti, 1 MHP veya 3 CHP, 1 AK Parti, 1 MHP ya da 3 AK Parti, 1 MHP, 1 CHP olursa Büyükşehir de tek bir kadın üye olmayacak.

Eğer 2 CHP, 2 MHP, 1 AK Parti veya 3 MHP, 1 CHP, 1 AK Parti olursa o zaman Büyükşehir’de bir kadın temsilci; o da MHP’li Aylin Ergen olabilecek.

Çünkü öteki ilçelerimizin hiç birinde bu dağılıma göre aynı zamanda büyükşehre seçilebilir yerde kadınımız yok!

Kadınlarımıza ve aydınlık Muğla’ya hayırlı olsun!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ömer KAVAS 07 Mart 2014 / 04:29

ÖZCAN, BAK GÜZEL BİR ŞEY BAŞLATTIK GALİBA,
KİŞİLER DİĞER SİTELERDEKİ GİBİ YAZININ ALTINA BOL KÜFÜRLÜ, İŞKEMBEİ KÜBRADAN YAZI YAZMAK YERİNE BAZI SORUNLARI MEDENİ ÖLÇÜDE YAZMAYA BAŞLADILAR.
BUNU, HER KESİM AÇISINDAN BAŞARDIN İSE SENİ KUTLARIM.
……….
Bir Çocuk doğduğunda; “Yaşlanınca bize bakar”
2. Çocuk olduğunda “Biri bakmazsa, diğeri bakar” sözlerini ailelerden veya çevresinden duymayan var mıdır? Bilmiyorum.
Artık günümüzde de 5 Çocuktan biri kesinlikle bakar, dendiği bir ortamda;
Bazı Ailelerde yaşlılık maaşı olmasa birçok yaşlının bakılmayacağını, Hali vakti yerinde olan bazı Ailelerde MİRASI için önünde el pençe durulan, sonra da arkasından kavga edilen hikayeleri bilmeyen var mı?
Yatak Odamdaki PUL koleksiyonumu göstereyim diye GERÇEK NİYETLERİN GİZLENDİĞİ bol gazozlu film sahnelerini bilmeyen var mı?
Bazılarının da bunu fırsat bilerek, karşı cinsi parmağında oynattığını bilmeyen var mı?
SONRA HER 8 MARTTA KADINLARIMIZ……!!!!

KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM BEYLER.

KADINLAR HAKLARINI ALMAYI BİLMELİLER.
EVLENİNCE KOOOCAM İSTEMEZSE ÇALIŞMAM DİYEN ANLAYIŞ DEVAM ETTİKÇE,
DAHA ÇOK KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLARIZ BÖYLE KOFDİDEN…!!!
ÜÇ MAYMUNU OYNAMAYA DEVAM EDERİZ.
GEÇELİM BUNLARI BEYLER.
DAHA HALA;
KADININ ERKEĞİN İKİ ADIM ARKASINDAN, ERKEĞİN TOPUKLARINA BAKARAK YÜRÜMESİ GEREKTİĞİNİN ÖZGÜRLÜK-DEMOKRASİ OLDUĞUNU felsefi olarak SAVUNAN BİR İKTİDARA,
BAZI ÇANAK-KEMİK YALAYICI-ÇIKARCI SOLCU KALINTILARININ, BU FELSEFEYE SAHİP EGEMEN GÜÇLERE PAYANDA OLDUĞU (Birinin de adı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçti), SÖZÜMONA SOLCULARIN OLDUĞU ÜLKEDE, HANGİ KADIN HAKKINDAN BAHSEDİYORUZ ANLAMADIM.
Sadece şunu bir gün için istiyorum.
Kadın Erkek herkes, geçmişini sessizce şöyle bir değerlendirsin, sorgulasın, ben geçmişimde nasıl hatalar yaptım diye düşünsün ve bir daha aynı hataları yapmamaya çalışsın YETER.
………
8 MART’A DAHA BİR GÜN VAR.
AMA BEN BUGÜN BİR YAŞ DAHA YAŞLANDIM. 35 İ KAÇ ADIM GEÇTİM HATIRLAMIYORUM.
ESKİDEN 24.00 DEN İTİBAREN TELEFON-MESAJ GELİRDİ, ŞİMDİ DÖRT GÖZLE TELEFONUMA BAKIYORUM, ÇIT YOK.
Özcan SANA KONTÖR PARANI VERSEM, BANA BİR YAŞLANMA MESAJI ÇEKEBİLİR MİSİN?
AMA NERDEEEE O ESKİ GÜNLEEEEER…..!!!!
………
Özcan,
Bak dün Sayın Ali ACAR dan Büyükşehir Genel Sekreterliği teklifi aldım.
Duuuurrrrr hemen gülme.
Yazıyı okuyunca beni karşına koyup, köşende daha önce RUHSATSIZ İNŞAATLA ilgili yazıların AKLINA GELMİŞTİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
Masanın-Bilgisayarının arkasından bakarak PİS PİS güldüğünü görür gibiyim.
Bende senin O halini görünce KAHKAHADAN MAHALLEYİ ÇINLATTIM.

Benim Marmaris’ den sadece Ali ACAR diye bir Belediye Başkanını ismen tanıyorum. Bir cenaze esnasında öylesine bir tokalaşmışlığım var.
“—İsim önemli değil, Sayın Ali ACAR’ın “BUUU Ömer KAVAS’a Genel Sekreterlik teklifi için teşekkür ediyorum—”
Yazıyı yazan kim, bilmiyorum.
Ama yazılarımı okuduğunu söylediğine göre;
BİR RÜYAMI GEÇEN GÜNLERDE ANLATMIŞTIM.
O RÜYANIN GERÇEK AKTÖRLERİ, Ömer KAVAS İSMİNİ ÇOK İYİ HATIRLARLAR, (İsim gerçektir). ONUN İÇİN KAHKAHA ATIYORUM.
Onlar,
Ömer KAVAS’ın;
…AL GÜLÜM VER GÜLÜMCÜ OLMAYACAĞINI,
…KAPI ARKASI PAZARLIĞI YAPMAYACAĞINI,
…BİR MECLİS ÜYELİĞİ İÇİN, LOKANTA KÖŞELERİNDE KENDİNİ, PARTİYİ VE DEĞERLERİNİ RAKI MEZESİ YAPMAYACAĞINI,
…AYLIK 3-4 BİN LİRALIK (milyarlık) BÜYÜKŞEHİR MECLİS OTURUM PARASI İÇİN, BİR BAŞKASININ KOOPERATİF PARASINI KENDİ İŞLERİ-ÇIKARI İÇİN KULLANDIĞI GİBİ, PARTİYİ KENDİ ÇIKARLARI İÇİN KULLANMAYACAĞINI,
…KENDİ MAKAM MEVKİSİNİ KULLANARAK, KENDİNE KAÇAK KAT YAPMAYACAĞINI,
…FIRILDAK OLMADIĞINI,
…OTEL ODALARINDA İHALE KOTARMAYACAĞINI,


ÇOK İYİ BİLİRLER.
AYRICA Ömer KAVAS O İŞLERİ YAPAMAZ, BECEREMEZ.

KENDİME GELİNCE;
BİLDİĞİM KONULARDA MÜTEVAZİ OLMAM,
“””…Ali ACAR…””” GİBİ ANLAMA KAPASİTESİ OLAN KİŞİLERLE ÇALIŞILIR.
AMA O KAPASİTEYE SAHİP OLMAYAN KİMSELERLE ÇALIŞILMAZ.

AYRICA BU KADAR ÇOK YAZI YAZINCA,
HANİ DERLER YA “GELİN-GÜVEY HİKAYESİ…”

……….
Ali ACAR isminden dolayı daha sonra,
MARMARİS İÇİN,
1- ………. SU DAMLASI,
2- ………. SU ADA,
3- ………. … …… TERASLARI,


İSMİNDEKİ BAZI PROJELERİMİZİ YAYINLAYACAĞIZ,
KARARLI OLUP UYGULANMASI HALİNDE;
BIRAK “…Genel SEKRETERLİĞİ…”
Marmaris Belediyesinin çay oçağında bir aylığına gönüllü ÇAYCILIK bile yaparım hani….

Yine Çok oldu ÖZCAN, Sayın NİZAMOĞLU yarın kapının önüne koyarsa seni hiç şaşırma!!! Yeni elemanı hazır….!!!
“HADDİMİZİ BİLİRİZ” GÜNAYDIN SABAH OLDU.

betül kayalı 07 Mart 2014 / 08:35

körsünüz Özcan bey
HDP diye bir parti var Büyükşehir adayı ve 3 ilçe adayı kadın ayrıca belediye meclisinde fermuar var sistemi var adayların %50 si kadın

Aylin Argen 07 Mart 2014 / 21:32

Özcan bey düşünceleriniz için teşekkür ediyorum. Partim Milliyetçi Hareket Partisi’ne ve Menteşe Belediyesi Başkan Adayımız Sayın Osman Can Yenice’ye bugüne kadar bana verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Umarım önümüzdeki seçimlerin vatanımıza milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum.