Kadın Azmağı büyülüyor

Bu haber 15 Ağustos 2014 - 0:51 'de eklendi ve 981 kez görüntülendi.

azmakkMuğla’nın eşsiz tatil noktalarından biri olan Akyaka Mahallesi birçok tatil alternatifini ziyaretçilerine sunuyor. Akyaka’nın hemen yanı başından kaynak su şeklinde çıkan ve yaklaşık 2 kilometrelik bir güzergah oluşturarak denize dökülen doğal bir nehir şeklindeki Kadın Azmağı’nda son dönemlerde sayısı artan tekne turları tatilcilerden büyük ilgi görüyor.

İlkay Yıldız

Yeşilin her tonunun görülebildiği, tekne turlarıyla birlikte kano sporunun da yapıldığı, kenarında ziyaretçilerin yüzdüğü, ördeklerin sürüler halinde dolaştığı, balıkların üreme alanı gibi bünyesinde birçok özelliği barındıran Kadın Azmağı’nda tekne turu yapmak tatilcileri büyülüyor. Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akkaya Mahallesi’nde bulunan doğa harikası Kadın Azmağı’nda ki tekne turları çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

Gökova Körfezi’nde denizden içeriye doğru 1,5 kilometre uzunluğundaki doğa harikası dereyi teknelerle gezen turistler, değişik bitki ve hayvan türlerini görme fırsatı yakalıyor. Türkiye’de çok az yerde yaşayan benekli tatlı su kaplumbağası ile nesli tükenmek üzere olduğu için koruma altına alınmış su samuru ve su tavuğuna ev sahipliği yapan Kadın Azmağı, eşsiz güzelliğiyle görenleri adeta büyülüyor. Birbirlerine yakın yüzlerce tatlı su kaynağından oluşan Kadın Azmağı, bir ana kolun yanı sıra Gökova Sazlığı’na doğru uzanan birçok yan kola da sahip. Yan kolların bazı bölümlerinde ise sazlıkların oluşturduğu tüneller bulunuyor. Denize yakın olmasına karşın berrak, derin ve yüksek debili akan derede yetişen tatlı su bitkilerinin boyları ise bazen dört-beş metreyi buluyor.

Tekne turlarında neler yapılıyor

Akyaka Azmak başında tekne turu yapmak isteyenlere ilk olarak tekneciler tarafından karşılıyor. Tekne turu ve Azmak hakkında isteyenlere kısa bir bilgi veriliyor. Yaklaşık 10-15 kişilik teknelerle Azmak turuna çıkılıyor. Sakartepe manzaralı yolculuk ahşap kemerli köprünün altından eşsiz manzarayla devam ediyor. Tekne tununa katılan tatilciler bu güzellikleri fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla kaydediyor. Kano yapan ve söğüt altında serinlemek için Azmağa giren tatilcilerin yanından geçildikten sonra Azmağın devamlı sakinleri ördekler tekneye eşlik ediyor. Azmağın en geniş ve su akıntısının az olduğu havuz diye adlandırılan noktada mola veriliyor ve Azmak hakkında ziyaretçilere bilgilendiriyor. Bu kısa brifingin ardından Azmağın buz gibi sularında yüzmenin keyfine varılıyor. Tekneden atlayıp fotoğraflar çekiliyor. Azmakta yüzen tatilciler suyun çok soğuk olduğunu ancak bu suda yüzmenin çok güzel olduğunu söylüyor. Yüzme molasının ardından kendine has Akyaka mimarisiyle yapılmış evlerin manzarasında Azmak turuna devam ediliyor. Turun son noktalarında azmak sularındaki balıklar gözlenip dönüşe geçiliyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.