Kadın Azmağı çamura döndü

Bu haber 24 Mart 2015 - 0:03 'de eklendi ve 1.373 kez görüntülendi.

azmak Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı sakin kent unvanına sahip Akyaka Mahallesi’nde bulunan ‘Kadın Azmağı’ bir otel inşaatından geldiği iddia edilen çamurlu su nedeniyle kahverengi renge büründü. Çamurlu su nedeni ile Kadın Azmağı’nın son halini gören ve bölgede Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde sahil temizliği yapan TEMA üyeleri duruma tepki gösterdiler.

İlkay Yıldız

TEMA Muğla İl Temsilciliği, TEMA Vakfı Marmaris üyeleri Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı

Sakin kent unvanına sahip Akyaka Mahallesi’nde ‘Dünya Su Günü’ nedeniyle bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlik çerçevesinde Akyaka Mahallesi’nde ’Su Yoksa Hayat da Yok’ pankartı ve çeşitli dövizler taşıyarak plaj bölgesine kadar bir yürüyüş düzenlediler. Burada MABOLLA Tiyatro Atölyesinin düzenlediği ‘Doğama Dokunma’ isimli kısa gösteriyi izleyen grup üyeleri daha sonra kıyı temizliği yaptılar. Kadın Azmağı kenarında çevre temizliği yapan çevreciler daha sonra teknelere binerek, azmak boyunca incelemelerde bulundular.

Gördükleri manzara şoke etti

Çevrecilerin bölgede bulundukları sırada berrak suyu ile tanınan Kadın Azmağı’nın birden çamurla kaplanması herkesi şoke etti. Kadın Azmağı’nın kahverengi renge dönmeye başlayınca yapılan araştırmanın ardından olayın sebebi belli oldu. Kadın Azmağı’nın hemen yakının da bulunan ve bir otele ait devam eden inşaat çalışmaları nedeni ile çamurlu suyun bu bölgeden azmağa ulaştığını tespit eden TEMA üyeleri durumu Ula Belediyesi’ne bildirdiler. İhbarın ardından bölgeye gelen zabıta görevlisinden bilgi alan üyeler, zabıtadan tutanak tutulmasını istedi. Zabıta görevlisi ise burada yapılan işleme belediye olarak daha önce tutanak tuttuklarını ancak bölgenin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetki sınırları içerisinde bulunmasından dolayı durumu İl Müdürlüğü’ne yazı ile bildirmek dışında bir yaptırımlarının mümkün olmadığını söyledi.

Çevreciler sert tepki gösterdiler

Zabıta memurlarından aldıkları bilginin ardından çalışmaları devam eden otel inşaatı önünde toplanarak yaptıkları basın açıklaması ile yaşananları protesto ettiler.

Otel inşaatının önünde toplanan grup üyeleri adına basın açıklamasını TEMA Vakfı Muğla İl Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Sergender Sezer yaptı. Akyaka’nın önemli bir sulak alan olması nedeni ile Dünya Su Günü etkinliği bu bölgede yapmayı tercih ettiklerini söyleyen Sezer, Akyaka’nın ormanları, denizi, doğası, mimarisi ile önemli bir bölge olduğunun kaydetti.
Bulundukları alanda vahşice bir kirletmenin söz konusu olduğunu söyleyen Sergende Sezer, “Biraz önce hepiniz gördünüz azmak resmen kahverengi akıyor. Burası çok hassas bir eko sistem, hiç bir şekilde kirletilmemesi gerekiyor. Vahşice diyoruz çünkü inşaatlar vahşice yapılıyor, dökülen beton ve kimyasallar sürekli olarak yer altı sularını kirletiyor” dedi.

Sezer konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünya Su Günü etkinliği bir hafta boyunca Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Makedonya ve İtalya ile eş zamanlı olarak yapılıyor. Gelecek 50 yılda en önemli konu su olacak ve insanlar susuzluktan dolayı insanlar kitlesel olarak göç edecek ve belki de su, çok büyük savaşlara sebep olacaktır. O yüzden suyu ve sulak alanları korumamız gerekiyor. Şu anda bulunduğumuz alan katledilen bir alan, maalesef hükümetimiz aldığı kararlarla koruma işlevini yerel yönetimlerden aldı. Bu yüzden belediye burada tutanak tutmanın dışında hiç bir şey yapamıyor. Daha fazla rant olduğu için bu kıyılar MUÇEV’e devredildi, onlar da istedikleri gibi satıyorlar. ÖÇK burada hiç bir şekilde diğer canlıları düşünmeden, izinler veriyor ve hiç bir şekilde de takip etmiyor, korumuyor.”

Açıklamanın ardından çevreciler otel inşaatı önünden olaysız bir şekilde dağıldılar.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.